Teisipäev, mai 24, 2022
 

KIRI UMBROHULT: Tere, ma olen võilill

Ekraanikuva
Paljud kutsuvad mind umbrohuks, aga ma olen sõber ja tulen sulle appi! Mind nähes pea meeles, et ma olen AINUS, kes tahab ja suudab selles konkreetses kohas kasvada.
Sest: kas muld on liiga kompaktne / kõva / trambitud ja tahan seda teie jaoks oma juurtega pehmeks teha. Või on mullas liiga vähe kaltsiumi – ära muretse, ma täiendan seda varu sinu jaoks oma lehtede suremisega. Või on muld liiga happeline. Aga ma parandan seda ka sinu jaoks, kui sa annad mulle võimaluse. Või mingi segu ülaltoodud põhjustest.
Olen siin, sest su muld vajab minu abi, nii et kõige paremini saan seda teha, kui lased mul kasvada ilma mind segamata! Kui kõik on korda tehtud, kaon jälle, luban!
Kas sa üritad mind enneaegselt eemaldada koos mu juurega? Kui täpne sa ka poleks, naasen kaks korda tugevamana! Ainult seni, kuni su muld on paranenud.
Minu kasvu järgi on isegi näha, millises etapis mu abi on. Kui mu lehed on maas lamedad, siis ma pole kaugeltki valmis, aga kui nad kõik üles ulatuvad, siis olen juba kaugel teel.
Midagi hoopis teistsugust on see, et olen üks esimestest õitsejatest kevadel, seega kuulutan teile kevadet/suve. Päeval, kui on palav, avan lilled, aga õhtul, kui maha jahtub, panen kiirelt uuesti kinni. Tegelikult, kui päeval pole piisavalt palav, ei ava ma neid üldse!
Minu lilled on putukate esimene toit pärast talveund ja erinevalt enamikust teistest taimedest on mul õietolm JA nektar, mitte ainult üks VÕI teine! Ja ma olen nendega helde!
Muide, mu lilled on teile isegi maitsvad, kas teadsite? Varem kutsuti mind vaeste mesi (või kuld), sest mu lilled on nii magusad nt moosis, kastmes või salatis! Internet on retsepte täis – vaata järgi. Aga oota mai lõpuni või hiljem, enne kui korjama hakkad ja ka siis ära veel kõike korja! Elurikkus ja mesilased on väga tänulikud!

Allikas: sotsiaalmeedia

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411