Teisipäev, veebruar 23, 2021
 

Teistmoodi sünnipäev ehk mugav päev televiisori ees

Maret Kukkur
Kuna koroonaviirus veel taandumise märke ei näita, on võimalused Eesti Vabariigi 103. sünni­päeva pidustustest osasaamiseks varasemast ahtamad, ent mitte olematud, näitavad kasvõi pilk telekavale ja ette­võtmistele, mis saarel aset leiavad.
Kui riigilipu heiskamist Pika Hermanni torni on varasematel aastatel paljud läinud kohale oma silmaga vaatama, siis seekord soovitavad korraldajad pigem vaadata otseülekannet televiisorist. Sama soovitus kehtib Vabadus­samba jalamile pärgade asetamise tseremoonia ning oikumeenilise jumalateenistuse kohta, mis toimub Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.
Eesti sünnipäev algab piduliku lipuheiskamisega 24. veebruari varahommikul Toompeal Kuberneri aias. Tänavu ilma publikuta toimuvast sündmusest on võimalik osa saada ETV, ETV+ ja Vikerraadio vahendusel.
“Sel aastal tähistame Eesti sünnipäeva lähedastega, hoiame üksteist ja väldime rahvakogunemisi. Toompeal tõuseb lipp hümni saatel Pika Hermanni torni ühes päikesega kell 7.32. Palume kõigil jääda koju ning elada pidulikule lipuheiskamisele kaasa ülekande vahendusel,” teatas riigikogu pressi­teenistus.
Tseremoonial peab kõne Riigikogu esimees Henn Põlluaas. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti Vaba­riigi iseseisvusmanifesti loeb ette Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia lavakunstikooli 30. lennu üliõpilane, Voldemar Panso preemia laureaat Hardo Adamson.
Lipuheiskamisel osalevad president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas, Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi, Mereväe ülem kommodoor Jüri Saska ja Eesti diplomaatilise korpuse vanem Theresa Bubbear.
Presidendi kõne ja sellele järgnevat kontserti ning kätlemist ja õhtust pidu on ka varasematel aastatel enamik inimesi vaadanud teleekraani vahendusel ning tänavune aasta selle poolest ei erine. Erinev on koht, kus tele­programm valmib – õhtu toimub Paide teatrimajas ja algus on kell 18.
Hiiumaal on olnud tavaks vabariigi aastapäeval pidulikult heisata riigilipp Kärdla keskväljakul tuletõrjemaja torni. Nii toimub see tänavugi kell 7.39, kuid ilma Kaitseliidu rivistuseta.
Aastapäeva korraldajad kutsuvad üles sel päeval heiskama päikesetõusul lipud oma kodudes. Presidendi avalike suhete nõuniku Taavi Linnamäe sõnul on lipp koduaias või kasvõi köögi­laua peal üks viis, kuidas pidupäeva tähistada.
Lennuparaad üle Kärdla
Kaitseliidu malevkonna esindus ning kaitseliidu noorte­organisatsioonide, muinsus­kaitse seltsi, Vabadus­võitlejate ja represseeritute ühingu ja valla esindajad asetavad kell 11 pärjad Teises maailma­sõjas hukkunud hiidlastele püstitatud mälestus­märgi juurde Kärdla kiriku esisel platsil.
Hiiumaa malevkonna pealik leitnant Mart Reino ütles, et algusaja määramisel arvestati, et samal ajal lendavad Kärdlast üle Kaitse­väe sõjaväeparaadi asemel korraldataval õhuparaadil NATO lennukid.
Riigi sünnipäeva tähistamiseks algab NATO liitlasvägede lennukite ülelend kell 11 Ämarist ja suundub üle Kärdla, Kuressaare, Pärnu, Viljandi, Tartu ja Rakvere Tallinna. Ülelend kestab ligikaudu tund aega, Kärdla kohal on lennukid 6–7 minutit peale ülelennu algust ja hea ilma korral saab neid ka näha.
Matkad ja ühislaulmine
Külaselts MUHV kutsub juba seitsmendat korda veetma vabariigi aastapäeva, liikudes külateedel. Kõnd algab ja lõpeb Valgu seltsimaja juures, kusjuures saab valida kolme eri pikkusega raja vahel ning läbida need endale sobival ajal vahemikus 11st kuni 16ni.
Keskpäeval algab vabariigi aastapäeva matk Kõrgessaare vaba aja keskuse eest. Seda matka üle kümne aasta vedanud Artur Valk ütles, et varem mindi kuni Reigi kirikuni, alates eelmisest aastast pikenes teekond kuni Reigi pastoraadini. Pastoraadi ees algab kell 13 Eesti hümni ühislaulmine. Ühislaulmise idee algatas eelmisel aastal Peep Lillemägi, kelle sõnul jääb Reigi Eesti hümni sõnade sünnikohaks nii ehk naa – olenemata sellest, kas seda tänavu  ühislaulmisega saab tähistada. Pastoraadi taastamise ja sealsete kunsti­näituste üks eestvedajaid, Maret Kukkur märkis, et Reigi pastoraadi ja õpetaja Gustav Felix Rinne osa Eesti hümni loos on jäädvustatud ka riigikantselei koduleheküljel.
Vastuvõtu asemel video
Alates 24. veebruari kesk­päevast saab valla Youtube’i kanalil vaadata videot, kus näeb esinemas Hiiumaa lauljaid, tantsijaid ja pillimängijaid ning tutvustatakse tänavusi Hiiumaa valla teenete­märkide ja tänu­kirjade saajaid. Videot vaadates võib meenutada, et Eesti sünnipäeva puhul on Hiiumaal tavaks olnud pidulik kontsert, kus antakse üle valla tunnustused ning vallavolikogu esi­mehe ja vallavanema vastuvõtt kutsutud külalistele.
Valla tunnustuste, teenete­märkide ja tänukirjade saajad kuulutati välja enne aasta­päeva, 20. veebruaril Kärdla Keskväljakul. Kontsert, kus pidi esinema Kristjan Kannukene, aga lükkus Kärdla Kultuurikeskuse juhataja Pilleriin Kanneli sõnul edasi ning vastuvõtt jääb seda­korda üldse toimumata.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 • Lisa kommentaar
   
  Your gravatar
  Sinu nimi
   
   
  *
   
   
  NB! Hiiu Leht ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest, kommentaari sisu eest võtab endale vastutuse kommentaator. Hiiu Lehel on õigus kustutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis on: teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, vaenu õhutavad, ebaseaduslikule tegevusele üleskutsuvad.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411