Teisipäev, juuni 29, 2021
 

Unustatud mõisad kutsuvad külla

Hiiumaa muuseumi fotokogu
Külastusmängus “Unustatud mõisad” ootab tänavu esimest korda Hiiumaal külastajaid kaks mõisamaja – lisaks Suuremõisa lossile ka Kassari mõisa valitsejamaja. 17. korda toimuvas külastusmängus osaleja saab tänavu mängutempli 30 mõisa- hoonest, millest kaks Hiiumaal – Suuremõisa loss ja Kassari mõisa valitsejamaja.

“On olnud inimesi, kes viie külastusmängu päeva jooksul on käinud kõigis osalenud mõisates,“ märkis Suuremõisa lossi külastusjuht Ingrid Saarnak, kes sündmust korraldanud viiel aastal.

Kui Suuremõisa loss ühines Eesti Mõisakoolide ühenduse eestvedamisel toimuva mänguga “Unustatud mõisad” kohe algusest, aastal 2004, siis Hiiumaa muuseumi filiaal – Kassari mõisa valitsejamaja – liitus sel aastal.

Tänavu leiab külastusmäng aset kolmel nädalavahetusel: esimene sel laupäeval ja pühapäeval ehk 3. ja 4. juulil, siis 17. ja 18. juulil ja viimane 7. augustil. Mõisate uksed on avatud alates kella 10st, suletakse kell 18.40.

Sel nädalavahetusel toimuvad nii Suuremõisa lossis kui Kassari mõisa valitsejamajas giididega ekskursioonid täistundidel, kell 11 kuni kell 17. Saarnaki sõnul on külastuspäevade giidituurid ikka olnud populaarsed tänu kogenud giididele. Sel aastal tutvustavad lossi Sirje Heinma,
Tiiu Metsar, Inna Lepik ja Marju Lippur, valitsejamajas jagavad selgitusi sealsed muuseumitöötajad-
giidid Ülle Lorits ja Merike Niimann.

Lossis on avatud kohvik-resto Padakonn ning käsitöö- ja meenetepood Lossi Butiik. Lisaks lossiruumidele on vaadata neli näitust. Tutvuda saab püsiväljapanekuga Suuremõisa ajaloost ja tähtisikutest ning imetleda Eesti kihelkondade triibustikus kootud vaipu näitusel “Koo end ajalukku”, mis valmis programmi EV100 raames. Lisaks saab näha floristi erialal õppijate taimejoonistusi ja lillemaale ning arvukalt fotosid õpirännetest, mis koondatud näituseks “Kes käib kaugel ära, näeb lähemalt”.

Kassari ekspositsioonimajas saab süveneda hiidlaste elu argipäeva, mida tutvustab püsinäitus “Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa”. Samuti on avatud kappide avahoidla, kus näha hulk vajalikke tarbeesemeid, kappe. Mõisamängu puhul on seatud üles stendinäitus mõisate rollist ajaloos.

Oodata on tuhandeid külalisi

Mõisamängus saavad huvilised esimesest külastatavast mõisast osalejaraamatu, millesse koguvad külastuspäevadel mõisatest templeid. Vähemalt kuut mõisat külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel Kleemu mõisas toimuvale lõpupeole, samuti on loosirattas Eesti ajalugu ja mõisaid tutvustavad raamatud.

Ingrid Saarnak kinnitas, et suure hulga külaliste tulekuks ollakse valmis. Eelmisel suvel käis kahe kuu jooksul – alates jaanipäevast – lossis ligi 4200 piletiga külastajat, lisaks mitusada lisakülastust kooli ja meenepoega seoses. Võrreldes varasemate aastatega peaaegu puudusid bussidega reisivad turismi- ja õpilasgrupid, see-eest oli rohkem Hiiumaal puhkajaid, peresid ja väiksemaid sõpruskondi.

Külastusjuhi sõnul kuuleb ta külalistelt tihti, et loss mõjub suursuguse ja põhjamaisena, on kaunilt restaureeritud ning hästi hoitud. Imetletakse tammepuust nikerdustega peaust ja fuajee peatreppi, samuti lae- ja seinamaalinguid. Mõnele meeldib kõige rohkem kitsas ja kõrgete astmetega teenijate trepp lõunatornis, teistele pööning oma võimsate mantelkorstnate ning käsitsi tahutud katusekonstruktsioonide ja taladega. Muljet avaldab ka keldrikorrus oma võlvitud lagede ja suurusega ning jahedusega suvel. Väga tihti küsitakse ka seda, kas lossis kummitab ja kus on salakäigud.

Kümne koha ühispilet

Sel suvel pakuvad kümme Hiiumaa külastuskeskust ühispiletit, millega lisaks Suuremõisa lossile ja Hiiumaa muuseumi Kassari ekspositsioonimajale saab külastada Käinas asuvat elamuskeskust Tuuletorn ja Rudolf Tobiase majamuuseumi, Sõru muuseumi, muuseumi Pikka maja Kärdlas, Mihkli talumuuseumi, Hiiumaa Militaarmuuseumi, Soera talumuuseumi ja Palade kivimite maja muuseum-õppehoonet.

Ühispileti saab osta kõigist ülaltoodud paigust, see kehtib aasta jooksul alates ostu sooritamisest ja tagab ühekordse sissepääsu. Ühispileti hind on täiskasvanule 30 eurot ja sooduspilet 20 eurot.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411