Reede, mai 27, 2022
 

Olukord masuudikorjerindel

Vaevalt jõudsid vabatahtlikud aprilli algul koristada masuudi­reostuse Kõpu poolsaare rannikult, kui maikuu lõpus tabas saare kirde- ja põhjarannikut uus ja märksa ulatuslikum masuudireostus. Reostust leidub ka Vormsi saarel, Hiiumaal aga on avastatud reostust väikeste masuuditükikestena umbes 50 kilomeetri pikkusel lõigul.
Reostus ei liigu vee­pinnal, vaid pinnalähedastes veekihtides ning selle allikat ei ole seni tuvastatud. Rahvusringhäälingule ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra, et tegu võiks olla mõnelt vrakilt pärit reostusega, kuid seni pole see kinnitust leidnud.
Vabatahtlike abi masuudi koristamisel on väga oodatud, sest koristama peab kiiresti, et vältida loomade ja lindude hukkumist. Masuuti saab olenevalt ilmast koristada peamiselt hommikuti ja õhtuti, kui see on tahke.
Hetkeolukorda masuudikorjerindel selgitab Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja: “Selle nädalaga oleme mitu tuhat liitrit masuuti kokku korjanud. Suur aitäh kõigile – vabatahtlikud, päästeamet, PPA, Keskkonnaamet ja valla töötajad, kes selle heaks panuse andnud! Suur abi ongi sellest, et palju on vabatahtlikke abiks. Toimetavad pigem väiksemate seltskondadena ja väiksematel lõikudel. Näiteks oleme saanud infot, et koristatud on Hausma ja Autobaasi rannas või Kuri külas.
Valla kodulehel on kaardid, kus näeb, millised piirkonnad on puhtaks saanud ja kus peaks veel panustama. Seda infot saab ka riigitelefonil 1247. Selles suhtes on meil esmakordne, samas tõhus koostöö Häirekeskusega. Samal telefoninumbril palume teada anda, kui keegi randa koristab, et milline piirkond läbi käidud sai. Nii on meil terviklik ülevaade kogu aeg olemas.
Iseseisvalt saab koristada Kärdlast mõlemal suunal: Tareste ja Roograhu poole, samuti Lehtma ja Tahkuna vahel.
Keskkonnaameti kaardistuse põhjal teame, et Puliste-Hagaste-Vahtrepa piirkonnas on pigem üksikud tükid, mis ei ohusta loodust. Samas Kukka-Suuresadama vahel vajab koristamist rannaala, kuhu üsna raske ligi pääseda. Sama seis Hiiessaare nina ja Selgrahu vahel. Kärdla-Hausma-Roograhu ja Kärdla-Tareste ja Lehtma-Tahkuna on kohad, kus lihtsam korjata, samas on seal palju korjata. Ehk see on hea võimalus igaühel oma panus anda.
Masuudi koristamise videojuhend vabatahtlikele reostuskorje­tööde läbi viimiseks on leitav Hiiumaa fb lehelt ja YouTube´ist märksõnaga Tule appi Hiiumaa rannikut koristama! Masuudi kogumise konteinerid on praegu Kärdlas Hausma ujumissilla juures, Tahkuna tuletorni parklas, Lehtma sadama parklas ja Lõimastu parklas. Tõrvanina konteiner viidi Lehtmasse. Konteinerite juures on vabatahtlikele prügikotid masuudi kogumiseks, kindaid ja mõned kühvlid.
Koristatud alade kaardid ja muu operatiivinfo avaldab vald Facebooki sündmusel “Masuudi kogumine Hiiumaal”. Samas saab ka igaüks teada anda, kus reostust koristatud. Teine võimalus: anna riigi­info telefonil 1247 helistades teada, kui oled reostust vabatahtlikuna koristanud – selliselt saame kaardistada juba puhastatud ala.
Sel laupäeval, 28. mail toimub suurem korjamispäev.
Kogunemis­koha teatab vald esimesel võimalusel eelnimetatud kanalites. Vabatahtlikud tulevad nii mandrilt kui usutavasti ja loodetavasti Hiiumaalt. Korjetööde algus on kell 9, plaanis pikem päev ehk liituda saab ka hiljem. Päästeamet tagab reostuskorje vahendid ja juhendab töid. Kaitseliit on lubanud transpordiga toetada ning Naiskodukaitse toitlustusega. Aitäh juba ette.
Mis puudutab reostuse edasist levikut, siis pigem levib reostus põhja poole, tuule mõju ja hoovus on selle juures oluline. Tänase teadmise kohaselt see lõuna poole ei levi. Keeruliseks teeb olukorra ilm. Ehk kui tuul keerab läände, siis see tõstab veetaset ja reostus võib kanduda uude kohta. Olukord on keeruline. Samas usun, et ühiste jõududega panustades saame reostuse käesoleva nädala lõpuks suuresti likvideeritud.”

Toimetaja HARDA ROOSNA

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411