Reede, jaanuar 22, 2021
 

Teenetemedal ajalootalgute eest

erakogu
erakogu
Ajalooliste objektide korrastustalgute eestvedajad Piret ja Margus Kastein pälvisid muinsuskaitse seltsi teenetemedali.
“Medalit me veel kätte ei ole saanud, aga oleme tänulikud ja veidi üllatunud, et meie tegemisi märgati,” ütles Margus Kastein. Ja lisas kohe, et nemad on olnud talgutel küll eestvedajateks, kuid neid on aidanud sajad inimesed, kes kohale tulid ja talgutel kaasa lõid.
“Ma arvan, et me Piretiga oleme jõudnud eluetappi, kus saamise asemel on tekkinud võimalus natuke ka anda keskkonnale, kus me oleme üles kasvanud – meie juured ja kodukoht on Hiiumaal,” ütles Margus.
Ja ei pea ju andma alati midagi materiaalset, leiab ta, et anda saab ka oma kodukoha paremaks, ilusamaks, põnevamaks muutmise kaudu. “Andmisrõõm on see, mis on meid tiivustanud ja talguid korraldades me sellele tugineme.”
Menukad talgud
Autasustamise ettepaneku tegi Hiiumaa muinsuskaitse selts (HMS) Emmaste kandis korraldatud menukate talgute eest. Kasteinide eestvedamisel puhastati võsast Tohvri rannapatarei ja avati Sõru rannavaade, korrastati Tärkma sadama ümbrust ja Jausa vana vesiveskit.
“Talgupäevi on alati tehtud, aga Marguse ja Pireti läbimõeldud korraldus, koostöö valla ja teiste organisatsioonidega, on tõstnud talgute mastaabi täiesti uuele tasemele – teisi enam kui saja osavõtjaga talguid Hiiumaal viimasest ajast ei meenugi,” toonitasid ettepaneku tegijad.
HMSi juhatuse esimees Dan Lukas ütles, et soovisid sel korral teenetemedali saaja kandidaati esitades rõhutada, kuidas muinsuskaitse kõnetab eri põlvkondi.
“Kasteinid on selles heaks eeskujuks, sest nad liidavad eri generatsioone oma peres ja tõmbavad kaasa eri vanuses inimesi kogukonnas.”
Lukase kinnitusel on selles valdkonnas, päranditeemadega tegelevate muinsuskaitsetöötajate kõrval, palju ruumi vabatahtlikult panustamiseks.
Mägesid nihutama!
Oma kogemuste põhjal teab Margus Kastein, et kodanikualgatuse korras on võimalik mägesid nihutada, kui on täidetud kaks peamist eeldust.
Esiteks peaks lahendatav probleem kõnetama kogukonda. “Pole niivõrd tähtis, kas tegu on era- või avaliku objektiga, aga kui see läheb kogukonnale korda, siis tulevad inimesed kohale,” ütles ta, tuues näiteks Jausa vesiveski. Vana veski on eravalduses, samas unikaalne ajaloomälestis ja nii tuli veski ajalootalgutele väga palju rahvast.
Teiseks eelduseks on eestvedajate olemasolu. “Meie oleme selle rolli endale võtnud, meile meeldib seda teha ja siiamaani on see ka hästi välja tulnud – oleme suutnud oma ideid külvata,” oli ta rahul. Praktikas tähendab see isiklikku suhtlemist – helistamisi ja kokkusaamisi, sõnumeid ja selgitusi. “On näha, et inimestele tegelikult meeldib aidata,” on Kasteinid veendunud.
Medali saab hiljem
Teenetemedalite saajad kuulutati välja detsembris, EMSi 33. aastapäeval, mida piirangute tõttu polnud võimalik koos tähistada. Tegelikult pidi tseremoonia aset leidma juba mullu aprillis, mil tavaliselt toimub seltsi suurkogu, aga see lükkus aasta lõppu.
“Medal jäi üle andmata ja nüüd ootame sobivat hetke, millal seda teha,” lisas Dan Lukas.
EMSi teenetemedali on Hiiumaal varem pälvinud Andres Pisa, Helgi Põllo, Elmo Viigipuu, Vello Kaskor, Mart Mõniste ja Ain Tähiste.
Eesti muinsuskaitse selts asutati 12. detsembril 1987 Tallinnas ametiühingute majas, kui võeti vastu seltsi põhi­kiri ja valiti juhatus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411