Reede, oktoober 16, 2020
 

Peagi lüüakse Tohvril kopp maasse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Emmaste osavallas asuva Hiiumaa hoolde­keskuse Tohvri uue, 700 000 eurot maksva hoone ehitus peaks algama lähi­nädalatel.
Hooldekodu territooriumile, 2012. aastal valminud uue hoone kõrvale kerkib veel üks, 15 kliendikohaga teenuse­üksus, kus osutatakse ööpäeva­ringset üldhoole­kande­teenust.
“See on eraldi maja ühe- ja kahekohaliste tubadega, mitte juurdeehitus,” selgitas hoolde­keskuse Tohvri juhataja Pirje Lehtmaa. Lisandub ka kuus uut töökohta.
Ehitushanke korraldas valla­valitsus juba veebruaris. Riigihankel tegi kuue pakkuja seas parima hinna, 699 000 eurot koos käibemaksuga, saarlaste OÜ Ösel Projekt.
Hankega tellis vald nii hoone projekteerimise kui ehituse. Vald sõlmis hanke võitjaga lepingu, aga siis tuli eriolukord ja liikumispiirangud.
Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja ütles, et augustis-septembris sai ehitus­projekt valmis ja vajalikud kooskõlastused ning ehitaja pidi n-ö kopa maasse lööma sel nädalal.
Põhjust muretsemiseks ta siiski veel ei näinud, sest paari kuu võrra lükati edasi ka hoone valmimistähtaega – algselt järgmise aasta 1. augustilt 1. oktoobriks 2021.
Hooldekeskuse õuel asuv vana kasarmu, mida hooldekeskus kunagi kasutas ja mis aastaid tühjana seisab, läheb lammutamisele. Tasuja ütles, et lammutusprojekt on valmimas ja lammutustöödeks on vallal kavas KredExilt toetust küsida.
Kohti vaja juurde
Praegu on Tohvri hoolde­keskuses 53 kohta ja juhataja sõnul ei möödu nädalat, kui keegi ei helista ja küsi võimalust oma lähedane neile paigutada: “Nõudlust on ja juurde võiks ehitada tunduvalt rohkem kohti.”
Juhataja oletas, et ehk soovivad vanurid Tohvrile nii väga elama tulla sellepärast, sest neil on kodune ja sõbralik õhkkond. Stabiilselt hea teenuse aga tagavad hooldajad, kellel on kõigil neljas, kõrgeim hooldaja kutsetase.
“COVID-19 piirangute tõttu praegu meid külastada ei saa, aga püüame omalt poolt pakkuda neile meelelahutust ja tegevusi, kui nad soovivad,” rääkis juhataja.
Ta tõi näite, et hoolde­kodu töötajad käivad kogu kollektiiviga sünnipäevalapsi õnnitlemas ja neile laulmas, tegevusjuhendaja organiseerib mänge ja lauluringi. Kui keskuses käivad töökogemusi omandamas praktikandid kõrgkoolist, teevad nad koos hooldekodu elanikega käsitööd ja kunstiteraapiat. Suvel said eakad rõdul kuulata pillilaagri laste esinemist. Külas eakatega vestlemas on käinud huvitavad inimesed. Eriti aga meeldivad eakatele koerad, keda ikka mõni hooldekodu töötaja nende rõõmuks vahel tööle kaasa võtab.
Pirje Lehtmaa vahendas ühe eaka vanapapi vastust tema küsimusele, kas ta Tohvril elades ka millestki puudust tunneb. “Ei ole meil häda midagi!” oli vastus.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411