Reede, mai 20, 2022
 

Vaiklate kunstiresidentuur korraldab suvel filmifestivali KOFF

PEREKOND VAIKLA KOGU
PEREKOND VAIKLA KOGU
PEREKOND VAIKLA KOGU
Kunstiresidentuur KORDON toob sellel suvel Hiiumaale uue algatusena KORDONi Filmifestivali ehk KOFFi.
Neljandat hooaega Kärdlas tegutseva kunstiresidentuuri algatasid sisearhitektid Tüüne-Kristin Vaikla ja Urmo Vaikla ning nende tütred, lavastuskunstnik ja kuraator Ann MirjamVaikla ning filmitegija ja visuaalkunstnik Ingel Vaikla.
Festival, mis kestab 4.–6. augustini, on esmakordne ja sel linastub kolm verivärsket täispikka eksperimentaalset dokumentaalfilmi kohaidentiteedist. Filmid keskenduvad peaasjalikult inimeste, arhitektuuri ja looduse suhetele. Paralleelselt filmiprogrammiga saab KORDONi konteinergaleriis kogeda Ingel Vaikla eksperimentaalset videoteost “Topeltsäritus”. See on filmitud kaks aastat tagasi Ukrainas Slavutõtšis – linnas, mis jäi praeguse sõja ajal vene vägede rünnaku alla. Festivali­tulu annetatakse Ukraina sõja­põgenike toetamiseks.
Urmo Vaikla sõnul on neil soov filmifestivaliga tutvustada nii Kärdla kohalikele elanikele kui ka külalistele nelja poeetilist dokumentaalfilmi, mis laiema avalikkuse ette jõudnud 2020–2022, kolm filmi neljast jõuavad Eesti publiku ette esmakordselt.
Linastuvad Diana Tamase “Sama Taeva All” (EE/LV, 2021), Julie Pfleidereri “Das Retiree” (DE, 2022), Nina de Vroome “Globes” (BE, 2021) ja Ingel Vaikla “Topeltsäritus” (EE/BE, 2020). Kõik filmi­tegijad viibivad ka isiklikult festivalil kohapeal ning on avatud dialoogiks.
Festivali KOFF on edaspidi kavas jätkata igal aastal.
Kunstnikuvestluste sari
KORDON jätkab peale eelmise aasta koroonapausi kunstniku­vestluste sarjaga “Kordon Artist Talk”, kus esinevad samas resideeruvad kunstnikud. Selle aasta esinejateks on Marge Monko (kunstnik ja EKA professor), Neeme Külm (installatsiooni­kunstnik), Marit Mihklepp (installatsioonikunstnik) ja Peeter Laurits (kunstnik ja Biotoopia peakuraator).
Sellest hooajast alustas KORDON koostööd ka kunsti- ja teaduskonverentsiga BIO­TOOPIA. Augustis saabub siia Hollandis resideeruv eesti kunstnik Marit Mihklepp, kes plaanib uurida Kärdla meteoriidikraatrit. 11. augustil toimub koos temaga jalutuskäik meteoriidikraatri serval ning kunstnikuvestlus BIOTOOPIA algataja ja peakuraatori Peeter Lauritsaga.
Urmo Vaikla sõnul on kõik sündmused avalikud ja kõik huvilised on väga oodatud neist osa saama.
Uus residentuurihoone
Vaiklate sõnul on nende jaoks algava suve kõige oodatuim sündmus uue residentuurihoone valmimine. Projekti autoriks on Andres Põime arhitektuuribüroost Studio 3 ning sisearhitektuuri projekti koostas nende enda Vaikla Stuudio. Uus hoone hõlmab kahte stuudiot, millest üks toimib ka avara töötubade ruumina. Uues hoones on ka tööstuslik köök kulinaarsete katsetuste läbiviimiseks.
Toetused annavad võimalusi
Aprilli keskpaiku selgus, et Põhjamaade ja Balti riikide 14 loomemaja said Põhjamaade ministrite nõukogu toetuse. Teiste seas ka KORDON 49 300 eurot residentuuriprogrammi KORDON LAB on Food and Energy läbiviimiseks 2023. ja 2024. aastal.
Kunstiresidentuuri korraldajad kutsuvad nüüd neli arhitektuuri- ning kujutava-, etendus- ja kokakunsti valdkonna kunstnikku uurima toitu seoses energiaga. Iga resident kutsutakse KORDONis­se kolmeks eri aastaaegadel toimuvaks ühekuuliseks residentuuriks. Viimasel kuul tulevad kunstnikud kokku rühma­residentuuriks koos näituste, kõnede ja avalike seanssidega. Avalik konkurss residentide leidmiseks kuulutatakse välja augusti keskpaigas ning väljavalitud kunstnikud saavad võimaluse sukelduda inimsuhetesse toidu ja energiaga.
Lisaks sai MTÜ KORDONAIR Hiidlaste Koostöökogu otsusega LEADER meetmest ligi 12 000 eurot päikesepaneelide pargi rajamiseks. Kui juba praegu kasutavad Vaiklad tsaariaegsesse piirivalvekordonisse rajatud keskuses Eesti Energialt ostetavat rohelist elektrienergiat, siis päikesepaneelid võimaldavad lähiaastail peaaegu täielikult üle minna omatoodetud päikese­energiale.
COVID-19 taastekava meetmest sai MTÜ KORDONAIR 2804 eurot välitelgi soeta­miseks, välitelgis hakatakse korraldama sündmusi ja töötubasid.
Residendid
Märtsikuus viibis KORDONis graafiline disainer, Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ja Lugemiku kirjastaja Indrek Sirkel. Residentuuris töötas ta Marge Monko, Tanja
Muravskaja, Killu Sukmiti ja Flo Kasearu uute raamatutega, mis kõik ilmuvad sel aastal kirjastuselt Lugemik.
MTÜ KORDONAIR asutasid Vaiklad 2017. aasta detsembris. 2018. aasta suvel oli päris algus, kui kunagises tsaariaegses piirivalve kordoni­hoones, mis pärit aastast 1830, alustati esimese residentuuriprogrammiga. Sama aasta augustis võõrustati pooleteise kuu jooksul Prantsuse kunstnikeduot Thomas Lanfranchi & Agnés Aubague. Väärib märkimist, et Lanfranchi Hiiumaal valminud videoteos on ostetud Prantsusmaa kuulsa Georges Pompidou moodsa kunsti muuseumi kollektsiooni.
Möödunud aastal viibisid KORDONis residentuuris Müürilehe peatoimetaja Aleksander Tsapov, kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia foto­osakonna professor Marge
Monko ning installatsioonikunstnik Neeme Külm.
Üldjuhul toimib residen­tuuriprogramm väljaspool hooaega. Kunstnikke julgustatakse oma residentuuri lõpetama, leides võimalusi kohaliku kogukonnaga kohtumiseks (näitus, töötuba, avatud stuudio jne).
Kunstnike valik toimub kutse alusel ja avatud konkursi kaudu, mis käsitleb teemat, mis on aktuaalne territooriumi (Kärdla/Hiiumaa/Eesti/Läänemeri) lokaalsete ja globaalsete kohaspetsiifiliste küsimustega seoses. Residentuuri juhtmotiiv on ehitatud keskkonna ja looduse seoseid käsitleva diskussiooni üleval­hoidmine, rahvusvahelise võrgustiku loomine ja saare­elanike kaasamine.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411