Teisipäev, november 24, 2020
 

Uue katusega Sarve kaubamaja sobitub mõisaansamblisse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Piret Eesmaa | Hiiu Leht
Vana halli eterniidi uue punase kivi­katuse vastu vahetanud Suuremõisa kauplus sobib nüüd mõisaansamblisse kui valatult.
Tarbijate ühistu Suuremõisa kaupluse arengud pakuvad põnevust juba mitu aastat. Alates sellest, kui poodi 2018. aastal oluliselt laiendati ning tööstuskaupade osakond sai uue nime – Sarve kaubamaja. Nüüd on jälle põhjust maja juures seisatada ja imetleda selle uut katust. Kontrast eelmise, lapitud eterniitkatusega, on väga suur ja uhke punasest kivist katus sobitub suurepäraselt kõrvalasuva maamärgi, Suuremõisa mõisakompleksi katustega.
Suuremõisa poe juhataja Ene Leigri ütles, et uus katus on klientide seas väga palju positiivset tähelepanu pälvinud ning poe töötajad arengute üle väga õnnelikud ning tänulikud.
Tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons ütles, et neil on soov vanale väärikale hoonele tema ajastuhõnguline nägu tagasi anda ning lisaks katusele teha korda ka fassaad.
Muinsuskaitseameti registri andmetel on tegemist mõisa majandushoonega, mis ehitati 18. sajandi lõpus või 19. sajandi alguses. Algselt oli see sulastemaja, hiljem asus hoones kõrts.
Hoone on muinsuskaitse all ning selle rekonstrueerimine on ühistul plaanis olnud juba aastaid. Muinsuskaitsega on projekt kooskõlastatud ja kõikideks töödeks luba olemas. Hoone 1000ruutmeetrine katus kaetakse keraamilise savikiviga Monier, mida mõisahoonete puhul tavaliselt kasutatakse.
Ühistu poolt veab projekti haldusjuht Kunnar Lilleõis ja katusetöid teostavad OÜ ERJ Teenused töömehed, kel tuleb katusele laduda 12 000 kivi, millest praeguseks paigas täpselt 5760.
Katusest on praeguseks valmis 480 ruutmeetrit ehk poe­ruumide katuseosa on kaetud. Töö aga käib edasi ja uue katuse saab kogu maja, milles kasulikku pinda kokku 130 ruutmeetrit.
Praegu tühjana seisvate ruumide üle pidas ühistu läbirääkimisi Pühalepa osavallaga. Antons ütles, et algselt oli plaan tuua kunagise postkontori ruumidesse Suuremõisa raamatukogu, kuid praegu on see mõte pausil. “Kui maja on korda tehtud, küll siis leidub ka tegijaid, kes ruume vajavad,” usub ta.
Ühistu andmetel loodi Suure­mõisa valla kauba­tarvitajate ühisus 1910. aastal ning Suuremõisa kauplus (taas)alustas oma praeguses kohas tööd 1945. aastal. Seega on halli eterniitkatuse all kaubeldud umbes 75 aastat, punastele Monieri katuse­kividele annab tootja vähemalt 30aastase garantii.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411