Reede, aprill 9, 2021
 

Personaalnäitusele kas läbi klaasi või personaalselt

Kaja Hiis-Rinne
1. aprillil avasime eriolukorralise saladuskatte all Nelja Nurga Galeriis Kärdlas tekstiilikunstnik Lylian Meisteri personaal­näituse “Aarete saar”.
Näitus on esmakordselt galerii ajaloos tulenevalt oludest muudetud vaadeldavaks ka väljast, läbi akende – galeriis põlevad ööpäev läbi mõned lambid ja tutvustustekstid on kinnitatud uksele.
Kuivõrd Lylian Meister on juba mitu aastat Hiiumaaga tihedalt seotud – ta on Suure­mõisa Ametikooli aianduse juhtõpetaja – siis on tal saarel juba palju sõpru-tuttavaid ja õpilasi. Püüame väga vahvat ja tihedat näitust piirangute tingimustes kõigile neile ja võimalikult paljudele kunsti- ja käsitööhuvilistele tutvustada. Näituse viimasel nädalal, kui piirangud on ehk veidi leevenenud, plaanime aga teha Lylianiga autoriõhtu, kus ta oma iga tööga seotud lood-lookesed, läbielamised, võlud ja valud avab.
Seniks pakume piirangute ajal võimalust ühe-kahekaupa näitust külastada eelnevate kokkulepete alusel (kontaktid on artikli lõpus). Näituse lõppedes on kavas näitus ka virtuaalselt galerii FB lehele üles panna. Kuid tunnistan – just ise koha peal uurides, vaadates ja tajudes – on see väga palju põnevust ja leidmis­rõõmu pakkuv.
Näitus “Aarete saar” on loomulikult inspireeritud Hiiumaast, eriti siinsetest meresõidu ja -röövlilugudest ning Suuremõisa lossist, mille tagaukse võtmed on Lylianil Hiiumaa ametikooli õpetajana taskus. Samas on näitusetöödes vägagi kohal ka Tori raudteejaam, kus on Lyliani kodu ja isiklik varakamber mandril. Koos maetud rahapadadega Soomaa serval, kus kaardimängus on varandusi maha mängitud, ennast metsa poodud, põletud ja armukesi peetud.
Lyliani mänguline, jutustav, detailidest ja lugudest pungil näitus loob meelevaldseid seoseid, eksponaadid on eklektilised, värvilised ja (k)õhutunde pealt kokku pandud. Näitus kõneleb autori rahutusest, otsingutest, teekonnast ja kohati mõttetutest ihadest.
Nelja Nurga Galerii seintel on paabulinnu-kangastest Suuremõisa õhuloss, koos kadunud pruutide ja mere­kaartidega, millel aarete leidmise juhiseid, eksitajaid ja surmalõkse. Lavastatud lauaalune laevahukk, taeva­sinine meri-vatitekk koos punase veini saartega. Lisaks tikitud pildikesi autori eraelust, valged hiirekesed ja aardeid valvavad maod.
Nagu ütleb Lylian: “Tegin, mida tahtsin. Aarete otsimine on ju ainult ettekääne, tahan teekonda, mis mind tabaks ja rabaks.”
Näituse külastuste kokku­leppimiseks helistage palun: Kaja Hiis-Rinne 5109255, Helle-Mare Kõmmus 5299429 või Kalli Sein 5032246.
Näitust toetavad Eesti Kultuur­kapital ning Hiiumaa vald, mis saare kunstielu rikastamist toetab Nelja Nurga Galerii kaudu.
Lylian Meisteri
näituseteksti alusel
KALLI SEIN

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411