Reede, aprill 29, 2022
 

Tulevik ikka ebakindel

Hiiu Lehe üks asutajaid ning esimene pea­toimetaja Anu Pallas ütles ajalehe kümnendal sünnipäeval, et uus leht sündis ideaalide taotluses. “Maakonnaleht peaks ideaalis olema missioon, mitte äri,” kirjutas Pallas kümnele aastale tagasi vaadates. “Igatahes võtsime selle uue vaimse asja nimeks Hiiu Leht… ning lehe rahastamise asjus pöörasime pea Meie Maa omaniku poole. Harilikult arvatakse, et sarnaseid asju aetakse tutvuste kaudu: mina ei tundnud õieti kedagi, Meie Maas aga töötasid mõned inimesed, kes olid samuti Tartus ajakirjandust õppinud. Mõlemalt poolt julge samm tundmatusse sai astutud ja 19. juunil 1997 läks trükki Hiiu Lehe esimene number.”
Selle juhtkirja kirjutamise hetkel ei tea lehe­toimetus ikka veel, kas see, 29. aprillil 2022 ilmuv Hiiu Leht on viimane või mitte.
Meie Maa omanik, väliseestlane Arne Pagil on missiooniprojektina 29 aastat saarlastele ja ligi 25 aastat pakkunud hiidlastele sõltumatut ajalehte.
See on olnud väärikas eas, 81aastase Arne Pagili jaoks kulukas projekt, aga demokraatlikus ühiskonnas kasvanuna on ta seda olu­liseks pidanud.
“Peab tunnistama, et tegemist on väga raske otsusega, aga midagi ei ole teha,” ütles saare juurtega 81aastane Arne Pagil, kui ilmus Meie Maa viimane number.
“Oleme pakkunud meie lehti ja turgu ka suurtele meediamajadele, kel pole olnud kahjuks huvi – mida sa kahjumis asjast ikka ostad… Kõik näevad ajakirjanduses vaid äri, mitte missiooni,” tõdes OÜ Saaremaa Raadio tegevjuht Priit Rauniste.
Sel suvel 25 verstapostini jõudma pidanud Hiiu Lehe ilmumisõigus on veel müügis… Peatoimetajana loodan viimse hetkeni, et leidub missioonitundega eraisik või ettevõte, kes saab aru sõltumatu ajakirjanduse olulisusest, võtab selle õiguse kui tõrviku ja kannab seda edasi. Lootus sureb viimasena ja läheb siis, kuidas läheb. Igal juhul olen väga tänulik selle aja eest. Oli ju meil toimetuses kaks korda nädalas pidupäev – saime hiidlastele lehte teha! See oli suur au ja kohustus, vastutus nagunii.
Suur tänu selle eest kõigile meie toimetuse töötajatele, suur aitäh meie tellijatele ja lugejatele, reklaamiandjatele ja kuulutajatele ning kõigile koostööpartneritele. Ehk kohtume veel…

Peatoimetaja Harda Roosna
29. aprill 2022

 

Sildid: , , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Vahur Reede, saa..

  Medalil on kaks külge, see teema on aga paljude tahkudega. Üks tahk asja juures on näiteks selline -
  13. veebruaril 2019. aastal peetud presidendi kõnes vallalehti puudutava osa: “Endiselt on mulle arusaamatu kõik see, mis puudutab linna- ja vallalehti. Võib ju olla tore, kui piltidega paber postkasti potsatab, aga mõelge korraks ka meie kohalikele lehtedele, mis toimetavad erakapitalil. Äkki saab oma elanikke informeerida ka nii, et kohalik ajakirjandus ellu jääb?
  Linna- ja vallaeelarvest ajakirjanduslaadset toodet välja andes tegelete te tegelikult ju turu solkimisega ja see ei tee head mitte kellelegi. Ja kui tingimata on vaja oma infot ikkagi sel moel levitada, siis minu soovitus on teha seda koostöös kohalike lehtedega. Katsuge nii ellu jätta oma piirkonna ajakirjandusväljaanded. …”

  Kaljulaidi jutt oli kena küll aga ta ei arvestanud Saaremaaga, kus on kaks konkureerivat ajalehte – kumba peaks omavalitsus eelistama? Saaremaa Vald läks lihtsamat teed – hakkas toetamise asemele mõlema lehega konkureerima! Saaremaa Teatajas saab teostaja müüa kommertsreklaami (teatud tungimustel kuni veerand lehe mahust!), mida selles “ajakirjanduslaadses” väljaandes avaldatakse – otsene turusolkimine maakonna tasandil! Kui omavalitsuse väljaanne oli kohaliku ajalehe lisalehena, siis konkreetses selles numbris, mille vahel vallaleht oli, oli reklaami hind väga kõrge, kuna see leht jõudis kõigisse Saaremaa postkastidesse (tiraaz 14 tuhat!). Muidugi oli eelisseisus see üks kohalik ajaleht, kumma käes leping omavalitsus(t)ega oli.

