Reede, märts 26, 2021
 

Ossinovski: Keskkonnaministri korraldus on sigadus ja rikub ka metsaseadust

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse liige Jevgeni Ossinovski leiab, et keskkonnaminister Tõnis Mölderi (Keskerakond) otsus, jätta metsanduse arengukava juht­kogust välja huvi­rühmade esindajad, rikub metsaseadust.
Läinud aasta detsembris laiali saadetud metsanduse arengu­kava juhtkogus oli 36 liiget. Lisaks teadlastele kuulusid sinna nii puidutöösturid kui ka keskkonnakaitsjad.
Kolmapäeval kutsus keskkonnaminister Tõnis Mölder kokku uue juhtkogu. Sinna kuulub seitse teadlast kolmest ülikoolist ning riigikantselei ja keskkonnaministeeriumi esindajad. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse liige Jevgeni Ossinovski otsusega rahul ei ole.
“On kahtlematult eriti skandaalne ja tähelepanuväärne, et uuest juhtkogust on välja arvatud olulised ühiskondlikud huvigrupid. Eeskätt pean silmas keskkonnaorganisatsioone. Ja see ei ole mitte ainult sisuliselt sigadus, vaid on ka selgelt metsaseaduse rikkumine,” rääkis Ossinovski.
Metsaseadus ütleb, et arengu­kava koostamiseks kokku kutsutud töögrupi tegevusse kaasatakse lisaks uurimisasutustele ka muud metsandusega seotud huvigrupid.
“Need muud huvigrupid on kindlasti kaasatud olnud ju eelmise juhtkogu töös,” ütles keskkonnaminister Tõnis Mölder, kelle sõnul ei lähe tehtud töö vett vedama.
“See on ka paljude jaoks sisendiks kogu sellele teadus­põhisele lähenemisele metsanduse arengukavas. Teine osa on kindlasti see, et keskkonnamõjude strateegilise hindamise koostamise juures me teeme kaasamise protsessi, aga pärast seda, kui see mõjude hindamine on avalikustatud,” lisas Mölder.
“Loomulikult võib ju sellist juttu rääkida, et me ju tegime kõikidele osapooltele oma kummitoa, kus nad said auru välja lasta ja nüüd me võtame kokku uued inimesed, kes päriselt asja ära teevad. See ju tegelikult ei ole selle metsa­seaduse vastava paragrahvi mõte,” vastas Ossinovski.
Tema sõnul rõhutatakse seaduses eraldi, et juht­kogus peavad olema esindatud majanduslikud, sotsiaalsed, kultuurilised ja ökoloogilised huvid.
Tõnis Mölder jälle usub, et kõik huvid on juhtrühmas esindatud läbi teadlaste.
“Kes tegeleb metsandus­poliitikaga majanduse vaates, kes tegeleb metsapatoloogiaga, kes räägib ökosüsteemist, kes räägib sotsiaalsest vaate­vinklist – ma arvan, see on tegelikult päris hea läbilõige erinevatest teadlastest ja ekspertidest, kes kõik katavad ära selle eesmärgi, mis tõepoolest metsaseadusesse on meile pandud,” ütles Mölder.
Metsanduse arengukava eelmise juhtkogu laiali saatnud Rain Epleri sõnul ei saanud juhtkogu arengukava koostamisega hakkama, sest selle arutelud valgusid laiali ja läksid kohati liialt detailseks. Jevgeni Ossinovski nõustub, et 36 liiget oli juhtkogule liiast. Samas ei usu ta, et juhtkogu tulemusele jõudmist segas selle toonane koosseis.
“Keskkonnaministeerium tegelikult ei juhtinud seda protsessi. Ministeerium pakkus kohvi ja võileibu ning tekitas jututoa, kus erinevaid arvamusi lihtsalt väljendati ja fikseeriti ja siis, kui kuskile hakati jõudma, tõmmati juhe seinast välja,” rääkis Ossinovski.
“Nüüd lihtsalt loobuda ühiskondlikust struktureeritud diskussioonist metsanduse tuleviku üle, see on minu meelest väga inetu. Lisaks sellele pole see kooskõlas metsaseadusega.”

Ilmunud 24. märtsil 2021 www.err.ee

KOMMENTAAR

Metsanduse arengukava uus juhtkogu koosseis on häbiväärne pööre juba niigi piinlikus protsessis. Kõik, kel on vähegi poliitilist kogemust, saavad aru, et uus juhtrühm on loodud viisil, mis annaks poliitiliselt “õigeid” tulemusi ehk toetaks senist liigintensiivset majandamist. On kahju, et mitmed auväärt teadlased on enesele teadmata sellisesse ebameeldivasse positsiooni pandud.
Ehkki sõnades räägib minister vajadusest “leida tasakaal” äri- ja looduskaitsehuvide vahel, on uus juhtrühma koosseis ilmselgelt intensiivse metsamajanduse pooldajate poole kaldu. See on sama juhuslik kui valitsusliidu jõuline heitlus Riigikogus, et hoida korruptsioonikahtlustusega Mihhail Korb RMK nõukogus.
On muidugi täiesti lubamatu ja lausa skandaalne, et nii olulises küsimuses nagu metsanduse tulevik, on juhtkogust tõrjutud keskkonnaorganisatsioonide esindajad. Paraku on minister selle otsuse tegemisel rikkunud ka seadust (täpsemalt metsa­seaduse paragrahvi 7 lõiget 4), kuna vastavalt seadusandja otsusele peavad juhtkogus olema esindatud “olulised metsandusega seotud huvigrupid”. Ma loodan, et keskkonna­organisatsioonid vaidlustavad uue juhtkogu loomise käskkirja kohtus.
JEVGENI OSSINOVSKI
postitus sotsiaalmeedias

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411