Reede, märts 19, 2021
 

Aasta noore värvikas aasta

HIIUMAA VALD
Hiiumaa aasta nooreks 2020 valitud Lotta Laura Orav on aktiivne õpilane, kes  jõuab palju.
Ratsutamist ja koorilaulu harrastav Lotta Laura Orav on lisaks ka kliimaaktivist ja noorteürituste korraldaja.
Oma koolivälise aja sisustamisel ei piirdu ta üksikute huvi­ringidega, vaid on aastatega kõiki võimalusi proovinud.
“Olin nagu delfiin, kes hüppas ühest trennist teise ja proovis kõik läbi,” ütleb ta enda kohta.
Kuigi ratsutamist ja loomadega tegelemist peab ta kõige südamelähedasemaks, on tal siiski jäänud aega, et tegeleda ka mitmete maakondlike ja rahvusvaheliste projektidega.
2020. aastat nimetab ta üldiselt värvikaks. “Sain läbi raskustest nii vaimse tervisega kui ka koroonaviiruse tõttu keeruliseks muutunud kooliskäimise ja karantiini­eluga,” kirjeldas ta.
Kliimaaktivistiks
Üks mitmetest programmidest, kus Lotta Laura osaleb, on 15–19aastastele tüdrukutele suunatud liidri- ja ettevõtlikkuse programm Future Heroes, kus noored saavad algatada erinevaid ühiskondlikke projekte.
“Meie projekt oli ZeroHero, mille kaudu proovisime tuua inimesteni teadlikkust plastiku kasutamise hulga kohta oma igapäevaelus ja aidata inimestel neid harjumusi muuta.”
Veel oli Lotta Laura väga inspireeritud kliimakaitse liikumistest ning muutus väga murelikuks meie planeedi tuleviku pärast.
“Loomad ja loodus on alati olnud mulle südamelähedane, seega lugedes, millist kaost kliimamuutused ja prügi­reostus meie planeedile tekitavad, otsustasin midagi ette võtta.”
Lisaks projekti tegevustele hakkas ta tegelema ka oma isikliku ökoloogilise jalajälje vähendamisega. “Hakkasin kasvatama taimetoidu osa­kaalu oma toidus,” selgitab ta.
Meeleavaldus Kärdlas
2019. aastal viis Lotta Laura läbi kaks kliimameeleavaldust Kärdla keskväljakul. Need toimusid ülemaailmsete noorte kliimakaitseliikumiste Fridays for Future ja Extinction Rebellion raames.
“Otsustasin, et kasvõi mõne inimesega vallavalitsuse ees seismine tõmbab meile tähele­panu ja seeläbi toob tähele­panu meie meeleavalduse probleemile,” selgitab ta.
Õige pea pärast meele­avaldust rakendas Hiiumaa vald prügisorteerimise kohustuse ning teemat käsitleti ka koolis.
“Minu meeleavaldustel oli kindlasti mõju, aga see vaibus kiirelt. Minu töö ei ole tehtud, aga pean edaspidi lähenema teemale muud moodi, et jõuda oma sihtgrupini.”
Lotta Laura hinnangul on noored probleemist teadlikud ja enamik neist proovib ka teha paremaid valikuid, samas kui vanemad inimesed ei tundu talle keskkonnaprobleemide suhtes olevat eriti mõistvad ega hoolivad.
“Meie prügitarbimise hulk ja kliimamuutuse tekitatud probleemid ei pruugi elu suurelt mõjutada nende eluajal, siiski, täiskasvanud on tänased esimesed, kes kliima­muutuse mõju tunnevad ja viimased, kes selle pidurdamiseks midagi ette saavad võtta,” ütleb ta.
Hiiumaa kogukond toetab
Eelmisel aastal oli Lotta Laura seotud ka mitme kohaliku noortekohviku korraldamisega. Seda projekti vedas noorte­grupp Noortemaja 15+ ja selle eesmärgiks oli sisustada põhikooli vanemate klasside ja gümnaasiumiealiste noorte vaba aega.
Lotta Laura ise ei kurda, et Hiiumaal oleks vähe võimalusi enda vaba aja sisustamiseks.
“Hiiumaal elamise head omadused sõltuvad igast noorest ja tema enda valikutest,” ütleb ta. “Alati on võimalik teha elu endale võimalikult heaks, aga tihti valitakse selle asemel virisemine võimaluste puudumise üle.”
Samas kiidab ta kohalikke noortejuhte, noorsootöötajaid ja kogukonda tervikuna: “Kuskil on alati keegi, kes teab kedagi, kes oskab murega aidata. Kõik minu tiimiliikmed Noortemaja 15+ projektis olid sõbralikud, vastuvõtlikud ja avatud uutele ideedele ning mis kõige olulisem, lubasid meil areneda ja ideid teostada.”
Lotta Laura sõnul tunneb ta, et noore jaoks on eriti oluline toetav õhkkond, mis julgustaks teda end avama ja uusi ideid välja pakkuma.
“Täiskasvanud meie tiimis aitasid meil läbi arutada logistilise osa meie ideedest, aga ei salanud neid kunagi halva ideena maha ja arvatavasti sellepärast saime luua noorte­kohvikud, mis on noortele ka päriselt huvitavad.”
Suurim probleem transport
Hiiumaa aasta noore 2020 hinnangul on suurimaks probleemiks Hiiumaa noorte elus kehv transpordiühendus, mis dikteerib tihti seda, kas noored saavad mingis tegevuses osaleda või mitte. “See, et ei jõua trennist ja projektidest bussi peale, on sagedane nähtus aktiivsete noorte jaoks, kes ei ela Kärdlas,” ütleb ta.
Samuti leiab ta, et Hiiumaa vajab uusi õpetajaid ja treenereid. “Kuigi meie vanemad treenerid on väga kogenud ja tunnustatud, ei jõua nad ette võtta nii palju, kui suur on nõudlus teatud kindlate tegevuste järgi,” ütleb ta.
“Hiiumaa noorte olukord on kindlasti parem, kui see oli varem, aga palju on veel ära teha, et meie noori aktiviseerida,” leiab Lotta Laura.

HENRI REEDER

Noortevaldkonna aasta tunnustused 2020
aasta noorsootöötaja Kristi Kivisaar
aasta noor Lotta Laura Orav
aasta ettevõtlik noor Joosep Niit
aasta toetaja noorsootöös SA Hiiumaa Sadamad
aasta sündmus on noorte inspiratsiooni­päev #Haip
Allikas: Hiiumaa vald

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411