Reede, jaanuar 29, 2021
 

Investeeringute maht ei sõltu valimisringkondade arvust

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Ühe valimisringkonna eelnõu esitajad valimis­liidust Kodusaar soovivad ülesaarelist tasa­kaalustatud investeeringutekava, kuid see ei sõltu valimisringkondade arvust, selgitab vallavanema asendaja Hergo Tasuja (SDE).
Hiiumaa vallavolikogu fraktsioon Kodusaar, kuhu kuulub üheksa opositsiooni liiget, esitas detsembris vallavolikogule eelnõu ühe valimisringkonna moodustamiseks sügisesteks kohaliku omavalitsuse valimisteks. Sama eelnõu seletuskirjas märgitakse, et osavaldade süsteemiga jätkamist samal ajal toetatakse.
Põhjendusena on eelnõu koostajad toonud, et osavallad ei ole võrdses seisus esindatud volikogu tasandil ja “see on toonud kaasa ebavõrdsuse osavaldade arengus ehk valitseb Kärdla ja Käina liigne domineerimine teiste piir­kondade arvelt”.
Näitena tuuakse eelnõu seletuskirjas 2020. aasta investeeringud vastavalt valla arengukavale, millest Kärdlale on suunatud 65%, Käinale 15%, Emmastele 4%, Kõrgessaarele 6%, Pühalepale 4% ning 6% üldvalitsusele.
Vaatame numbrite taha
Tasuja ütles, et fraktsiooni Kodu­saar nn ühe valimisringkonna eelnõus toodud numbrid on õiged, aga tuleb vaadata ka nende taha.
“Investeeringute ebaühtlase jaotuse põhjus ei ole osa­valdade süsteem, mis pigem tagab selle, et saart arendatakse tervikuna. Samuti ei ole põhjus ringkondade arvus,” selgitas Tasuja.
Investeeringute selline jaotus tuleneb sellest, et perioodi suurimad investeeringud – Hiiumaa spordikeskus ja Kärdla keskväljak – asuvad Kärdla osavallas ning Käinas valmis elamuskeskus Tuuletorn, mujal aga nii mahukaid investeeringuid ei tehtud.
Ta tõi võrdluseks, et tänavu on protsendid teised, kuna 2021. aastal valmib Tohvril hooldekodu juurdeehitus, uuendatakse Sõru väikelaevasadamat, arendatakse Kõpu poolsaarel Kalanas asuvat Ristna jahisadamat, uuendatakse Kõrgessaare aleviku küttesüsteeme, samuti rekonstrueeritakse Palade spordihall.
“Ühe aasta lõikes võivad tõesti protsendid oluliselt kõikuda, seoses töös olevate investeeringutega, aga see ei ole seotud sellega, kas volikogu liige saab mandaadi ühest ringkonnast või saarelt tervikuna,” selgitas Tasuja, kes fraktsiooni Kodusaar ühe valimisringkonna algatusega nõustus ja Hiiu Lehes ka sellesisulise toetava artikli avaldas.
Tasuja märkis, et kindlasti ei ole investeeringuid mõistlik teha nii, et valime ühe koha, olgu näitena kujuteldav Kuumägi, ja siis nuputame, mida sinna ehitada võiks.
“Investeeringud lähtuvad vajadusest, sellele eelneb analüüs ja planeerimine ning üldjuhul võtab eeltöö aastaid aega. Näiteks ei ole praegu töös olev Kärdla põhikooli uue hoone ehitus viimase aasta teema, vaid selle poole hakati liikuma juba Hiiu valla ajal. Sõru sadama uuendamine ja Tohvri arendamine aga olid juba Emmaste valla arengukava kaks prioriteeti, millega Hiiumaa vald on jätkanud.”
Alati poliitiline otsus
Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik (fraktsioon Ühine Hiiumaa) ütles, et investeeringute jaotus on alati poliitiline kokkulepe ega sõltu sellest, kas osavallad on või neid pole. Ta tuletas meelde 2017. aasta kohaliku oma­valitsuse valimiste eelset aega, mil läbirääkimiste laua taga valmistusid haldus­reformiks ja poliitilisi kokkuleppeid, sh investeeringute kohta, sõlmisid Hiiu vald ja Käina vald, Pühalepa ja Emmaste vald jäid aga kõrvale. “See oli poliitiline otsus ja nende valik,” ütles Viidik.
Samas tunnustas ta Kodu­saare fraktsiooni liikmeid, kes on volikogus üha enam hakanud otsima koostöö, mitte vastandumise kohti.
Tänases lehes arutleb Aivar Viidik selle üle, kas minna valimistele ühe või viie valimisringkonnaga. Tema kaaslane valimisliidus Ühine Hiiumaa Toomas Saal tõi 22. jaanuari Hiiu Lehes välja ohud, mis võivad kaasneda ühe valimisringkonnaga.
Hergo Tasuja ütles, et SDE fraktsiooni ühist seisukohta veel kujundatakse.
Volikogu sama suur
Eile, 28. jaanuaril oli tähtaeg, mil sai Kodusaare esitatud eelnõusse teha muudatus­ettepanekuid. Viidik ütles eile keskpäeval, et ettepanekuid veel laekunud polnud. Voli­kogu liikmed saavad muudatus­ettepanekuid teha ka volikogu istungil.
Veebruarikuu volikogus tuleb eelnõu teisele lugemisele ehk volikogu liikmetel tuleb teha otsus, kas Hiiumaal on üks valimisringkond või viis nagu eelmiste, 2017. aasta kohaliku omavalitsuse valimiste ajal.
Kohaliku omavalitsuse valimiste päev on 17. oktoober 2021.
Hiiumaa vallavolikogu valitakse ilmselt sama suur, 23liikmeline nagu on praegune, veel ametisolev volikogu, milles kolm fraktsiooni: SDE (7 liiget), Ühine Hiiumaa (6 liiget) ja Kodusaar (9 liiget), lisaks üks fraktsioonitu liige, Riho Rahuoja.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411