Teisipäev, november 3, 2020
 

Viirus jõudis saarele

Terviseameti kaardil on väike Hiiumaa punaseks värvunud nagu Harjumaagi. Haigestumuse määr 100 000 elaniku kohta on Hiiu saarel 85,9 ja Harjumaal 88,1. Haigestunute arv aga on kahel n-ö punases maakonnal väga erinev – aasta algusest vastavalt 29 ja 2245.
Augustikuust, mil esimene haigestunu Hiiumaal registreeriti, oli tegemist haigusjuhtudega, kus inimesed olid küll siinses elanike­registris, aga viibisid mandril. Eelmisest nädalast levib haigus ka saarel. Kaheksast lisandunud Covid-19 viirusekandjast elab saarel viis. Hiiumaa valla kriisi­komisjoni aseesimees Piret Sedrik ütles, et neljapäeval tuli valla kriisikomisjonile teade kolme haigestunu kohta, kes elavad saarel. Terviseameti statistikasse lisati need reedel. Sedrik ütles, et neist kaks on seotud Emmastes toimunud sündmusega – üks osales üritusel, teine sai ilmselt nakkuse pereringis isikult, kes üritusel osales.
Reedel lisandus komisjonile veel kaks positiivset Covid-testi vastust. Sedrik ütles, et üks juhtum on Hiiumaal toimunud üritusel mandrilt tulnud nakatunuga lähikontaktist, teine kohapealne peresisene nakatumine, mis seotud sama üritusega. Sedrik kinnitas, et nakatunud on nädala keskpaigast olnud isolatsioonis.Ühe juhtumi puhul on kriisikomisjoni andmetel Hiiumaaga vaid registri­järgne seos, isik ei ole lähiajal Hiiumaal viibinud. Neljas juhtum, mis pärineb mandril antud testist, aga on terviseametis selgitamisel. “Isik ei ela ja ei viibi ka praegu Hiiumaal,” lisas Sedrik.
Teste võeti haigla poolt 70, sh toimus Tohvri ja Samaaria hooldekodu personali laustestimine. Tohvri testitulemuste hulgas positiivseid tulemusi neil andmetel ei olnud. Samaaria hooldekodu kliente testitakse selle nädala alguses. Sedrik juhtis tähelepanu, et testivastused laekuvad reeglina 24–48 tunni jooksul, seega ei kajastu hommikuses andmestikus kõigi eelmisel päeval võetud proovide tulemused, vaid ligikaudu kaks kolmandikku neist.
COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures drive-in meetodil – perearst suunab testima haigusnähtude korral, analüüsi rahastab Haigekassa. Teste võetakse esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti. Samuti on võimalik Hiiumaal tasulisi teste teha – selleks tuleb ühendust võtta Hiiumaa haigla registratuuriga.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411