Reede, märts 26, 2021
 

Sõru muuseum jätkab uue direktoriga

erakogu
Alates 1. aprillist asub Sõru muuseumi direktorina tööle Frank Lukk, kes osutus valituks ametikoha täitmiseks välja kuulutatud konkursil osalenud nelja kandidaadi hulgast.
Hiiu Lehele ütles Frank Lukk, et muuseumiga seoses on tal mõtteid küll, aga enne nende väljaütlemist teeb ta endale täpselt selgeks, mis siin varem tehtud.
Emmaste osavalla vanema asendaja Pilvi Post ütles, et uuelt muuseumijuhilt ootavad nii omavalitsus kui kogukond tihedat koostööd. “Soovime, et muuseum säilitaks oma väärtusliku kogu ja inimesed saaksid siin käia – see eeldab häid suhteid ja infovahetust erinevate partnerite vahel,” toonitas Post.
Frank Lukk on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia muinsus­kaitse ja konserveerimise eriala bakalaureuse tasemel cum laude. Tema bakalaureusetöö “Freskomaal “Hommik”” (2020) on äärmiselt huvitav kajastus protsessist, kuidas aastatel 2018–2019 päästeti osa Dolores Hoffmanni freskomaalist “Hommik” lammutamisele läinud Tallinna kinost “Rahu”.
Viimastel aastatel on Lukk tegelenudki peamiselt museaalide, arhitektuuri­mälestiste ja pärandobjektide restaureerimise ja konserveerimisega, tehes töid osaühingus H&M Restuudio, mil objekte üle Eesti ja ka välismaal. Praegu on lõpetamisjärgus tööd Viljandi mõisas, ees on Sagadi mõisa restaureerimistööd. Ateljeetöös on Lukk enda sõnul tegelenud peamiselt “raskema” vallaspärandiga – 18. sajandi laevasuurtükkidest kuni viimase suure sõja aegsete õhu- ja tankitõrje­kahuriteni. “Seda tegevust jätkan paralleelselt, saan töömahtu enda järgi sobitada,” ütles ta Hiiu Lehele.
Frank Lukk on isaliini pidi pärit Hiiumaalt, ise on ta siin viibinud pigem suvehiidlasena. Lukk ütles, et peale kõrgkooli lõpetamist süvenes aina enam soov saarele paikseks jääda – see soov täitus möödunud aasta suve lõpul. Nüüd, seoses muuseumi konkursiga, avanes võimalus teha saarel tööd, mis õpitud erialaga tihedalt seotud.
Lukk rääkis, et õpingute ajal, aga ka museaalidega töötades, on tal tekkinud sidemeid nii väiksemate kui suuremate muuseumidega, sh ka Meremuuseumi, Kunsti­muuseumi ja Sõjamuuseumiga. “Mul on olnud võimalik tutvuda nii-öelda muuseumide köögipoolega,” on Lukk rahul seniste kogemustega, mis uuel ametipostil kindlasti kasuks tulevad. Põnev on tema sõnul ka see, et töö Sõru muuseumis sisaldab palju eri tahke ja saab olema selline, kus on vaja olla justkui üheksas ametis korraga.
Möödunud aasta algusest oli Sõru muuseumi direktori kohusetäitjaks Anne-Mall Reinu, kes tegi seda oma põhi­töö, Emmaste vaba aja keskuse juhiameti kõrvalt. Enne teda juhtis muuseumi aasta aega Kaie Pranno. Kümme aastat, 2008 kuni 2018, töötas muuseumi direktorina Helve Russak.
Sõru muuseum asutati 1999. aastal kohaliku elaniku Milvi Vanatoa eestvedamisel. Mullu 21. detsembril 80. sünnipäeva tähistanud Milvi Vanatoale avati samal päeval Sõru muuseumi ees tänupink ja öeldi tänusõnu: “Tänu Milvile on rannarahva ning kogukonna ajaloopärand kindlas kohas, süstematiseeritud, uuritud ja hoitud. Milvi algatus päästis kogukonna jaoks hindamatuid esemeid.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411