Laupäev, juuni 26, 2021
 

Vilsandi tuletorni saab nüüd sisse minna

Kati Kukk | Hiiu Leht
Kati Kukk | Hiiu Leht
700 000eurose remondi läbi teinud Vilsandi tuletorn on Eesti läänepoolseim ja järjekorras 13. külalistele avatud tuletorn Eesti rannikul. Reedel, 18. juunil avati külastajaile pidulikult Eesti vanuselt kolmas, Vilsandi saare tuletorn. Vilsandi püsielanik Jaan Tätte andis väikese kontserdi ning majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles, et niisugust hulka külalisi pole ta näinud ühegi taristuobjekti avamisel. Koos kohaliku kogukonnaga oli tuletorni jalamile kogunenud sadakond inimest.

Tuletorni rekonstrueerimistööd lõppesid juba 2019. aasta novembris, torni avamine külastajatele aga venis koroonapandeemia tõttu.

Koos projekteerimise, omanikujärelevalve ja elektriühenduse kaasajastamisega maksid taastamistööd ligi 700 000 eurot. Töövõtjaks oli Scandec Ehitus OÜ. Muinsuskaitseametilt sai ehitis tunnustuse kui hästi renoveeritud kultuurimälestis.

Vilsandi tuletorn on ehitatud 1809. aastal ning tegemist on Eesti vanuselt kolmanda tuletorniga Hiiumaal asuva Kõpu tuletorni ja Suurupi ülemise tuletorni järel.

Alates 2016. aastast on tuletornis kasutusel Eestis nn rätseplahendusena välja töötatud LED-latern. Tornis aga näitab tuule suunda haruldane tuulelipp, mis valmistatud originaali järgi ja torni ventileerib.

Vilsandi tuletorni haldab MTÜ Saarte Hooldus ning külastajatele on see avatud iga päev kella 10–16ni. Teistel aegadel ehk kella 16–19ni, saab tuletorni külastada ette helistades numbril 5331 1085.

Lisaks Vilsandile saavad huvilised külastada ka Naissaare, Suurupi alumist ja ülemist, Pakri, Osmussaare, Saxby, Kihnu, Ruhnu, Sõrve, Ristna, Tahkuna ja Kõpu tuletorni.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411