Teisipäev, jaanuar 19, 2021
 

Meie juubelite aasta 2021

Argo Nurs
29. jaanuaril 1961 ehk 60 aastat tagasi asutati Kärdla rajooni kultuurimajas Hiiumaa orienteerumis­sektsioon. Seda päeva võib nimetada Hiiumaa orienteerumise sünnipäevaks.
Sektsiooni juhatusse valiti Heltermaa ilmajaama juhataja Heino Mardiste, Kärdla töölisnoorte keskkooli direktor Friedrich Seman ja Viiterna maahaigla arst Aino Komonyi.
1960. aastal oli noorsoo talimängude kavas olnud küll ka orienteerumine ja Kärdla keskkoolis peetud kaks orienteerumissuusatamisvõistlust, kuid osavõtt neist oli väike. Nii võibki organiseeritud orienteerumisalase tegevuse alguseks Hiiumaal lugeda 29. jaanuari 1961.
Hiiumaal loodud sektsioon oli Tartu järel teine Eestis. Esimeseks võistluseks 26. märtsil Palukülas peetud noorsoo talimängude finaalvõistlused. 1961. aastal korraldati rajoonis juba kuus võistlust, neist kolm keskkoolis õpetaja Hermi Vaini eestvedamisel.
Selleks, et orienteerumist populariseerida, otsustas sektsioon korraldada võistluse, millest saaksid osa võtta ka mandri orienteerujad. Eestis ei olnud seni võistlust, kust võitja saaks rändkarika, nii otsustatigi välja panna karikad. 9. septembril 1961 tuli Palade kooli juurde starti 12 meest ja 5 naist. Meestest võitis esimese karika rajooni maakorraldaja Harri Murula ja naistest Tartu Ülikooli üliõpilane Maie Pluss. Hiiumaa orienteerujad on karika­võistluste traditsiooni suutnud hästi hoida ja võistlust korraldada igal aastal. Seega toimub tänavu Hiiumaa karika­võistlus orienteerumises juba 60. korda.
Võistluste korraldajateks olid algusaastatel Heino ja Malle Mardiste. Peale nende lahkumist mandrile, olid järgmistel aastatel eestvedajad Hermi Vain, Friedrich Seman, Arvo-Jüri Rist, Tõnis Täär, Tiit Kerves ja Eda Tärk. 1971. aastal asus Hiiumaale tööle ning hakkas kaarte joonistama ja võistlusradasid tegema Toivo Saue. Järgmine oluline aasta oli 1977, kui 14. juulil toimus Põllumäel esimene orienteerumisneljapäevak. Seega saab tänavu teoks neljapäevakute 45. hooaeg ja seni on neljapäevaõhtuseid orienteerumisvõistlusi toimunud kokku 935 korral.
4. septembril 1988 moodustati Toivo Saue eestvedamisel Hiiumaa orienteerujate klubi (HOK). Toivo valiti ka esimeseks presidendiks. Aastatel 1991–1992 oli presidendiks Indrek Reitalu ja alates 1993. aastast Eda Tärk.
Eriline aasta
Aasta 2020 oli eriline, vaatamata sellele saime tegeleda oma lemmikalaga. Märtsist kuni maikuuni olid huvilistele avatud püsirajad erinevatel maastikel, neljapäevakutega alustasime 14. mail. Püsirajad ja päevakud olid populaarsed, nii oli igal nelja­päeval stardis keskmiselt 67 orienteerujat. Toimus neli võistlust, suurim neist oli 59. Hiiumaa karikavõistlus.
Augustis-septembris sai Eesti orienteerumisliit läbi viia Eesti meistrivõistlused. HOKi liikmed võitsid eri vanuseklassides 25 individu­aalset ja kaks võistkondlikku medalit. Eesti meistriteks tulid Maria Eller, Eliise Kesküla, Marta Maripuu ja Toomas Mast.
Eesti Koolispordiliidu MV-l võideti kolm medalit: I koht Maria Eller, II Marta Maripuu, III Herta Kesküla.
Eesti 2020. aasta parimateks orienteerujateks olid N12 klassis Marta Maripuu ja N16 klassis Maria Eller. N14 klassis oli teisel kohal Herta Kesküla, samuti teine N18 klassis Eliise Kesküla. Kustu Künnapas oli M18 klassis kolmas. Noorte treener Anu Saue oli N70 klassis kolmas.
Hiiumaa parimateks noorsportlasteks valiti Maria Eller, Eliise Kesküla ja Kustu Künnapas ning parimaks noortevõistkonnaks N18-20 hõbedane teatenaiskond koosseisus Siiri Talts, Maria Eller, Eliise Kesküla.
Hiiumaa orienteerujate klubi valiti 2020. aasta maakonna parimaks klubiks. Eestimaa spordiliit Jõud nimetas aasta parimaks noorte­treeneriks Anu Saue, seda juba kolmandat korda, ja parimaks piirkondlikuks spordiedendajaks Eda Tärki.
HOK pälvis ka Eesti Olümpia­komitee tunnustuse “2020 aasta sporditähed” telegalal kui maakonna parim klubi.
Tuleb tõdeda, et Heino Mardiste poolt istutatud seemnest on välja kasvanud suur ja elujõuline puu – nii võib öelda orienteerumis­spordi kohta Hiiumaal. Vaatamata erinevatele oludele ja aegadele on hiidlased ikka orienteerumist harrastanud. On võidetud medaleid nii Eesti meistrivõistlustel kui rahvusvahelistel Koolispordi­liidu maailmameistrivõistlustel (MM), Eesti koondise ridades on võistelnud hiidlasi, on korraldatud Hiiumaal suurvõistlusi, käidud võistlemas maailma eri nurkades nii veteranide kui koolinoorte MMidel, Toivo Saue on kaardistanud suure osa Hiiumaa maastikest. Kordaminekuid on olnud palju ja toredaid ja seda just tänu inimestele, kes on aidanud kaasa ja ka osalenud orienteerumis­radadel. Samuti tänu pikaajalistele toetajatele.
Aeg on läinud ja nii pole enam meie hulgas Arvo-Jüri Risti ja Friedrich Semanit, kuid nad jätsid suure jälje Hiiumaa orienteerumisse.

Eda Tärk
HOKi president

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411