Reede, jaanuar 15, 2021
 

Toiduabi vajatakse aastaringselt

INGRID PURGE
Hiiumaa toidupanga esimene tegevusaasta tõi ühelt poolt esile abiandjate rohkuse ja helduse, teisalt aga kasvava abivajaduse.
Täpsemad kokkuvõtted Hiiumaa toidupanga esimesest tegevusaastast on veel koostamisel, kuid eestvedaja Ingrid Purge sõnul oli aasta vastuoluline. “Rõõm on selle üle, et tänu annetajatele ja toetajaile jõudis toiduabi ligikaudu kolme tuhande inimeseni, aga kurb on näha, et paljudel on raske igapäevane toit lauale saada.”
Regulaarset toiduabi saab Hiiumaal ligikaudu 100 peret.
Nimega ja nimeta abipakkujad
Purge ütles, et ühelgi kuul ei tulnud tal öelda, et Hiiumaa toidupangast pole midagi anda. Lisaks oli märgata, et mida enam elu kitsamaks läks, seda rohkem tuli juurde abipakkujaid. Näiteks detsembris, kui niigi olid enamiku inimeste väljaminekud tavapärasest kopsakamad, oli ka annetajaid rohkem. Detsembris vahendas toidupank kokku ligi 2 tonni toidukaupa, mis on enam kui kolmandiku võrra rohkem kui keskmine kogutav-jagatav toidukogus kuus. “Raskused justkui võimendasid heategemise soovi,” tõdes ta.
Nimekiri annetajatest ja vabatahtlikest on Ingrid Purgel olemas, kuid ta ütles, et seda avalikustades teeks ta liiga nendele, kes annetanud anonüümselt ja toetanud toidupanga tegevust poodide annetuskärudesse toitu ja majapidamistarbeid pannes. “Seda tehti igal kuul. Ilma nimeta. Ilma tiitlita. Kindlasti südamega.”
Ingrid Purge kutsus edaspidigi üles toetust jagama: “Me oleme siin saarel kui üks pisike pere. Hoiame oma pereliikmeid. Ärme teeme nägu, et me ei teadnud. Teadmatus ei ole hoolimises vabandus. Kellel on rohkem jaksu, toetagem neid, kel on hetkel raske. Nad tulevad sellest välja, aga praegu vajavad meie tuge.”
Neid, kellele toiduabi vajalik, on lasterikastest peredest üksielavate vanainimesteni. Purge sõnul näitavad toidupanga tegijate tähelepanekud abivajajate arvu kasvu kõigis maakondades ja nii ka Hiiumaal. Möödunud aastal oli siin 3074 toiduabi saajat, neist 1615 lapsed. “Laste arvu tegi suureks see, et kevadisel koroonaajal, kui lapsed said koolist toidupakke, jagasime sinna sisse ka midagi omalt poolt,” täpsustas ta.
Mööda ei saa vaadata ka statistikaameti andmetest – 31,7 protsenti Hiiumaa elanikest elab suhtelises vaesuses. Teiste maakondadega võrreldes oli Hiiumaa näitaja Eesti kõrgeim. Kui viiendikul Eesti elanikest oli leibkonna koosseisu arvestav kuu sissetulek väiksem kui 611 eurot, siis Hiiumaal sai sellist sisse­tulekut kolmandik elanikest. Suhteline vaesus näitab sisse­tulekute ebavõrdsust riigis ja paraku jääb Hiiumaa selles osas keskmisest kõige kaugemale.
Abi põhineb usaldusel
“Meie ülesandeks siin ei ole otsustada kellegi elu üle ega hinnata, kes abi vajab või ei vaja,” ütles Purge. Kui Toidu­panga kaudu jaotatavat Euroopa Liidu toiduabi saavad need, kes on ka toimetuleku­toetuse saajaks, siis muu toiduabi puhul on määravaks isiklik soov või mõne lähikondlase märguanne. Tihtipeale jõuavad abisoovid toidupanga tegijateni ka valla sotsiaaltöötajate ja koduhooldajate kaudu. Lisaks tuli toidupanka hulk kõnesid peale sotsiaalmeedias ilmunud üleskutset anda teada, kui naabruses elab keegi, kes ilmselt puudust kannatab.
“Heasoovlik tähelepanu ei ole kusagile kadunud,” usub Hiiumaa toidupanga eestvedaja. Samas on mõistetav, kui inimesed oma keerulisest olukorrast avalikult rääkida ei soovi ja tähelepanu ei taha. “Meile usaldatud infot oskame hoida ja enne abipakkumist katsume välja selgitada, kas abi ikka on oodatud, sest me seda kellelegi peale ei suru. Kuid ümberveenmist on ette tulnud,” kinnitas Ingrid Purge oma kogemustele tuginedes.
Annetusviiside ring laieneb
Toidupank saab jagada abi niivõrd, kuivõrd seda annetajatelt nendeni jõuab – kas toiduna, tugiteenuse või rahana. Levinuim toetusviis on toidukauba annetamine annetus­kärudesse või saadetisena toidupanka. Uus võimalus annetamiseks tekkis seoses koroonapandeemiaga, kui sai hakata tegema oste e-poe kaudu.
Järjest rohkem on Purge sõnul neid eraisikuid ja ette­võtteid, kes toetavad toidupanka rahaülekandega, tehes kas ühekordse või püsiannetuse. Ettevõtetest kasutavad seda toetusvõimalust eeskätt need, kelle toodanguks pole toit. “Nende summade eest ostsime detsembris näiteks mandariine, liha ja tangu­vorsti, kartuleid ja muid köögivilju ning piimatooteid, mille kiirelt saajatele toimetasime.”
Samuti aitab toiduabi andmisele kaasa abi kaupade transpordil, kaubakastide või -kottide komplekteerimisel või mõne muu teenuse kaudu. “Kõige selle abi ja toetuse taga on inimesed, kes konkreetselt õla alla panevad,” on Ingrid Purge tänulik.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411