Teisipäev, oktoober 6, 2020
 

Näitus, mida polnud plaanis

Kati Kukk | Hiiu Leht
Kati Kukk | Hiiu Leht
Sisearhitektina töötav Ulla Kerge ütles, et ei kavatsenud oma maalidest näitust kokku panna, ometi sai see kahe kuuga teoks ja ootab nüüd külastajaid.
Möödunud nädala lõpus väikese koosviibimisega avatud näitus Nelja Nurga Galeriis kannab nime “Ei siin ega seal”. See on õigupoolest ühe näituseloleva maali nimi, aga autori sõnul sobib kogu näitusele, kuna väljendab otsingulisust ja tasakaalutaotlust ehk seda, mis teda maalima ajendanud.
“On hea, kui sa pole liiga palju seal ega liiga palju siin,” ütles kunstnik, kes on elanud nii Hiiumaal, Tallinnas kui kaugemalgi.
Mõistagi võis iga kohalolija tabada öeldus muidki vihjeid – just neid, mida keegi oskas kinni püüda.
“Tavaliselt valmistutakse näituseks pikka aega, aga mina hakkasin selle peale mõtlema alles peale üht suvist telefonikõnet, kui mu tuttav küsis, kas ma oma ümmarguse sünnipäeva puhul näituse teen,” rääkis Ulla Kerge idee tekkest.
Kui algul arvas ta, et näituseruumid saab võibolla paari aasta pärast, siis äkki selgus, et vaba on ka oktoober. “Kõik sujus kuidagi,” imestas kunstnik ka ise ning tänas galeriste, eriti kunstnik Valev Seina, kes näituse filigraanselt kujundas.
Näituse tekkelugu kirjeldades ütles Ulla Kerge, et kuulub nende kunstnike hulka, kes endast, aga eriti oma töödest, rääkida ei taha. Siiski meenutas ta, kuidas tema kaks esimest õlimaali pääsesid läbi tiheda valiku­sõela 1980. aasta vabariiklikule Noortenäitusele, kui uhke ta selle üle oli ja et nad olid siis Epp-Maria Koka­mägiga näituse kõige nooremad osalejad. Üks neist maalidest on nüüdselgi näitusel väljas, olles küll teistest väiksem, ent hästi silmapaistev, sest kujutab jõuliselt punastes toonides õhtupäikest.
Ülejäänud näitusemaalid on valminud viimase kümme­konna aasta jooksul – seega peale eelmist, aastal 2009 Hiiumaal toimunud näitust.
Ühe maali – “Mis on päris, mis ei ole” – tegi kunstnik spetsiaalselt selle näituse jaoks. Poolikuid asju, mis veel valmis ei saanud, aga on kodus veel. “Ega nad ei saa valmis siis, kui sa arvad, et nad peaksid. Maalid saavad siis valmis, kui nad saavad,” sõnas Kerge elutargalt.
Avamisel viibinud kunstnik Liia Lüdig-Algvere hindas näitust ilusaks, kompaktseks ja hästi ruumi sobituvaks. “Muidugi on kujundaja väga hea, aga see eeldab ka häid töid,” märkis ta.
Toreda seigana mainis Lüdig-Algvere, et tema tööd olid 1980. aasta Noorte­näitusel samuti väljas ja et ta mäletab sealt Ulla Kerge õhtupäikese maali.
Ulla Kerge maalide näitus “Ei siin ega seal” Nelja Nurga Galeriis on avatud oktoobri lõpuni.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411