Teisipäev, märts 22, 2022
 

Puski kirik sai teist korda 100 000 eurot

Harda Roosna | Hiiu Leht
Muinsuskaitseamet eraldas Puski kirikule teist korda toetusena maksimumsumma, 100 000 eurot ehk kuuendiku Püha­kodade restaureerimise 600 000eurosest eelarvest.
Eelmisel aastal muinsus­kaitseametilt saadud 100 000 eurot oli mõeldud kiriku nelitise katuseosa ehitustöödeks, seekordne toetussumma läheb kellatorni restaureerimiseks.
“Tegemist on jätkutööga,” selgitas muinsuskaitseameti toetuste spetsialist Aime Lauk, miks Puski kirik teist aastat järjest maksimumsumma sai. Tema sõnul järjestuvad taotlused pingeritta vastavalt hindamismetoodika alusel saadud punktidele ning see, kui taotleja viib lõpule toetuse andja varasema toetusega alustatud töid, annab lisapunkte.
Ka on ametil suuremahuliste tööde puhul võimalik tööd jagada aastate kaupa etappideks, arvestades seejuures nii restaureerimistoetuseks aastas eraldatavat maksimaalset toetussummat kui ka seda, et kõiki töid ei saa korraga teha.
Kellatorni taastamise kogu­eelarve on u 210 000 eurot ning töid on plaanis teha kahes etapis: käesoleval aastal 125 000 euro eest ja ligi 85 000 euro mahus tuleval aastal.
Preester Aabraham Tölpt ütles, et EAÕK kirikuvalitsusel on kellatorni töödeks rahaline kate olemas osaliselt. Lisaks muinsuskaitseameti toetusele saadi valla kaasavast eelarvest 10 000 eurot ja annetustena ligi 5000 eurot. Kuigi Tölpti sõnul laekub iga kuu lisaannetusi, on umbes 10 000 eurot veel puudu, lisaks tuleb kogudusel tasuda tööde omanikujärelevalve kulu, mis on ligi 5000 eurot.
“Tänu Puski Kristuse sündimise kiriku taastamisele kaasaaitajate ja toetajate suhtumisele toetab meid ka muinsuskaitseamet,” vahendas preester koguduse ja Haridusseltsi Edu tänusõnu kogukonnale.
Eelmise aasta toetus läheb käiku sel aastal
Kõrvuti kellatorni esimese etapi töödega on sel aastal plaanis valmis saada ka nelitise katus, mille tööde maksumus u 167 400 eurot. Nendeks töödeks on kirikul raha olemas, kinnitas Aabraham Tölpt.
Nelitise katuse taastamiseks sai EAÕK eelmisel aastal ametilt 100 000 eurot, valla kaasavast eelarvest 10 000 eurot ja Hiiumaa vallavalitsuselt 20 000 eurot, hoone omanik, EAÕK eraldas ise 30 400 eurot ning u 7000 eurot katab annetustest saadud raha.
Jaanuaris kirjutas Hiiu Leht ekslikult, et Puski kiriku nelitise ja kiriku altariosa katuseosa remont said tehtud juba eelmisel aastal, kuna toetused eraldati varakult, aasta algul. Tuginedes mullu juunis haridusseltsi Edu juhatuse esimehe Agu Kohari öeldule, et leping ehitajaga, OÜ Arens Ehitus­tööd, on juba sõlmitud ja tööd algavad juulis. Kohari rääkis tookord, et kui kogu vajaliku summa kokku saaks, võiks sama ehitaja töödega ka jätkata.
“Olukord ehitusturul muutus tundmatuseni, ehitushinnad lendasid taevasse ja meie poolt valitud ehitaja ei olnud valmis ega võimeline ehitustöid jätkama,” selgitas Tölpt nüüd, miks kavandatud tööd mullu tegemata jäid.
Mõlemad osapooled, EAÕK ja OÜ Arens Ehitustööd, kinnitasid, et pretensioone neil üksteisele pole. Nüüdseks on EAÕK leidnud ka uue ehitaja, OÜ Virrex, kellega leping juba sõlmitud. Ehitaja vahetus on muinsuskaitseametiga kooskõlastatud ning tööd alanud. EAÕK ja OÜ Virrex sõlmitud ehitus­lepingud hõlmavad nii katuse- kui tornitöid, aga ka hoone aknaid-uksi ja põrandat. Viimati nimetatud töödeks sai Leader programmist enam kui 91 000eurose toetuse Puski kiriku päästetööd algatanud MTÜ Haridusselts Edu.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411