Reede, mai 7, 2021
 

TÕESTATUD: Ristna tuletorn valmis Eiffeli tehases

AUTORI KOGU
AUTORI KOGU
Flux Projekt
Archives SETE
AUTORI KOGU
INDREK LAOS
Ristna neeme mändide vahel peitub unikaalne 19. sajandi lõpus valminud ehitis, kuulsa prantsuse inseneri Gustave Eiffeli poolt valmistatud tuletorn. Arhiiviuuringud tõendavad, et ajaloolise Ristna tuletorni metall­konstruktsioon on valminud Gustave Eiffeli tehases Pariisis.
Torni päritolu G. Eiffeli ateljeest on leidnud dokumentaalse tõestuse väljavõttena Gustav Eiffeli ateljee poolt arhiveeritud teostatud tööde loetelust. Unikaalne dokument asub Pariisis Gustav Eiffeli järglaste arhiivis. Kuigi Dagerorti tuletorni valmistamine on dokumendis selgelt kirjas, on ajaloolist objekti Ristna tuletorniga siduda olnud keeruline, sest kohanimed on aja jooksul muutunud. Nimelt on vanadel merekaartidel veel kuni 1930ndatel aastatel toimunud kohanimede eestistamiseni Ristna tuletorni asukohana märgitud Dagerort.
1874. aastal rajatud tule­torni uksel võime sildilt lugeda valmistajatehase Sautter, Lemonnier & Cie nime, mis vastab osaliselt ka tõele. Tuletorni tellimus esitatigi Sautter’ ja Lemonnier’ tehasele, mis oli sellel ajal üks kuulsamaid vastava valdkonna spetsialiste. Nende töökoda Pariisis, mis paiknes praeguse Marsi väljaku kõrval, valmistas kaas­aegsemaid valgustusseadmeid ja optikat. Suuremate tellimuste puhul tehti mastide ja muude metall­konstruktsioonide valmistamiseks aga koostööd erinevate metallkonstruktsioonide tootjatega, nende seas ka Gustave Eiffelile kuuluva töökojaga G. Eiffel & Cie, kelle käest tellitigi Ristna tuletorni metall­masti valmistamine.
G. Eiffeli ja L. Sautter’ koostööd kinnitab ka Prantsusmaa patendiameti arhiivis säilinud 1868. aastal registreeritud patent nr 83080 “Täiendused metallist tornide, täpsemalt tuletornide konstruktsioonis”, mis kirjeldab Ristna tuletornis kasutatud uuenduslikku tehnilist võtet metallsõrestik-konstruktsioonis tornide valmistamiseks. Patent kajastab insener G. Eiffeli poolt väljatöötatud struktuurset lahendust, kus keskse raudplekist vertikaalse silindrilise torni jäikus tagatakse seda toetavate väliste metallsõrestikuna valmistatud kontraforsside ja jäikade vahevöödega.
G. Eiffeli poolt kasutusele võetud konstruktiivsed uuendused metallkonstruktsioonides võimaldasid rajada suuresildelisi ja kõrgeid metall­struktuure väga erineva otstarbega rajatiste ja ehitiste valmistamiseks. Vahest tuntumad G. Eiffeli poolt selle meetodiga valminud ehitised on arvukad raudteesillad ja eriotstarbelised kaarhallid. Tema kuulsaimateks ehitisteks on aga kahtlemata
1886. aastal koostöös skulptor F-A. Bartholdiga valminud New Yorgi vabadussammas ning 1889. aasta maailma­näituse jaoks valminud Eiffeli torn Pariisis.
Laia rahvusvahelise haardega ettevõtte toodang levis üle maailma, kuid kahjuks pole suurem osa sellest erinevate ajaloosündmuste tõttu säilinud. Ristna tuletorni metallkonstruktsiooni detailid valmistati G. Eiffel & Cie tehases Pariisis, transporditi osadena läbi Le Havre’i sadama Hiiumaale ning monteeriti siin 1874. aastal kohapeal kokku. I maailmasõjas toimunud pommitamisel said need aga osaliselt kannatada. Kahjustuste likvideerimiseks kaeti torni alumine osa 1921. aastal betoonsarkofaagiga, misjärel ajalooline tuletorn omandas oma tänapäevase välja­nägemise. Metalltorni ülemine osa koos dekoratiivsete ripp­konsoolidega on aga praeguseni hästi eksponeeritud.

INDREK LAOS
arhitekt,
Eesti arhitektide liidu liige

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411