Reede, mai 7, 2021
 

Õhus hõljuvad ideed tähtaegadest ei hooli

Harda Roosna | Hiiu Leht
Oma Mamma lugudega ennast paljude südamesse rääkinud Margus Tabor toob sel suvel publiku  ette lavastuse “…ja Margus Nõukogude armeest”, kus on lood kooliajast Kärdlas ja sõjaväe­teenistusest Kasahstanis.
Kohtusime näitleja Margus Tabori ja produtsent Kadri Tikerpuuga Kärdla sadamas Yachts-Service ellingulae alla ehitatud hubases kontoris. “Mina töötan tavaliselt kohvikutes, kuna mul ei ole kontorit, ja suvel olen Naissaarel,” selgitas Kadri, kes koos dirigent Tõnu Kaljustega korraldab kuulsat Nargenfestivali. Aga sel kevadel, kui peened kohvikud pealinnas koroona tõttu suleti, kolis Kadri ajutiseks Hiiumaale ja  tema sõber Meelis Pielberg, kes on Yachts-Service ellingu üks omanikest, pakkus talle võimalust nende ellingus tööd teha. “Maailma parim kontor, kus on miljonivaade merele ja Kärdla sadamale,” kiitis Kadri.
Siinsamas sündis Kadril ka ühel märtsikuu päeval idee teha jahtide-kaatrite angaaris suvelavastus. Pakkumise, et tee midagi ka meie juures, tegi talle juba viis aastat tagasi Meelis Pielberg. Nüüd kui kontorit jagati, tuli see uuesti teemaks. Aga enne kui idee tuli, pidid kohvikapslid otsa saama ja Kadri ema Vilma helistama, et õhtusöök on valmis ja Margus tuleb kohe Kärdlasse meile sööma… Kadri võttis ruttu Margusele kõne, saatis kohvikapslitest pildi, palus Selverist läbi käia ning kutsus nad oma merevaatega kontorit kaema.
Oodates tõstis ta jalad lauale ja ta pilk langes aknast angaari, kus talviti puhkab hulk jahte ja kaatreid. “Ja siis vaatan seda angaari ja tuli mõte, aga tõesti, miks ka mitte – kaatrid-jahid välja, ehitada teatrisaal ja siis tuli Margus… Mõte oli olemas, et tegelikult võiks ju midagi teha ja siis hakkasime seda õhtul arutama ja see läks nagu täiesti üle võlli. See ei olnud plaanitud, aga see idee sündis nipsust. Ja nii see lume­pall läkski veerema. Käisin veel samal õhtul oma sõprade Ave ja Mardi juures ideed testimas. Tundus, et töötas! Järgmine päev helistasin juba Pielberg Meelisele, et ma teen su angaaris etenduse ja mulle sobib sinu viie aasta tagune pakkumine väga hästi.”
Nii töötab Iiu maffia
“Ma ütlen, et see on Iiu maffia,” hüüatas Margus vahele. “See idee sündis siinsamas laua taga ja Vilma ja Kadri köögilaua taga jätkus. Kadri on ju erinevates teatrites töötanud ja me Garmeniga tunneme ju Kadrit juba aastaid-aastaid-aastaid. Ja ma mäletan küll, et paremat trupi­juhti teatris, kui on Kadri, ei olnud olemas ja seda me teame ammu, nagu ka seda, et paremat produtsenti kui Kadri ei ole ilmselt olemas.”
“Margus on näitleja, mina olen produtsent ja minu töö ongi, et näitleja, antud juhul siis Margus, ei peaks muretsema sellepärast, kust tuleb publik, kes müüb pileteid, kus on tribüün… Mina loon talle selle keskkonna ja klaarin kõik selle tema jaoks ära,” selgitas Kadri.
Ja kohe on õhus järgmine idee… seekord küll hilinemisega. “Tegelikult olen ma jälle maha maganud ühe võimaluse,” teatas Margus. “Ma oleks oma suveprojekti kõrvale väga kerge vaevaga saanud teha tunniajase dokkfilmi “Superprodutsendi tund”, kui ma oleks Tikerpuude juures pannud oma telefoni käima siis, kui meil tekkis idee, et võiks midagi teha – ma oleks saanud dokkfilmi preemia selle eest!”
Räägib mure ära
Kuigi suvelavastuse “… ja Margus Nõukogude armeest” piletimüük on läinud uskumatult hästi – 2000 piletit müüdi kahe päevaga ja üle 500 on broneeritud gruppide poolt (sh Tiit Reisid), siis ka kulusid on palju. Kuuks ajaks on vaja ehitada tribüün, et kõik laval toimuvat näeksid, mugavaks istumiseks rentida vaatajaile banketitoolid, mis on pehmed ja mõnusad. Angaari seinad on vaja katta spetsiaalse kanga moltoniga, et ruum nii õudselt ei kajaks ning riiet kulub 125 meetrit ja seinad on 8 meetrit kõrged…. Kõik see maksab ja see kulude loetelu pole ju lõplik.
Produtsent Kadri mõtles toetust küsida Hiiumaa vallalt, sest ega üks etendus pole ju ainult teater: “Me promome siin Hiiumaad ja reisibürood toovad turismigruppe etendusele, paljud publikust ööbivad, käivad restoranides-kohvikutes, osa tuleb oma alusega Kärdla sadamasse ja ühendab puhkuse kultuurisündmusega… üks teatrietendus ei leevenda mitte ainult kultuurinälga, vaid toob majanduslikku kasu tervele saarele.”
Vallast aga on sündmuste korraldamiseks võimalik toetust küsida ainult kaks korda aastas ning avaldus tuleb esitada kas 1. märtsiks või 1. septembriks. “Aga meie idee tuli umbes 15. märtsi paiku ja me ei kvalifitseeru enam, kuna see voor on möödas,” nentis Kadri.
Koos Meelis Pielbergiga võtsid nad ühendust ka valla­vanema Hergo Tasujaga ja andsid talle enne lavastuse avalikustamist otse teada, millised on nende plaanid ja küsisid, kas saaksid vallaga arvestada teatud kulude kompenseerimise puhul.
“Me ei nõuagi vallalt mingeid erandeid, aga minu arust võiks vallal olla mingisugune reserv. Ma ei taha, et keegi minule või Margusele palka maksab, küll me piletitulust oma tasu töö eest kätte saame, aga lihtsalt mingisugused asjad võiksid olla pigem ideepõhised. Meie saame siin võib-olla ka muidu hakkama, meil on ju praegu, nagu sa näed, väga suur menu, aga mõned ideed võib-olla jäävad tegemata tänu sellele, et see taotlusvoor on ainult kaks korda aastas ja mingeid erandeid ei tehta.”
Uudis, mis uudis on
Peale seda, kui piletid etendustele olid välja müüdud, liitus lavastusmeeskonnaga, kuhu peale Margus Tabori ja Kadri Tikerpuu kuulub veel kunstnik Kristjan Suits, dirigent Endrik Üksvärav. Endrik on lavastuse juures muusikaline juht ning hakkab ka ise koos vastloodud Polgubändiga etendustes osalema. Polgubändi liikmed etendustel vahelduvad, aga on etendusi, kus osalevad Eesti tipp-puhkpillimängijad.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411