Reede, oktoober 16, 2020
 

Lauka kool saab 120 ja jätkab

Siret Lahemaa
repro
Siret Lahemaa
Siret Lahemaa
Esmaspäeval, 19. oktoobril möödub 120 aastat sellest, kui Kõrgessaare mõisa­härra Evald Ungern-Sternberg Lauka külas kooli avas.
Omakeskis peab koolipere juubelisünnipäeva juba täna. Kooli direktor Märt Rannast ütles, et peetakse pidulik aktus ja süüakse torti, räägitakse kooli ajaloost ja toimub majamäng. Nagu igal juubelil, külastatakse endisi õpetajaid ja viiakse lilli õpetajate kalmudele. Suur pidu, kuhu kutsutakse kõik endised õpetajad, koolitöötajad ja vilistlased, tuleb kevadel, 7. mail. Vt lisatud kuulutust.
Sel õppeaastal töötab Lauka koolis kümme õpetajat ja kooliteed alustas 45 last. Esimeses klassis alustas oma kooliteed vaid kaks õpilast. Direktor ütles, et õpilaste arvu langus on pidama saadud ja prognoosi järgi jääb see püsima ehk on lootust väikesele kasvulegi.
“Noored tahavad juba maale tagasi tulla, mu enda pereski peetakse sellist plaani, nii et vaatame tulevikku optimistlikult, oleme jäärapäised ja katsume oma kooli alles hoida,” ütles Märt Rannast. Murekohaks nimetas ta väikeseid palkasid, mida vald maksab osadele kooli töötajatele. “See on selge, et Hiiumaa vald peab väikesele koolile peale maksma, aga siiakanti on kooli vaja.”
2015. aastal tegi tollane Hiiu vallavalitsus katse liita Lauka kool Kärdla ühisgümnaasiumiga ja taandada õppekohaks, Rannast aga koondati. Kohalikud inimesed kogusid nende otsuste vastu allkirju ja korraldasid Kärdlas miitingu. Tollasel vallavanemal Georg Linkovil aga tuli ametist lahkuda, kuna ta pälvis volikogu umbusalduse.
Lauka esimeseks koolimajaks oli praegu kooli õppe­köögi ja puutööklassina kasutuselolev hoone. Uus koolimaja valmis aastal 1939 ja selle juurdeehitus aastal 1971. Kõrges­saare vald renoveeris koolimaja põhjalikult 2000. aastal, enne kooli 100. aasta juubelit. Tänavuse aasta 1. septembriks sai osa koolimajast värske värvikuue.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411