Teisipäev, jaanuar 12, 2021
 

Jesper Parve: Kindlasti leiame võimalusi

Anni Julge
Üleüldine tagasi­side detsembri lõpus välja käidud mõttele, avada Kõpus waldorfõppega lasteaed-algkool, on algatajate hinnangul olnud suurepärane ja asjad arenevad väga kiiresti.
“Paljud inimesed kirjutavad, et neil küll lapsi ei ole või on lapsed juba vanemad, aga nad lihtsalt soovivad edu ja kõike head,” rääkis Jesper Parve ja ütles, et on sellise suhtumise eest väga tänulik. “See on loll jutt, kui öeldakse, et Hiiumaa inimesed on võõraste tuleku vastu. Kõik on täpselt vastupidi, kõik on nii avatud. Algusest peale.”
Vestlesime temaga matkal Korbi mägedesse, mille algatas Mari Ojasaar, Jesperi elukaaslane. Mari loodud sotsiaalmeedia grupiga “Hiiumaal lapsed mängima” liitus nädalaga 233 huvilist, osa neist jõudis juba ka esimesele ühismatkale. Grupiga “Kõpu lasteaed-algkool algatus” aga on paari nädalaga liitunud juba 101 huvilist.
15 + 15 = uus kool
Läbi värske lume mägede poole kõndides rääkis Parve, kui kaugele on waldorfkooli idee arendamisega jõutud. “See on imeline, kusmaal me oleme…,” alustas ta.
Kui 26. detsembril Kõpus toimunud kohtumisel räägiti ainult ideest, siis nüüdseks on asjad liikunud niikaugele, et lisaks ruumidele Kõpu koolimajas on olemas ka mentorid ning läbirääkimised käivad kooli juhataja ja õpetajatega.
Üks õpetajakandidaat on tulemas Hiiumaal toimuvale väikesele koolitusele, kuhu on oodatud ka kõik huvitatud lapsevanemad. Kuigi kuupäev pole veel lõpuni kindel, võiks see aset leida 19. jaanuaril.
Nii lasteaia rühma kui algkooli planeeritakse kummassegi vastu võtta 15 last – kokku seega 30.
Juba on kirjas pooled laste­aialapsed ning ka neli-viis tulevast õpilast.
Kooli plaanitakse liit­klassina, kus koos õpiksid lapsed 1.–4. klassini. “See nõuab aga väga-väga head waldorfõpetajat, kes saaks sellise vanusevahega hakkama,” nentis Parve.
Veel üks võimalus on, et koos hakkavad õppima 1. ja 2. ning 3. ja 4. klassi õpilased. “Seda me veel otsustame ja räägime õpetajatega,” lisas ta.
Külla Rakvere kooli
Waldorfkoolist hiljem tava­kooli minemist Parve probleemiks ei pea, sest õppekava, mille järgi õppetöö toimub, on riiklikult kinnitatud ja waldorfkoolid riigi poolt tunnustatud. Siiski nõustus ta, et n-ö tavakooli koolieluga kohanemine võib natuke aega võtta. Samas ei välistanud ta võimalust, et Kõppu plaanitavast lasteaed-algkoolist tulevikus põhikooli saada ei võiks.
“Rakvere waldorfkool, mis on Eesti üks parimaid, avab sügisel ka gümnaasiumiosa ja nemad alustasid samamoodi lasteaed-algkoolist,” tõi ta näiteks 2011. aastal asutatud kooli, mida grupi lastevanematega juba sel reedel külastama minnakse.
Kool kõigile
Kõppu plaanitava kooli kohta ütleb Parve, et lapsevanematel saab olema suur roll koolielus ja tegemistes: “See ei ole kindlasti selline koht, kuhu sa viid hommikul oma lapse, et nii-öelda annad ära ja õhtul saad tagasi ja niimoodi ongi.”
Tema sõnul ei tähenda see, et lapsevanemad, kes töötavad kindlast kellaajast kindla kellaajani, ei saaks oma lapsi lasteaeda või kooli õppima tuua. “Kõik on kokkulepete küsimus, kuidas meie kogu­kond kokku lepib, kuidas, kes ja millega aitab – see on selline kokkulepete kool.”
Kooli kohamaks võiks esialgsete plaanide järgi jääda vahemikku 50–100 eurot lapse kohta kuus. Jesper Parve ütles, et siiski püütakse teha kõik, et nende kool ka vähemkindlustatud peredele kättesaadavaks teha. “Kindlasti katsume koos lahenduse leida,” julgustas ta kõiki huvilisi ühendust võtma.

KOMMENTAAR

Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja: Mõte alternatiivse metoodikaga hariduse pakkumisest Hiiumaal on väga tervitatav. Olen isiklikult Tallinna ülikoolis hariduse juhtimist õppinud ning sealhulgas ka Tallinna ja Aruküla waldorf­koolidega tutvunud.
Hiiumaa vallavalitsus on avatud, leidmaks algatusrühmale sobivad ruumid oma plaanide ellu viimiseks. Näiteks siis Kõpu endises koolikompleksis.
Tänaseks on meil ülevaade algatusrühma mõtetest ja plaanidest. Loodame järgmisel nädalal nendega vahetult kohtuda.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411