Reede, aprill 30, 2021
 

Kärdla põhikooli hankega läheb kiireks

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kärdla põhikooli ehitaja leidmiseks valis vallavalitsus paindlikuma hankemenetluse, kuna aeg kiirustab tagant ja ehitushinnad kerkivad.
2018. aastal alanud Kärdla põhikooli ehitamise ette­valmistused jõudsid järgmisesse etappi plaanitust hiljem. Eelmisel nädalal välja kuulutatud hankega otsib Hiiumaa vallavalitsus töövõtjat, kes ehitaks kooli jaoks uue hoone, rekonstrueeriks osaliselt muusikakooli maja ja võimlat ning laiendaks gümnaasiumihoonet.
Hange toimub konkurentsi­põhise läbirääkimistega hanke­menetlusena kuna rahalised ja ajalised piirangud ei võimalda praegu piisava täpsusega kindlaks määrata ehitustööde mahtu ja lahendusi, selgitas ehitushanke läbiviija, osaühingu BCM Konsultandid juht Margus Jaago. Valitud menetlusviisi käigus saab töömahtude ja materjalide osas teha muutusi ilma uut hanget korraldamata. Ka selguvad hankes osalejad juba 6. maiks ehk 15 päevaga.
Tavapärase avatud hanke korral on läbirääkimised seaduse kohaselt keelatud ja juhul kui kõik pakkumused ületavad eeldatavat maksumust, tuleb hange hankija poolt tühistada. “Kuna hankeprotsess võtab nii palju aega, siis vald otsustas, et on mõistlikum teha läbirääkimistega menetlus ja vaadata, mis need hinnad tulevad. Kui tööd lähevad liiga kalliks, siis on võimalik midagi ära jätta või muuta.”
Hiiumaa valla arhitekt Kaire Nõmm selgitas, et iga ettevõtja võib esitada hankemenetluses osalemise taotluse ning seejärel teeb hankija ehk vallavalitsus objektiivsete kriteeriumide alusel valitud taotlejatele pakkumuse esitamise ettepaneku ning peab nendega läbirääkimisi pakkumuste üle, et parandada nende sisu ja valida välja edukas pakkumus, mis on vallale jõukohane. “Vajadusel kaalume mõne osa valmimise lükkamist järgmisesse etappi,” lisas ta. Nõmme sõnul teeb ehitustööd eriti keeruliseks vajadus jätkata kooliga vanas hoones seni, kuni uus valmis saab.
Ehitushinnad kasvamas
Jaago sõnul hinnad ehitusturul tõusevad ja on tunda kerget buumi. “See teeb ettevaatlikuks,” märkis ta, lisades, et kärpimiskohti palju ei ole. “Võibolla tuleb jätta esialgu midagi sellist ehitamata, mis esmavajalik pole.”
Peale seda, kui Kärdla põhikooli rekonstrueerimistaotlus sai möödunud aasta juulis sihtasutuselt Innove positiivse rahastusotsuse, teatas vald, et kuulutab ehitushanke välja aasta lõpus. Siiski jõuti hanke alustamiseni ligikaudu neli kuud hiljem, 20. aprillil.
Jaago ütles, et BCM Konsultandid tegid eelmise aasta sügisel ehitusprojekti ekspertiisi ja selle käigus tuli välja üksjagu puudusi. Nende likvideerimine võttis projekteerijatel kõvasti aega, üle pooleteise kuu. “Ekspertiis ei saa jääda õhku rippuma, vaid kõik küsimused peavad saama vastused. Siis olidki meil tulised arutelud tehniliste küsimuste üle – kas ikka on õige või vale,” ütles Jaago.
Tööd hõlmavad kolme hoonet
Tööde käigus lammutatakse Kärdla muusikakooli ja Hiiumaa gümnaasiumi vahel olev põhikooli hoone, mis on ehitatud 1975. aastal. Alles jääb umbes 800ruutmeetrine võimlaosa.
Senise kolmekorruselise koolihoone asemel ehitatakse kooli praegusele siseõuele kahekorruseline hoone, mida ümbritsevad ühekorruselised hooneosad. 2500ruutmeetrine kaasaegse ruumiplaneeringuga ja energiatõhus koolimaja on väiksem kui senine ja vastab laste arvu prognoosile. Uus koolimaja on planeeritud 340 õpilasele, sh 16 erivajadusega õpilasele ja 60 töötajale.
2016. aasta sügisel valminud Hiiumaa gümnaasiumi hoone laiendamise vajadus aga tuleneb sellest, et kui põhi­koolihoone lammutatakse, kaob sellega üks gümnaasiumi­hoone evakuatsiooniteedest. “Varem oli arvestatud, et gümnaasiumi evakuatsioon läheb läbi põhikooli maja, kuid lammutamisega see kaob ja evakuatsiooni tagamiseks tuleb ehitada uus evakuatsioonitrepikoda,” selgitas Nõmm.
1930. aastal ehitatud kooli­maja, milles praegu töötab Kärdla muusikakool, osaline rekonstrueerimine on samuti seotud senise põhikoolihoone lammutamisega. Taastada tuleb muinsuskaitsealuse hoone välissein – uuendada fassaadikate ja panna uued aknad. Samuti on vaja ümber tõsta ventilatsiooniseade, mis seni paiknes põhikoolihoones. “Ehitustööde tulemusena saab üheksakümneaastane väärikas hoone tagasi oma esialgse kuju ja on paremini eksponeeritud,” on Kaire Nõmm lahendusega rahul.
Kooli ehitusprojektid koostasid Infragate Eesti AS, OÜ ConArte (gümnaasiumiosa) ja arhitektuuribüroo DAGOpen OÜ (muusikakooli osa).
Arhitektuurse lahenduse töötas välja arhitektuuri­büroo Arhitekt Must, mis võitis 2019. aastal Hiiumaa valla­valitsuse ja Arhitektide liidu korraldatud arhitektuuri­konkursi võistlustööga “Asum”.
Maastikuarhitektuurilise lahenduse autoriks on Kino Maastikuarhitektid ja sisekujunduslahenduse tegi T43 Sisearhitektid.
Uue õppehoone ehituseelarve koos projekteerimise ja lammutamisega on 4,5 miljonit eurot, sellest 3,4 miljonit eurot on toetus koolivõrgu korrastamise meetmest.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411