  Samas Hiiumaa Vald annab välja Hiiumaa Teatajat aga sealt kommertsreklaami ei leia (sellist õigust töövõtulepingust teostajal ei ole) – seetõttu on ka Hiiu Leht palju paremas seisus, kui Meie Maa (ja SH) oli. Saaremaa Teatajat hakkab välja andma Postimees Grupp ja Postimees Grupi partner Saaremaal on SH. Sellel medalil on kaks tahku – SH on eelisseisus aga kas SH on vaba ajakirjandus, kui ta on ka ühe “grupeeringu” häälekandja? Arne Pagil lasi näiteks MMi peatoimetaja ja uudistejuhi päeva pealt lahti aastal 2018, kui selgus, et samaaegselt olid toimetajad loonud omale suhtekorraldusfirma – see ei ole enam vaba ajakirjandus!

  Saare Maakonnas on ka Muhu vald. Muhu uudiseid ei leia eriti ei SHst ega MMst ja Muhu vald on läinud täiesti oma teed – annab ise välja väikese tiraaziga ajalehte (jah päris ajalehte, päris ISSN numbriga) ja seda tasulisena. Sisuliselt aga ei konkureeri maakonnalehtedega MM ja SH, kuna teemad ja turg on erinevad – Muhu ei ole Saaremaa. ;)

  See oli siis ainult üks tahk selle mitmetahulise asja juures.

  Meie Maa ja Saarte Hääle “võistlusest” on tehtud mitmeid uuringuid. Väga huvitav lugemine on näiteks Sergo Selderi bakalaureusetöö “SAAREMAA PÄEVALEHTEDE TEMAATIKA 21. SAJANDI LÄVEPAKUL (2008/2009)”.
  https://core.ac.uk/download/pdf/79104379.pdf
  Kes pikka juttu ja analüüsi ei viitsi lugeda, siis Lisa 6 ja 7 on “Intervjuu Oma Saare peatoimetaja Tiina Luksiga 20.05.2009.” ja “Intervjuu Meie Maa toimetaja Heli Salongiga 22.05.2009″ – väga ülevaatlik (koguni humoorikas), kuidas asjad on läinud MMi domineerimisest kuni käesoleva (koguni traagilise) hetkeni. MM ei adunud, et tulevik on ebakindel ja jäi loorberitele puhkama.

  PS. “Kõik näevad ajakirjanduses vaid äri, mitte missiooni” on aga OÜ Saaremaa Raadio tegevjuht Priit Rauniste poolt puusalt jalga tulistamine.
  Saaremaa Raadio Hiiu Leht ja Meie Maa “ujusid” selle “missiooniasjaga” täpselt vastupidises suunas. Nt väikese vahega läksid tasuliseks nii Meie Maa, kui Hiiu Lehe kirjutised veebis. Suur vahe oli aga selles, kuidas nad tasuliseks läksid – kui Hiiu Lehes läksid tasuliseks värsked kirjutised ja mõne aja pärast olid vanad kirjutised tasuta loetavad, siis Meie Maas “vastupidi” – uued kirjutised tasulised ja tellimusega sai lugeda kuni 2 nädalat vanu kirjutisi, vanemaid kirjutisi tuli osta kirjutis haaval (isegi Presidendi aastavahetuse kõne eest tuli MMis maksta!). Valimised on tulemas, lubadused saavad olema ajalehes – tahaks meenutada ka seda, mida need poliitikud EELMINE kord lubasid! Isegi Rahvusraamatukogu digitaliseeritud arhiivis DIGAR pani Meie Maa oma numbrid aastakümneteks lukku, Hiiu Leht palju lühemaks ajaks ning samas SH tegi eraldi vabalt loetava serveri arhiiv.s… Äri on äri ja missioon on missioon.

  Hiiu Leht on tubli, JÕUDU hiidlastele!
  Ehk kohtume veel…

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411