Teisipäev, jaanuar 12, 2021
 

Elof Kessel 3.veebruar 1930 – 7. jaanuar 2021

erakogu
Igaviku radadele on lahkunud elupõline koolimees, Puski kandist pärit Elof Kessel, kes pühendas Palade koolile 12 aastat oma elust. Ta alustas 1953/1954. õppeaastal loodusainete ja saksa keele õpetajana, jätkas 1958/1959 vene keele õpetajana ning aastail 1959–1969 oli ta kooli direktor.
Väikekooli juhina tähendas see nii õppe- kui ka majandus­juhi tööd, vähemalt poolt aineõpetaja koormust, koolimaja remondi korraldamist ja tuhandet muud toimetamist.
Koolielus, nagu ikka, oli see muutuste aeg. Möödas olid koolipoiste, rõhutan sõna poiste, rasked 50ndad aastad. Aasta-aastalt hakati nõudma õppeedukuse kõrgemat protsenti. Riiklikul tasandil toimusid järeleandmised: olid kadunud ülemineku­eksamid, vene keele nõudmisi leevendati, suvetööd asendati kevadise täiendõppega, logopeedid hakkasid andma keele­abi jm. See vähendas klassi­kursuse kordama­jäämisi, nn üle­kasvanud õpilased said koolist lahti, koolielu sai normaalse kulgemise.
Palade kool käis ajaga sammu, õpetajad osutusid koolipüsivaks ja igaüks andis oma parima õpilaste oskuste-­teadmiste arendamiseks. Suund võeti üldise keskhariduse saavutamiseks, s.t et üha enam õpilasi jätkas hariduse omandamist kesk- või kutsekeskkoolides või tehnikumides. Rõõm oli tõdeda meie õpilaste head toimetulekut, seega saadi põhikoolist vajalik haridustase.
Palade õpetajad meenutavad neid aastaid töökate, rahulike ja tasakaalukatena. Ehkki riiklikult korraldati aeg-ajalt kampaaniaid, elati need tasapisi üle ilma paanitsemata, vaikselt oma igapäevast tööd tehes. Direktor ei sekkunud pisiasjadesse, poliitilist survet kah eriti ei tunnetanud. Nagu heas pere­konnas loovad isa-ema lastele soodsa kasvukeskkonna, kus igaüks tunnetab oma vastutust ja kohustusi, eks nii toimib see ka muudes organisatsioonides. Hea pereisa ja juht laseb vajalikel asjadel toimida omasoodu selle parimas tähenduses – ja laabubki kõik suurepäraselt.
Haridusosakonna tollase inspektori Lembit Saueri 1967. aasta kokkuvõtte järgi kiidetakse Palade kooli õpetajate väga tõsist töösse suhtumist ja ühiskondlikku aktiivsust, paljude õpetajate häid ainetunde, rajooni parimat pioneeritööd, õpilaste edukat esinemist koolinoorte isetegevuse festivalil, kehakultuurikollektiivi saavutusi, mudilaste rahvatantsurühma osavõttu koolinoorte teisest üldlaulupeost. Ja kokku­võttena lisatakse: “Palade kool on sellepärast saavutanud nii häid tulemusi, et koolis töötab rajooni paremaid direktoreid Elof Kessel”.
Õpilaste meenutustes püsib Elof Kessel kui rahulik, tasakaalukas, hooliv, igati korrektne koolijuht. Kuigi vene keel polnud ehk lemmik­aine, hinnatakse tagant­järele õpetaja mõistvat suhtumist ja heatahtlikkust. Kõrvalepõikena: eks ikka tuli mõnikord harva karmimaid vahendeid kasutada ja ei jäädud kahtedestki ilma!
Direktor Kessel oli tollal kino­laenutusest filmide tellija ja näitaja, õpetas koolipoissegi välja. Juhatas fotoringi, tolleaegne kooli pildikogu pärinebki direktorilt. Kooli 135. aastapäevaks koostas Kesselite pere mini­albumi nende aastate fotodest.
Elof Kessel ise on kirjutanud 2004. aastal: “Tagasi mõeldes Palade aastatele – need olid elu parimad aastad. Alati, kui Paladele satun, tunnen kodutunnet, rahulikkust, ka väljapeetust ja järjekestvust – eesti kool elab edasi. Kooli 120. aasta­päeva puhul meenutan küll hea sõnaga meie kooli varasemaid ja hilisemaid koolijuhte Verner Hanspikku, Ervin Norganit, Malle Altementi, Aare Ristmäge, Erki Tamme, kes kõik on töötanud selle nimel ja heaks, et Palade kooli vaim ja vaimsus kestaks ka tulevikus. Aitäh kõikidele kolleegidele, õpilastele, vilistlastele.”
Igal kooli tähtpäeval saatis Kesselite pere ka oma õnnitlused. Ju siis Palade kool oli tugevaks alustalaks ka Elof Kesseli edaspidises elus Tartu linna haridusmaastikul. Ehkki pärast Paladelt lahkumist kavatses ta hariduselu hüljata ja mõne kuu jagu see isegi õnnestus, kutsus kool ta peagi tagasi. Tartu 8. Keskkooli õppealajuhataja, Tartu Pedagoogilise Kooli Harjutuskooli direktor, Tartu 14. Keskkooli direktor, Tartu Linna haridusosakonna asejuhataja ning juhataja ja lõpuks Tartu linna haridus­töötajate ametiühingu linna komitee esimees. Need väärikad töökohad Heade Mõtete Linnas ehk Eesti Traditsioonilise Intellektuaalse Elu Keskuses“ (linna tunnus­laused) kõnelevad enese eest.
Meie oleme tänulikud lugu­peetud koolijuhile Paladel elatud ja töötatud aastate eest.

Palade koolipere meenutused ja tänu pani kirja
AARE RISTMÄGI

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411