Reede, detsember 4, 2020
 

Koroonapatsiendid viiakse ravile mandrile

Kati Kukk
Neljapäeva hommikuse seisuga Hiiumaa haiglas ühtegi koroonapositiivset ega -negatiivset patsienti covid-osa­konnas ei olnud.
“Selleks, et hoida haigla töötavana, ei pea haigla juhatus võimalikuks kohapeal COVID-positiivsete haigete ravimist samaaegselt tavahaigetega,” selgitas haigla juhatuse liige Riina Tamm.
Seepärast viiakse kõik COVID-19 diagnoosi saanud patsiendid, kes vajavad hospitaliseerimist, Lääne-Tallinna Keskhaiglasse või Pärnu haiglasse. Patsientide transpordiks kõrgema etapi raviasutusse kasutab haigla PERHi spetsiaalset transpordi­brigaadi, mis on mõeldud COVID-19 diagnoosi saanud või selle kahtlusega patsientide.
Töötajad isolatsioonist väljas
Haigla kodulehel on detsembri algul üles pandud teade, et plaaniline statsionaarne ravi – sealhulgas päevaravi, päevakirurgia ja päevagünekoloogia – toimib detsembri algusest vähendatud mahus.
Varem, 16. novembri teates oli kirjas, et plaanilist statsionaarset ravi  ei toimu ja toimub ainult erakorraline töö.
Tamm ütles, et detsembri alguse ravipiirang on novembri keskpaiga piirangust leebem seetõttu, et momendil on epidemioloogiline olukord Hiiumaal rahulik ja haigla töötajad eneseisolatsioonist väljas.
“Otsustasime alustada plaanilise tööga vähendatud mahus, vähendatud mahus seetõttu, et saaksime kiiresti reageerida, kui epidemioloogiline olukord peaks eskaleeruma.”
Terviseameti peadirektori otsusega pidi Hiiumaa haigla pandeemilise nakkuse raviks alates 16. novembri hommikul kella 8st eraldama kokku kaheksa voodikohta, sh ühe erakorralise meditsiini osakonna voodikoha ja ühe isolatsioonivõimekusega kolmanda astme intensiivravi voodikoha.
“Kuna haigla neli töötajat olid isolatsioonis ja Hiiumaa epideemiline olukord oli väga kriitiline, siis panime plaanilise töö kinni, et terviseameti korraldust täita ja vajadusel vastu võtta Covid-haigeid,” põhjendas Tamm.
Kuna haigla töötajad liiguvad erinevate osakondade, kiirabi ja ambulatoorsete vastuvõttude vahel ja on n-ö ristkasutuses, siis peab haigla mõtlema eelkõige oma töötajatele ning neid viiruse eest kaitsma. Tamme sõnul oli nelja töötaja puudumine töölt väga suur tühimik, mille täitmiseks pidid rohkem panustama teised töötajad.
Alates algusest kuni 3. detsembrini on haiglas olnud 210 statsionaarset patsienti vähem kui mullu sama ajaga. Kui eelmise aasta 11 kuuga hospitaliseeriti 1061 patsienti, neist erakorralisi 483, siis sel aastal on sama aja jooksul haiglasse võetud 851 statsionaarset patsienti, neist erakorralisi 404.
Olemas plaan B
Novembri keskpaigast alates on Hiiumaa haigla valmiduses A3. See tähendab, et pandeemilise nakkuse raviks eraldatud kaheksa voodikohta on valmiduses ja ootel ning neid haigla igapäevaseks tööks ei kasutata.
Alates 10. detsembrist peab haigla olema valmiduses A4, mis tähendab üheksat eraldatud voodikohta, kusjuures varasemaga võrreldes suureneb erakorralise meditsiini osakonna voodikohtade arv ühelt kahele. On olemas ka plaan A5, kus on hõivatud 13 voodit ja plaan B, kus koroona­patsientide poolt oleks hõivatud kogu haigla 35 voodikohta.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411