Teisipäev, aprill 6, 2021
 

COVID-19 Hiiumaal 5. aprilli seisuga

repro
Hiiumaal oli eilse, 5. aprilli seisuga Terviseameti kinnitusel jälgimisel 12 COVIDpositiivset ja 9 lähikontaktset. Nakatunud on vanuses 9 kuni 67 aastat. Jätkuvalt on kolmandikul juhtudest nakkusallikas teadmata. 55% haigestunuid on nakkuse saanud pere- ja 10% tutvusringkonna kontaktist. 1/3 nakkuse saanuist on naised, 2/3 mehed. Hiiumaa haiglas COVIDpatsiente ravil ei ole.
Testimine
Möödunud nädalal võeti Hiiumaa haiglas tavapärasel PCRmeetodil koroonaviiruse määramiseks 82 testi, neist 54 drive-in´s ja 4 tasulisena. 24 analüüsi võeti patsientidelt, kes said arstiabi Hiiumaa haiglas või olid minemas ravile mandrile.
Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil nõustajalt (tel 1220). Võimalik on ka tasuline testimine, täpsem info polikliiniku registratuurist tel 462 2795. Kõige kiiremini jõuab testitulemus patsiendi digilukku, vastuse teadasaamisel aitab ka perearst või -õde. Digiloost saab teha väljavõtte nii vaktsineerimise kui ka COVIDviiruse läbipõdemise kohta.
Koroonaviiruse SARS-CoV-2 läbipõdemisel ja vaktsineerimise järgselt tekivad inimese verre 2.–3. haigusnädalal viirusevastased IgG tüüpi antikehad, mis näitavad organismi vastureaktsiooni viirusele. Positiivne antikehade testi tulemus viitab koroonaviiruse läbipõdemisele, hilises staadiumis COVID-19 haigusele või vaktsineerimisest tekkinud antikehade olemasolule. Tasulisi antikeha teste saab teha Hiiumaa haigla laboris tööpäeviti kella 9–13ni. Eelregistreerimist ja saatekirja ei ole vaja. Antikeha testist täpsemalt saab lugeda aadressil https://koroonatestimine.ee/patsiendile/antikehade-maaramine/
Vaktsineerimine
Perearstid jätkavad riskigruppide vaktsineerimist nii esimese kui ka teise doosiga, valdavalt on süstimiseks Moderna vaktsiin. Perearstikabinettidest võetakse vanuse või tervise tõttu riskigruppi kuuluvate isikutega ühendust. NB! Palume kontrollida perearstikabinettides kontakt­andmete õigsust, et kutse ikka Teieni jõuaks.
Hiidlased saavad kaitsesüste jätkuvalt ka üleriigilise suurvaktsineerimise käigus. Eelmisel nädalal vaktsineeriti Hiiumaa haiglas AstraZeneca esimse doosiga 154 inimest. Neist 143 isikut sai kaitsesüsti laupäeval, 3. aprillil. Nädalavahetuse vaktsineerimise sihtrühm oli aastal 1956 ja varem sündinud inimesed ning aastal 1961 ja varem sündinud riskirühma diagnoosidega patsiendid.
Aprilli keskel jätkab ka Qvalitas Arstikeskus Hiiumaal vaktsineerimisega: meie haridus- ja sotsiaaltöötajad ning politseinikud-päästjad, kes said veebruari lõpus esimese doosi AstraZeneca vaktsiini, saavad nüüd teise. Vaktsineerimine toimub ikka Kärdla Kultuurikeskuses. Kui esimese doosi saanu on vahepeal koroonaviirusesse haigestunud, palub Qvalitase esindaja digiloost või perearstikabinetist uurida, kas vaktsineerimine on lõpetatud. Kui jah, siis palutakse süstimisaja tühistamiseks Qvalitasega ühendust võtta meiliaadressil serli.raudseping@qvalitas.ee
Kui on kerkinud vaktsineerimisega seotud küsimusi, siis on mõistlik oma perearstiga nõu pidada.
Hiiumaa elanikest on esimese kaistesüsti saanud
2556 inimest ehk 27,44% elanikest, mis Eesti maakondadest jätkuvalt kõrgeim suhtarv. Vaktsineerimine on lõpetatud 594 inimesel ehk 6,38 protsendil Hiiumaa elanikest, mis maakondade lõikes on kuues tulemus. Allikas:  https://www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonaviiruse-andmestik
Kärdla reoveeproovi näitaja jätkuvalt tugev
Märtsikuu viimasel nädalal Kärdla reoveepuhastist võetud proovis on viiruseosakeste kontsentratsiooni näitav signaal jätkuvalt tugev. Käina reoveest võetud proovi signaal kasvas mõõdukas-tugevaks. Ka alanud nädalal võetakse proovid nii Käina kui ka Kärdla reoveepuhastist, Reovee seire selgitus ja kaart: www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-seire-reovees
Kokkuvõte
COVID-19 viirusesse nakatumine on Hiiumaal endiselt kõrge. Viiruse varjatud levikule viitab nii reoveeseire kui ka teadmata nakkusallikaga haigestumiste suur osakaal.
Seega – olgem jätkuvalt hoolivad endi ja teiste suhtes.

PIRET SEDRIK
Hiiumaa valla kriisikomisjoni aseesimees

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 • Lisa kommentaar
   
  Your gravatar
  Sinu nimi
   
   
  *
   
   
  NB! Hiiu Leht ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest, kommentaari sisu eest võtab endale vastutuse kommentaator. Hiiu Lehel on õigus kustutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis on: teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, vaenu õhutavad, ebaseaduslikule tegevusele üleskutsuvad.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411