Reede, märts 26, 2021
 

Hiina sõjaväeluure kasuks töötanud teadlane puhkas Reigis

fb
Harju maakohus mõistis tänavu 2. märtsil kokkuleppe­menetluses süüdi ja kolmeks aastaks vangi mereteadlase Tarmo Kõutsi, kes tegutses Hiina sõjaväeluure heaks, kirjutas 19. märtsi Eesti Ekspress.
Tarmo Kõuts (endise kaitseväejuhataja admiral Tarmo Kõutsi nimekaim) on paar korda Hiiu Lehes võtnud sõna merenduse teemadel, kord Lehtma sadama ja kord Rukki kanali süvendustöid kommenteerides. Oma FB kontol nimetab Viljandimaalt pärit Tarmo Kõuts Reigi küla oma kodukülaks ning jagab suviseid meeleolupilte Hiiumaalt ja Reigist.
Kõuts võeti kinni mullu 9. septembril. Riigiprokurör Inna Ombler ütles, et Harju maakohtu otsusega mõisteti ta süüdi kahe paragrahvi järgi: Eesti Vabariigi vastane vandenõu ja Eesti Vabariigi vastu suunatud luuretegevus ja selle toetamine või selles osalemine.
Kõutsil oli nii Eesti riigisaladuse kui ka NATO saladuse luba, kuid saladuste reetmiseni ta ei jõudnud.
Ta on esimene Eesti kodanik, kes luuras just Hiina kasuks.
Samuti esimest korda sai karistuse riigivastase tegevuse eest mitte riigiametnik või kaitseväelane, vaid tuntud teadlane.
Aastatel 2006 kuni 2014 oli Tarmo Kõuts kaitseministeeriumi teadusnõukogu liige ning aastani 2016 Eesti esindaja NATO teadus- ja tehnoloogiaorganisatsiooni merenduse ekspertkomisjonis.
“Kaitsepolitseiamet on viimastel aastatel rääkinud sellest, et ei ole Venemaa sugugi ainuke riik, kes oma luuramisega Eesti riigi julgeolekut ohustada võib. Ja tõepoolest, see on nüüd esimene kord, kui on saanud see hoiatus ka kohtust kinnituse,” ütles kaitsepolitseiameti büroo juht Harrys Puusepp rahvusringhäälingule.
Tarmo Kõuts töötas Hiina rahvavabastusarmee ühendatud peastaabi luurebüroo kasuks vähemalt kolm aastat ja sai oma töö eest 17 000 eurot.
Pool aastat kestnud eeluurimise järel oli kohtu otsus: kolm aastat vangistust ja tulu konfiskeerimine. Harrys Puusepp ütles, et tegu oli kokkuleppe­menetlusega.
Kapo peadirektori asetäitja Aleksander Toots ütles Eesti Ekspressile, et Kõuts töötas hiinlaste kasuks täiesti teadlikult ning teda motiveerisid selleks “traditsioonilised inimlikud nõrkused” ehk raha.
Lisaks Kõutsile on mullu septembrist vahi all ka üks naine, keda prokuratuur süüdistab samade paragrahvide alusel. Tema kriminaalasi on praegu Harju maakohtus pooleli.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411