Reede, detsember 4, 2020
 

Jana Nigu täiendab autokooli tähestikku

Piret Eesmaa | Hiiu Leht
Emmaste kandist pärit Jana Nigu (34) õppis Haapsalus sõidu­õpetajaks, paar aastat tagasi avas kodu­saarel oma autokooli, omandas naabrite juures kogemusi ja uuest aastast täiendab juhilubade tähestikku.
Küsimusele “Kelleks sa saada tahad, kui suureks saad?” vastavad tõenäoliselt vähesed tüdrukud, et sõiduõpetajaks. 2018. aastal oma autokooli asutanud Jana Nigu aga just seda eriala Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžis õppis.
Sellise soovi taga ei pea sugugi olema tingimata isa või vanaisa, kes kogu aeg autot parandab ega ole see ka valik, mille teed parema puudumisel. Jana Nigu ütleb, et ei tundnud lihtsalt ühegi teise levinud ameti vastu kutsumust.
Varem töötas ta kliendi­teenindajana ja see istus talle üsna hästi, kuid eriala­valikust mõeldes oli sõiduõpetaja ainus, mis talle ühel hetkel lihtsalt pähe kargas ja õigena tundus. “Autoga sõitmine ja autod on mulle alati meeldinud,” ütleb Jana. Lisaks pakub see suhtlemist, mis talle ka klienditeenindaja ameti juures alati meeldis.
Kuigi naissoost sõidu­õpetajad pole sugugi iga­päevane nähtus, ütleb Jana, et pole kogenud mitte mingeid eelarvamusi ega erilist suhtumist. “Tegelikult ei olegi sõiduõpetamisel mingit vahet, kas õpetaja on naine või mees, loeb vaid tema ettevalmistus, motivatsioon ja valmisolek õpetada õpilasest lähtuvalt,” ütleb ta veendunult.
Oma autokool
Jana on Hiiumaal sündinud ja kasvanud ning oma autokooli asutas ta selleks, et luua endale kodusaarel töökoht, mis lisaboonusena pakub töö­graafiku koostamisel suuremat vabadust. “Üks päev töötan näiteks veerand kümnest poole kaheksani, aga teine päev osalen hoopis koolitusel.”
Suuremat reklaami hakkas ta oma autokoolile tegema sel kevadel, vahepealsed kaks aastat hankis kogemusi Haapsalus staažikate õpetajatega koostööd tehes.
Sellest hoolimata on Hiiu Autokoolist oma B-kategooria load kätte saanud juba paarkümmend õpilast ja tegevus läheb tõusvas joones. “Üsna julgelt võin väita, et kevadel saab minu juures õppida ka A- ja BE-kategooria lubade jaoks,” lisab Nigu.
A-kategooria load on vajalikud tsiklisõiduks, BE-kategooria load sõiduki taga suurema haagise, näiteks hobuse­haagise, paadi, haagissuvila või suurema treileri vedamiseks. Janal endal on olemas nii tsikli, sõidu-, veoauto kui ka bussijuhiload. “Kahjuks pole bussi ja veoautot juhtida väga palju võimalust olnud,” nentis ta.
Kohandumine koroonaga
Kõik teooriatunnid toimuvad praegu e-õppena ja tähtsamad asjad räägitakse autos sõidutunni ajal läbi. “Varem oli mul klassiruumi kasutamise kokkulepe Käina kooliga, aga nüüd ei ole ma seda pikendanud, sest kes teab, kui kaua see koroona veel kestab,” räägib ta.
Sõidutundidega niikaua muret ei ole, kuni riik õppesõitu jälle ära ei keela. “Ettevaatlikult saame ikka sõite teha – desinfitseerin enne iga õpilast rooli, käigukangi ja kõik muud lingid-nupud, mida õpilased kasutavad, ise kasutan visiiri ja õpilased käivad tunnis maskiga,” kirjeldab ta oma tööelu koroonapiirangute ajal.
Lähtub õpilasest
Õpetamisel peab Jana oluliseks individuaalsust. “Tuleb endale teadvustada, et õpilased on kõik väga erineva õpivõimega ning tunde kohandada vastavalt sellele, kuidas õpilane suudab õpitut omandada,” selgitab ta, et õpetamismeetodeid valib ta alati vastavalt sellele, mis kedagi rohkem kõnetab.
Samas pole autoõpetus enam pelgalt auto tehniline tundmine ja sõiduoskuse omandamine, palju pannakse rõhku õpilase hoiakute kujundamisele, saamaks ohutuks ja teistega arvestavaks liiklejaks. “Elementaarset viisakust liikluses rõhutame kogu aeg,” kinnitab Jana Nigu.

Hiiumaa autokoolid
OÜ Kalle Autokool
asutatud 2012
sõiduõpetaja Kalle Koppel
A-, A1-, A2-, AM-, B- ning C-kategooria
kalleautokool.ee

OÜ Hiiu Autokool
asutatud 2018
sõiduõpetaja Jana Nigu
B-kategooria
hiiuautokool.ee

OÜ Hiiu Autokeskus
asutatud 2010
sõiduõpetaja Villem
Freiman
A-, A2-, B-kategooria
load.ee

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411