Reede, märts 26, 2021
 

Pingviinid aitavad kaasa Antarktika vete kaitsele

Giuseppe Zibordi (wikimedia commons)
Antarktika avastamisest on möödas vaid veidi üle 200 aasta, kuid selle aja jooksul on inimmõju mandri elustikule üha suurenenud.
Inimeste liikumise ja keskkonna­reostuse kõrval on suurimaks ohuks krilli, kohalikus toiduahelas olulise väikese vähilise ülepüük. Lahenduseks oleks piisaval hulgal merekaitsealasid, mille asukohad on juba ka välja pakutud, kuid paraku ei taha kõik Antarktika vetes tegutsevad riigid merekaitseala väheste tõendite tõttu heaks kiita.
Toetamaks plaanitavat mere­kaitsealade võrgustikku, uuris rühm teadlasi pingviinide toitumisalasid. Pingviinide elutegevus hõlmab nii mere- kui ka maismaaelupaika ning nende populatsiooni seisund näitab hästi ümbritsevas meres olevate toitumisalade kvaliteeti.
Pingviinide arvukuse hindamiseks kasutati lisaks tava­loendustele satelliidipilte ja droone, et jõuda uuringutega ka raskemini ligipääsetavatesse elupaikadesse. Uuringust selgus, et kaalumisel olevad merekaitsealad on pingviinidele olulised ning kaitsealade kinnitamine parandaks nende toitumistingimusi märgatavalt.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant.

Ilmunud veebilehel www.linnuvaatleja.ee/

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411