Reede, veebruar 26, 2021
 

Tiiu Valdma: Suur üllatus oli see küll

Triin Lukas
“Mul ei olegi praegu mingit tunnet, tuimaks tegi kõik,” ütles Tiiu Valdma (74) vastuseks küsimusele, mis tunne see oli, kui ta sai teada, et saab presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.
Värske teenetemärgi kavaler tunnistas, et uudis tuli ootamatult nagu välk ja pauk: “Hakkasin vaatama, et nii palju vastamata kõnesid ja üks naine jõudis helistada ja öelda.”
“Ma olen ju nii kodune ja ei tee ma midagi, miks seda küll tehakse niimoodi…” kõhkles ta pisut ja küsis, mille eest see anti.
Lugesin ette, et Valgetähe V klassi teenetemärk on tekstiili­kunstnik Tiiu Valdmale antud selle eest, et ta on loometegevusega kujundanud aastakümneid Hiiumaa käsitööd ja tutvustanud oma vaipade ning kampsunitega saart ka üleilma.
Valdma tundis huvi, kes küll sellise teksti koostas ja kes ta tunnustamiseks esitas, aga ei osanud ka mina seda arvata.
Tiiu Valdma on tekstiilikunstnikuna tegev 1973. aastast, kohe kui ta Eesti Kunsti­akadeemia, tollase ERKI lõpetas ja Hiiumaale tuli. “Sellest ajast olen vaibakunstiga tegelenud, aga nüüd ma olen ju mõned aastad juba pensionil olnud,” märkis ta.
Tänavu avalikustati teenete­märkide saajad väga hilja, kuna pidu toimub koroonapiirangute tõttu kunagi hiljem. Küsisin, kuidas koduses ringis on kavas teenetemärki tähistada.
“Eks me peame siis ikka väikse peo tegema,” arutles värske teenetemärgi kavaler. “Tavaliselt teeme sellist traditsioonilist pidu, teeme eesti toitu ja kiluleiba nagu see ikka on, aga nüüd ma ei oska küll midagi öelda.”
Tiiu Valdma rääkis, et nende n-ö Tallinna lapsed, tütre Maria pere, ei ole üldse julgenud Hiiumaale tulla: “Nad nii hoiavad meid. Jüri tervis on tõesti kehv ja kui tema selle koroonahaiguse kätte saab, siis nalja ei ole. Nii et me oleme Jüriga kahekesi. Ka Mihkel käib minimaalselt, elavad siin oma suvekodus… Eks tuleb aknalauale laud katta ja täpselt nii teemegi – jõulude ajal olime ju ka vabas õhus…”
Lõpuks tundis ta huvi, kes Hiiumaalt veel teenetemärgi said. Kui nimetasin, et Tiit Asumets, Jüri Ratas, Volli Käro ja Jaak Prints, tunnistas ta kõik tuttavateks. “Jaa, tunnen Jaaku väga hästi! Temal on ka nüüd suvekodu seal Kõpu kandis. Hakkab seda rajama, olen seal käinud. Nii tore, et kõik on tuttavad ja et väike Hiiumaa on nii populaarne – sellest on mul kõige parem meel, et Hiiumaa ei ole kolgas!

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411