Reede, mai 14, 2021
 

65aastastel tekkis pikem sõeluuringupaus

EKRAANIKUVA
Tavapäraselt tehakse alates 50. eluaastast rinnavähiuuringut profülaktiliselt iga kahe aasta järel, aga 65aastastel on paus pikem, kolm aastat.
Sel aastal 65. sünnipäeva tähistavaid ehk aastal 1956 sündinud naisi kutsuti rinna­vähi sõeluuringule viimati 2018. aastal. Uuesti kutsutakse neid alles järgmisel,
2022. aastal ehk peale kolmeaastast pausi.
Tervisekassa (endise haige­kassa) avalike suhete osa­konna töötaja Ave Jüriöö selgitas, et enne 2019. aastat olid rinnavähi sõeluuringule oodatud vaid kuni 62aastased naised. Kuna 1956 sünnikohort oli 2018. aastal täpselt 62aastane, oleks see pidanud olema neile viimane uuringuaasta. Siis aga hakati etapiviisiliselt laiendama sõeluuringu siht­rühma kuni 69. eluaastani. “Laiendamisse kaasati esmalt kõige kauem uurimata olnud sünniaastad,” selgitas Jüriöö. Tänu laiendamisele kutsutakse 1956 sündinud naisi uuringule veel 2022. ja 2024. aastal.
Mullu käis rinnavähi sõel­uuringul veidi üle poole kõigist sihtrühma naistest, mida on vähe. Riiklikud sõeluuringud täidavad oma eesmärki, kui uuringutes osaleb üle 70% sihtrühmast. Eestis on sõeluuringutel osalemise protsent paraku väiksem – 2020. aastal osales rinnavähi sõeluuringul ligi 52% sihtrühmast.
Tervisekassa teavituskampaania
Seepärast alustas tervisekassa maikuus rinnavähi sõeluuringu teavituskampaaniat, millega juhitakse tähelepanu sellele, et teatud vanuses on rinna­vähi sõeluuringul regulaarselt osalemine vajalik.
Rinnavähk on Eesti naiste seas üks levinumaid vähivorme ning esmase vähidiagnoosi saab ligi 800 naist aastas. Pooled rinnavähi juhtudest avastatakse juba kaugele arenenud staadiumis, mis näitab, et sõeluuringule kas ei jõuta õigel ajal või ei käida seal üldse. “Teavituskuul kutsume naisi üles oma tervisest hoolima ja regulaarselt kontrollis käima,” ütles tervisekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.
Uuritud on ka sihtrühma mitteosalemise põhjusi ning paljud naised võtavad oma tervisliku seisundi hindamisel arvesse tunnetuslikkust – kui kaebusi ei ole, siis arstile pöörduda pole vaja. “Läbi teavituskampaania soovime juhtida tähelepanu sellele, et ka kaebusteta ja sümptomiteta naistel tuleb rinnavähi varaseks avastamiseks käia regulaarselt sõeluuringul,” lisas Bambus. “Arstil käimine ja oma tervise kontrollimine peaks saama normiks ning selle poole kampaaniatega püüeldakse.”
Iga kahe aasta järel
Ida-Tallinna keskhaigla rinna­kabineti naistearst Gabor Szirko sõnul on sõeluuringu vanuserühma vahemik väga täpselt välja arvutatud ning mingi hetk on arsti juures käimine ilma kaebusteta täiesti mõistlik. “Neid seisundeid, mida saab sõeluda, on suhteliselt vähe ja rinnavähk on üks nendest. Sõeluuringu eesmärk on kasvaja teket ennetada või varakult avastada. Kuna varajases arenguetapis rinnavähk ei põhjusta üldjuhul mingeid kaebusi, on oluline kontrollida end regulaarselt,” selgitas Szirko.
Eestis oodatakse rinnavähi sõeluuringule 50–69aastaseid naisi iga kahe aasta järel. Sel aastal on uuringule kutsutud naised sünniaastatega 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969 ja 1971. Alates sellest aastast on sõeluuringule oodatud ka ravikindlustamata naised, kelle uuringute eest tasub samuti tervisekassa. “See on oluline muudatus, mis aitab võrdsustada inimeste võimalusi tervishoius, kuid mis veelgi olulisem ‒ see aitab ennetada või varakult avastada vähi teket ka neil, kes muidu ei oleks saanud sõeluuringus osaleda,” lisas Bambus.
Kutse sõeluuringule saadetakse sihtrühma naistele meiliga, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. Kui register infot e-posti kohta ei saa, saadetakse jätkuvalt paber­kutseid inimese rahvastiku­registrijärgsele aadressile.
Oluline on teada, et sõeluuringus osalemiseks ei ole vaja jääda kutset ootama. Kutse sõeluuringule on leitav ka patsiendiportaalist www.digilugu.ee (Terviseandmed → Saatekirjad). Sihtrühma naised võivad helistada endale sobivasse tervishoiuasutusse juba täna.
Mammograafiabuss Kärdlas
Lisaks raviasutustele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka Eestis ringi liikuvates mammograafiabussides. Kärdlas Hiiumaa haigla juures aadressil Rahu 2 on buss sel sügisel 4.–15. oktoobrini.
Tervisekassa teatel saab uuringule minna, kui kuulute sõeluuringu sihtrühma või kui teil on arsti saatekiri. Oluline on eelnevalt aeg broneerida, info telefonil 627 4470. Võimalusel ja vabade aegade olemas­olul saab uuringule minna ka ilma broneeringuta.
Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast profülaktiliselt iga kahe aasta järel.
Rohkem infot: https://soeluuring.ee/rinnavahk/

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411