Teisipäev, jaanuar 4, 2022
 

Parvlaevapileti hinnatõus lükkub edasi

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas kohtus aasta viimasel päeval Saaremaa, Hiiumaa ja Muhumaa vallavanematega ning ühiselt otsustati, et veebruari alguseks planeeritud parvlaevapiletite hinnatõus saarte külalistele lükkub edasi.
Kohtumine sai teoks peale seda, kui Hiiumaa, Muhu ja Saaremaa vallavanemad ja volikogu esimehed ning saarte ettevõtjate esindajad saatsid 30. detsembril välja avaliku pöördumise, milles teatasid, et suursaared on praami­hindade tõstmise vastu.
Aasa sõnul soovisid vallajuhid rohkem aega pileti­määrusega tutvumiseks ning oma ettepanekute tege­miseks. “Mõistlik on aeg korraks maha võtta ja anda kohalikele juhtidele pikem aeg mõtlemiseks ja ettepanekute tegemiseks,” ütles Aas. “Uue aasta alguses räägime uuesti läbi, sealhulgas ka selle, mis ajast hinnatõus jõustub.”
Eile pidi ministeerium saatma määruse omavalitsustele tutvumiseks ja tagasiside andmiseks. Hiiumaa valla­vanem Hergo Tasuja ütles eile Hiiu Lehele, et kolmapäeva, st homme hommikul on kavas osapoolte veebikohtumine. “Nädala esimeses pooles peame ka valla sees ja suursaarte vahel nõu, et kuidas edasi,” lisas vallavanem.
Minister rõhutas saadetud pressiteates, et kavandatav hinnatõus on siiski vältimatu, sest energiahindade kallinemine, üldine kulude kasv ja vajadus teha lisareise nõuab lisaraha. “Kindlasti aga ei tõuse hind kohalikele elanikele, et mitte halvendada nende elukvaliteeti,” lisas minister.
Järgmisel suvel on ministeeriumil kavas tellida Muhu-­Saaremaa laevaliinile 529 ja Hiiumaa laevaliinile 212 lisareisi.
Saaremaa liinil kallineb reisijapilet 1,29 ja Hiiumaa liinil 1,46 euro võrra. Sõiduauto piletihind tõuseb Saaremaa liinil 3,6, ja Hiiumaa liinil 4,29 eurot. Suurte veokite ja busside piletihind kasvab 3 euro võrra, haagiste piletihinnale lisandub 2 eurot. Liinibussidele jääb hind samaks.

Toimetaja HARDA ROOSNA

 

Sildid: , ,

Kommentaarid: 2

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Vahur Reede, saa..

  Juhin uuesti tähelepanu sellele kirjutises mainitud avalikule pöördumisele:

  “…oleme valitsuse poolt plaanitavale piletihinna määruse muudatusele kategooriliselt vastu ning sellisel kujul ja selliste põhjendustega on piletihindade tõstmine vastuvõetamatu kõikidele suursaarte elanikele ja ettevõtjatele.

  Muhu Vallavalitsuse nimel Raido Liitmäe
  Hiiumaa Vallavalitsuse nimel Hergo Tasuja
  Muhu Vallavolikogu nimel Ain Saaremäel
  Hiiumaa Vallavolikogu nimel Anu Pielberg
  Saaremaa Vallavolikogu nimel Jaanus Tamkivi
  Hiiumaa Ettevõtjate liidu nimel Arno Kuusk
  Saaremaa Ettevõtjate liidu nimel Robert Pajussaar
  Hiiumaa Turismiklastri nimel Kristel Üksvärav

  Pöördumisega on ühinenud:
  Saarte Lihaveisekasvatajate Klubi nimel Ants Jõgi
  SA Saaremaa Turism nimel Marvi Ehte

  Pöördujate hulgas EI OLE Saaremaa vallavanema!

  Aga asja sisulisest poolest ka:
  Laeva(de) hübriidreisilaevaks ümberehitamise tulemusel väheneb kasutatava diislikütuse hulk aastas hinnanguliselt 20% – see on TS Laevade enda väide. Diislikütte hinnatõus ei ole argument piletihinna tõstmiseks.

  Lisareisid tehakse ka ainult kokkuleppel tellijaga – Ikka sama valem (piletihind + tellijapoolne “dotatsioon”). Vajadus teha lisareise ei ole argument piletihinna tõstmiseks.

  “üldine kulude kasv” – jaa… ja jaaa…
  Seda tuleb lugeda “ridade vahelt” – teisisõnu on ju see “aga teised tõstavad ju ka hinda!”. See on juba usutav aga kas ta ka argumendiks kõlbab…

   
   
   
  • Värske uudis P.mehest suursaarte omavalitsuste esindajate värskest kohtumisest ministriga:
   …«Numbreid pole, millele tuginetakse, mõjuanalüüse ka pole – me ei saanud oma küsimustele vastuseid,» ütles Hiiumaa vallavolikogu esimees Anu Pielberg.

   Pielbergi sõnul on hea tava, et sellistest hinnatõusudest antakse kuus kuud ette teada, et kõik, keda need puudutavad, saaks oma hindu korrigeerida. «Meie ettepanek oli võtta teema lauda uue aasta algul ja selgitada suveks kas ja kui palju on vaja praamipileti hinda tõsta. Juhul kui selgub, et piletihinda on vaja tõsta, hakkaks uus hind kehtima jaanuaris,» rääkis Pielberg.

   Pielbergi sõnul ootasid nad ministeeriumilt põhjendusi, kuid selle asemel said üldsõnalisi vastuseid. «Põhjuseks tuuakse kütusehind – see kord tõuseb, kord langeb, aga ega siis keegi pärast hinda ei langeta,» rääkis Hiiu vallavolikogu…

   QED! – argumendiks on, et teised tõstavad ju ka!

   NB “Juhul kui selgub, et piletihinda on vaja tõsta, hakkaks uus hind kehtima jaanuaris” aastal 2023!

    
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411