Teisipäev, märts 9, 2021
 

Olen insener ja disainin külmutusseadmeid

 

ANNA-MAARJA ROOSNA
Pärast keeltekallakuga Noarootsi gümnaasiumi lõpetamist ei olnud inseneri­teadused just ilm­selge järgmine samm.
Eestis Tallinna Tehnikakõrgkooli kandideerides võeti mind vastu tehnomaterjalide ja turunduse erialale. Mis mind õppima tõmbas, oli turundus, kuid praktiline keevitamine, metalli töötlemise töötoad koos tehnilise joonestamise ja mehaanika loengutega panid mind armuma selge loogikaga inseneri­töösse. Sealt edasi oli selge, et inseneritöö on minu rida, nii et aja ja motivatsiooni leidmine peale kolledži lõppu ka bakalaureuse ja magistriõppe läbimiseks samal ajal täiskohaga töötades ei tundunud kunagi probleem.
Alustasin praeguses töökohas, UK ettevõttes Space Engineering Serwices pea kolm aastat tagasi. Eelnevalt olin paar aastat ühes Eesti ettevõttes kavandanud erinevaid Eesti, Skandinaavia, Ida-Euroopa ja Venemaa plastiprojekte – kalakasvanduste basseinid, tuletõrje veemahutid jms.
Praeguses ettevõttes Space Engineering on väga meeldiv töökeskkond ja ma hindan kõrgelt siinset posi­tiivset ja sõbralikku õhkkonda. Lõviosa mu tööst seisneb uute ja täiustatud külmutusseadmete väljatöötamises, minu töö on ka kvaliteedijuhtimisega seotud paberimajanduse ja toimingute haldamine ning kõikvõimalike tootmistehniliste probleemide lahendamine – see kõik on olnud tõeline nauding. Probleemidele lahenduste leidmine ja koheste tööviljade nägemine on äärmiselt rahuldustpakkuv. Loodan edaspidi etendada olulist rolli ettevõtte tootmis­protsesside liikumisel automatiseerimise suunas.
Inseneriks saamine ja insenerina töötamine on igal sammul toonud palju väljakutseid. Enamik neist väljakutsetest on selle ameti loomulik osa, kuid mõned kahjuks siiski seotud faktiga, et olen naine, kes töötab meeste domineeritud valdkonnas. Insenertehnilised väljakutsed on põnevad ja nende probleemide lahendamisele järgneb tõeline saavutustunne, kuid soolised eelarvamused tekitavad segadust ja jõuetust. Võrdsustatud rasedus- ja sünnitus­puhkus leevendaks neid probleeme, aga ka rohkem naisi kõigil juhtimistasanditel, kes on sinna valitud mitte soo­kvootide, vaid oskuste ja kogemuste põhjal.
Kutsun kõiki isasid ja suuri vendi üles, kutsuge oma tütred ja õed garaaži kaasa ja õpetage neid kasutama lihtsamaid tööriistu. Paluge neil aidata kasvõi kõige lihtsamate töödega. Isegi kui nad ei otsusta tulevikus inseneri­kutse kasuks, saavad nad juurde enesekindlust praktiliste probleemide lahendamisel ja koos töötades on teil kindlasti mõnusaid vestlusi.
Sina mees, aga, kes sa töötad valdavalt meeste domineeritud ettevõttes, eriti just noorema naisterahvaga koos, proovi mõista, et tehnilise töö tegemine valdavalt meeste keskel võib olla üpris katsumusterohke, eriti just siis, kui naise otsuseid pidevalt kahtluse alla seatakse. Nii et, mees, palun ole igas situatsioonis aus ja professionaalne.

ANNA-MAARJA ROOSNA
insener

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411