Teisipäev, november 24, 2020
 

Emmaste “jõuõu” valiti EKI sõnastikku

Harda Roosna | Hiiu Leht
Emmaste välijõusaal, mille sealkandi eakad jõuõueks ristisid, jõudis uudissõnana Eesti keele instituudi (EKI) sõnastikku.
Hiiu Lehe andmetel sündis sõna “jõuõu” valla sotsiaaltöötaja Aimi Jaarma ja Emmaste eakate vestlus­ringis. Reedel saatis Aimi Jaarma uudissõna pakkumise Eesti keele instituudile. “Paljud mandri tuttavad, aga ka kohalikud inimesed on juba küsinud, kas olen selle sõna – jõuõu – juba ära ka registreerinud, et nii eestipärane sõna, mitme õõ-ga,” selgitas Jaarma Hergo Tasujale, miks selline samm ette võetud sai.
Jaarma sisestas sõna EKI veebilehel portaal.eki.ee ja kirjutas neile ka sellest, kuidas see sõna tekkis. Kohe sai ta ka vastuse: “Aitäh kirja eest! Lisasin Teie pakutud sõna Eesti Keele Instituudi uute sõnade sõnastikku.”
“Jõuõu” oli uute sõnade sõnastikus ilusti olemas, kuid sõna autoriks märgitud keegi Heete Sahkai.
Samas leidus Aimi Jaarma pühapäeval kirja pandud kommentaar: “Kahju on lugeda, et ei olegi me saanud selle sõna autoriteks. Oleks siis vähemalt infos kirjas õiged sõna autorid.”
Eile saatis allakirjutanu instituudile päringu ja sai Heete Sahkailt kohe ka vastuse: “Suur tänu tähele­panu juhtimast, viga on parandatud. Täname veel kord uue sõna eest!”
Eilseks oli EKI uute sõnade sõnastikus juba 634 sõna, millele tuleb aina lisa.
Emmaste välijõusaal ehk jõuõu asus varem Emmaste keskuses maantee ääres (pildil). Nüüdseks on  see teisaldatud Emmaste poe ja kunagise rahvamaja vahelisse männikusse. Lisaks neljale-viiele jõusaaliseadmele on seal ka sel aastal valminud madalseiklusrada, millele kohalikud veel uut nime välja pole mõelnud, aga küllap nad jõuavad veel. Osavalla andmetel on tegemist suhteliselt suurt väljakutset pakkuva rajaga, kus saavad end proovile panna ja tervislikult vaba aega veeta nii noored kui täiskasvanud. Nooremate kasutajate puhul ongi soovitatav, et vähemalt esimesed kasutuskorrad toimuks koos lapsevanemaga.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411