Reede, detsember 18, 2020
 

Liit sai valmis CD “Pühalikkus”

repro
Harda Roosna | Hiiu Leht
Helilooja, akordionist ja pedagoog Indrek Liit andis jõuluks välja oma viienda CDplaadi, mis autori sõnul on seekord kiriklik ja kannab ka vastavat nime “Pühalikkus”.
Tsükli kaheksa osa kannavad alapealkirju, mis moodustavad justkui eluringi: “Loomine”, “Kasvamine”, “Hingekool”, “Kristuse juhtimine”, “Appasionata (kirg)”, “Kahetsus”, “Andestus” ja “Pühalikkus”.
Plaat on salvestatud akordioniga ja Indrek Liit on seda teost mitmel pool kirikus juba esitanud. Ükskord mängis ta “Pühalikkust” Tallinna Jaani kirikus, kus jutlust pidas Toomas Paul.
“Pärast küsisin ta käest üsna häbelikult, et kas selline muusika üldse kõlbab kirikusse ja ta ütles, et see on ideaalne! Lausa nii hea, et tema tahab seda plaati saada. Ja andis mulle soovituskirja, et Eesti Kirikute nõukogu toetaks. Ja toetasid ka. Nii nagu ka kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp. Ja nüüd on plaadid käes! Saan härra Toomas Paulile kuulamiseks saata ja neid on võimalik ka osta nüüd,” jagas ta oma rõõmu.
Indrek Liit ütles, et samas on see plaat kummardus akordionile: “Akordion on üks väheseid pille, mis enim sarnaneb orelile. Isegi registrite süsteem on peaaegu identne, aga kahjuks ei ole akordion tänapäeval Eestis väga populaarne ja tuleb näha vaeva, et näidata selle pilli võimalusi. Ei pea ju seda alati kõrtsipilliks pidama, akordioni võimalused on tegelikult peaaegu piiritud.”
Liit ütles, et kuna nüüd on tal heliloojana n-ö jalg kiriku ukse vahele saadud ja lausa kiidusõnadega, ei välista ta, et kirjutab mingil ajal ka mõne missa või miserere`gi. “Olen juba vaikselt mõelnud, et kirjutada “Pulma Missa” aga eks aeg näitab…”
Liit tõdes, et mõnes mõttes on suhteliselt trööstitu vaadata, et kirikutes käivad mõned üksikud mammid vaid: “See ei oleks häbiasi, vaid just prestiižikas kui pühapäeval paned pühapäevariided selga ja astud kiriku ustest sisse, et lasta enda hinge eest hoolt kanda.”
Jõulud on tema meelest järele mõtlemise aeg: “Et mis see kõik siis on… kust me siiski tuleme, kes selle maailma meile elamiseks loonud on ja kasvõi selle üle, miks kogu maailm siis üheskoos rahus ei ole? Ometigi rahus me peaks koguaeg olema!” kirjutas autor saatesõnaks Hooandjas.
Helilooja sõnul peaks tema uus plaat aitama nendele asjadele mõelda: “Ja miks mitte ka lihtsalt kuulata ja mõtiskleda selle üle, et mis seal taevas siis tegelikult on… mis mu hinges, südames ja peas toimub, kui ma proovin olla natuke “pühalikum”? Mina isiklikult proovin natuke pühalikum olla. Kui olen helilooja, siis mind toetab kõige enam Looja enda looming. Loodan, et usume ja armastame enam.”
Plaate saab tänasest osta Nelja Nurga Galeriist ja Hiiumaa muuseumi Pikast majast. “Olen mõelnud, et kui kellelgi on soov plaat saada ja ei saa hästi liikuma mõnest Hiiumaa maakohast, siis võib minuga ühendust võtta ja saadan postiga koju,” ütles Liit.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411