Reede, oktoober 23, 2020
 

Vald taotleb toetust Vabadussõja mälestusmärgi rajamiseks

Harda Roosna | Hiiu Leht
Valitsus toetas äsja Viljandi linnas asunud Vabadussõja mälestus­märgi taastamist 500 000 euroga, hiidlastel oleks vaja 450 000 eurot, et rajada Hiiumaale esimene Vabadussõjas võidelnud ja langenud hiidlaste mälestusmärk.
Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja saatis sel nädalal kaitseminister Jüri Luigele ja kultuuriminister Tõnis Lukasele vallavalitsuse toetustaotluse Vabadussõja mälestusmärgi rajamiseks Hiiumaale. Sel aastal valmis mälestusmärgi ehitusprojekt ja väljastatud on ka ehitusluba. Raha hinnanguliselt umbes 450 000 eurot maksva mälestusmärgi rajamiseks aga seni pole.
Eelmisel nädalal otsustas vabariigi valitsus eraldada Viljandi linnavalitsusele 500 000 eurot Vabadussõjas langenute mälestussamba taastamiseks. “Tunnustame vabariigi valitsuse otsust Viljandi toetamisel ning nõustume kultuuriministriga – on väga oluline, et igas maa­konnas oleks Vabadussõja monument, Hiiu maakond on ainus maakond, kus see puudub,” nentis vallavanem Hergo Tasuja.
Selle aasta 31. augustil saatis Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Dan Lukas seltsi nimel kultuuri­ministeeriumile taotluse toetada vabadussõja mälestusmärgi rajamist Hiiumaale.
Eelmisel aastal ütles Dan Lukas Hiiu Lehele, et mälestus­märk loodeti püstitada Eesti riigi 100. aasta juubelipidustuste ajal, kuid EV100 programm jättis projekti toetuseta.
“Unistus oli, et mälestusmärk valmib 2. veebruariks 2020, aga see oli ja on unistus, sest EV100 seda projekti ei toetanud,” selgitas Lukas tookord.
Muinsuskaitse seltsi hinnapäringute alusel on Hiiumaa mälestusmärgi hinnanguline maksumus   450 000 eurot. Kõik eeltööd on tehtud ja vahendite olemasolu korral võiks mälestusmärki kohe ehitama asuda, märgitakse pressiteates.
Mälestusmärgi eeltööd
Hiiu maavanema 2. veebruari 2016 korraldusega moodustati 18liikmeline Vabadussõja mälestusmärgi komisjon. Juunis 2016 valiti mälestusmärgi asukohaks Pühalepa kiriku esine ala – hästi ligipääsetav, avar ja ajalooliselt väärikas koht.
Septembris 2017 kuulutas Hiiumaa muinsuskaitse selts koos Hiiu maavalitsuse ja Hiiumaa valdadega välja konkursi Vabadussõja mälestus­märgi ideekavandi leidmiseks. Tähtajaks, 19. jaanuariks 2018, esitati 15 võistlustööd. Žürii üksmeelsel otsusel anti peapreemia, 7000 eurot võistlus­tööle “Ohverdus”, mille autoriks Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna
magistrant Sander Paljak.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411