Reede, mai 6, 2022
 

Hiiu Lehe10 põhimõtet

1. Soovime, et Hiiu Leht oleks jätkuvalt kogu­konna ühendaja, vaba arvamusplats, demokraatia tagaja ning Hiiumaa elu ja võimaluste tutvustaja hiidlastele ja Hiiumaa sõpradele.
2. Hiiu Leht on Eestis esimene laia omanikeringiga kogukonnaleht, mis võiks julgustada teisi samalaadseid.
3. Hiiu Lehe projekt võetakse ette eesmärgiga kolme aasta jooksul tagada ettevõtte majanduslik jätkusuutlikkus kaasaegse kogukonna lehena – s.t sõltumatu, sisuka, avatud ja positiivse tulemiga lehena.
4. Hiiu Lehe omanikud ei sekku lehe sisusse ja toimetamisse. 5. 7-liikmeline nõukogu valib Hiiu Lehe juhataja ja pea­toimetaja. Nõukogu valitakse majandusliku ja ajakirjandus­liku kompetentsi ning sõltumatuse kriteeriumi alusel. Nõu­kogu liikmed ei pea olema omanikud. Nõukogu liige ei saa olla aktiivne poliitik – Hiiumaa volikogu või vallavalitsuse liige.
6. Hiiu Lehe peatoimetajaks valitakse inimene, kes tunneb hästi hiidlasi ja Hiiumaad, aga on avatud ka maailmas toimuva suhtes, tahab teha parimat ja kaasaegsemat kohalikku lehte Eestis ja on ajakirjandusliku kogemusega.
7. Hiiu Lehe omanikud investeerivad 3000 eurot sisse­maksena ja 3000 3% (allutatud) laenuna.
8. Hiiu Lehe sisu peab haarama tänaseid Hiiu Lehe positiivseid jooni ja avanema rohkem kaas­aegse Hiiumaa vaate­nurga ja arenguvõimaluste kajastamisele. Hiiu Lehest peab saama kohalike oluliste arutelude käivitaja ja edasi­viija.
9. Hiiu Lehe tootmises kasutatakse vaba initsiatiivi. Ajakirjanduslik toetusrühm koosneb x autorist, kes on lubanud sõltumatute arvamusartiklitega toetada lehe sisu järgmise kolme aasta jooksul.
10. Hiiu Lehe veebi­keskkond peab olema oluliselt kaasaegsem kui täna. See võimaldab tuua lehte lähemale suve­hiidlastele ja panustada ka digitellimustele.

Allikas:
OÜ Hiiu Meedia
algatusgrupp

 

Sildid: , , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Vahur Reede, saa..

  Kenad põhimõtted aga …

  Aga üks kirjeldatud põhimõte on liiga laialivalguv ja lennukas, see #2:
  “2. Hiiu Leht on Eestis esimene laia omanikeringiga kogukonnaleht, mis võiks julgustada teisi samalaadseid.”

  Kusimus on “kogukonnalehe” mõistes – kas Hiiu Lehe laia omanikeringi liikmed saavad sest asjast samalaadselt aru?!

  Mõistet “kogukonnaleht” kasutatakse ju täpselt nii, nagu selle sõna kasutajale sobib. Ajalehed vs kogukonnalehed kontekstis peetakse kogukonnaleheks mingi sihtgrupi, nt ulmefännide puhul Algernon, margikogujate puhul …, etnilise kuulumise järgi … jne. Päris ajakirjandusväljaannete puhul on Saaremaa ajalehtede enesetituleerimine hea näide – Meie Maa oli “Saare Maakonna ajaleht” ja Saarte Hääl “Saarlaste ajaleht” ning sellega asi ei lõpe – KOVi poolt finantseeritav Saaremaa Teataja on oma olemuselt kogukonnaleht, sest KOV oma olemuselt ongi kogukondlik valitsemisvorm EVs! Saaremaa vallas on asi muidugi veelgi keerulisem, sest Saaremaa vald on jagatud “osavaldadeks” ja “kogukondadeks” – ongi kohe “xxx kogukonna põhimäärus” ja neil oma “kogukonnalehed”. Muhu vald annab välja päris ajalehte, Ruhnul on vallaleht ja ruhnlaste blogi – kõik peavad ennast kogukonnalehtedeks!

  Mina ühes isikus ei saa aru, mis on kogukonnaleht ja ei usu, et Hiiu Lehe laia omanikeringi liikmed saavad sest asjast samalaadselt aru! Sellest võib tulla üks luik-haug-vähk tõmblemine – kõik tahavad vankrit liigutada aga eri suundades. Seega ei saa vaadata “kogukonnana” isegi Hiiu Lehe laia omanikeringi.

  Segaduse ilmestamiseks toon välja tsitaadi Saaremaa Teataja kirjutisest “Vallaleht alustas koostööd Postimees Grupiga”:

  “…Vallalehe sisu paneb kokku Saaremaa vallavalitsus, Postimees Grupp hoolitseb küljendamise, keeletoimetamise, trükkimise, levitamise ja reklaamimüügi eest. „Selle koostöö kaudu saame pakkuda oma reklaamiklientidele unikaalseid kogukondlikke kontakte, lisades meie äripaketti veel ühe olulise maakonna,“ ütles Lätti. …”

  Kui nüüd meenutada, mida kirjutas Priit Rauniste Hiiu Lehes “Rauniste: Sünergia kadus ja alapakkumist teha ei saanud” aastal 2020, siis kaks aastat tagasi oligi see probleem, et Hiiu Leht kaotas suure osa oma “turust”, kuna omavalitsus ei lubanud KOVi häälekandjat anda välja päris ajalehe vahel ja keelas reklaami müügi vallalehes. Pole ju põhjatu rahakott ei Pagilil ega Leedol! Saaremaa vallas aga vallalehes võib teatud tingimustel olla kuni veerand kommertsreklaam! Ja see ei ole veel kõik – Postimees Grupp annab nüüd teada: “Hea uudis on see, et vallalehe vahel jõuavad aeg-ajalt kõigisse Saaremaa kodudesse Postimees Grupi erilehed, mis pakuvad erinevatel teemadel lisalugemist.” Väga kena lupo on leitud lepingus – vallaleht ei tohi ilmuda kommertsväljaande vahel, seega paneme kommertslehed vallalehe vahele!

  Edu Hiiu Lehele!
  Peaasi, et omanike kogukond nüüd isekeskis riidu ei lähe – punkt #2 realiseerub iseenesest, kui peetakse kinni 9st ülejäänust.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411