Teisipäev, oktoober 27, 2020
 

Kaitsevägi sai tublisti täiendust

MIKAEL KELOMEES
Erakogu
Aasta viimase aja­teenistusse kutsumisega läks oktoobri keskel kaitseväkke kaheksakuulisele välja­õppele Eestis kokku 1136 uut ajateenijat, sh üksteist noormeest Hiiumaalt.
Kaitseressursside ameti andmetel said suure täienduse 1. ja 2. jalaväebrigaadi üksused, kuhu suundus väljaõppele vastavalt 550 ja 411 noort. Küberväejuhatusse läks 108 ja toetuse väe­juhatusse 67 ajateenijat.
Oktoobris teenima läinute hulgas oli ka kaheksa neidu, üks neist tuli aega teenima väljastpoolt Eestit. Kokku tuli välisriikidest selle kutsumisega kaitseväkke 15 noort – suurem osa Soomest, aga tuldi ka Austraaliast, Hondurasest ja Suurbritanniast.
Hiiumaalt on kolme kutsumisega tänavu kaitseväkke oma riigikaitselist kohustust täitma läinud kokku 26 noormeest. Neist kaks alustasid jaanuaris teenistust küberväejuhatuses ja mereväes, 13 läksid juulis teenima peamiselt sõjaväepolitseisse ja küberväejuhatusse. Oktoobris teenistusse kutsutud 11 noormeest suunati küberväejuhatusse.
Kaitseressursside ameti avalike suhete nõunik Anne Osvet ütles, et üks neiu määratles end juulikutsumise ajal hiidlasena, kuid see ei leidnud siiski kinnitust. “Ta elas ja läks väkke siiski Harju­maa nimekirjas.”
Osvet juhtis veel tähelepanu, et eelnimetatud arvud on teenistusse astumise päeva seisuga. Selle kohta, mis olukord hiljem on või kui paljud on n-ö mujale liikunud või sunnitud katkestama, ametil andmed puuduvad.
Hiiumaa poiste kohta on Osvet tähele pannud, et varem on neil olnud huvi mereväe vastu, aga need trendid on nüüdseks muutunud.
Aasta kokkuvõttes on kaitse­väes ajateenistust alustanud 3518 noort, sh 54 neidu. Ameti peadirektor Marlen Piskunov juhtis tähelepanu, et aasta-aastalt on suurenenud vabatahtlike kutsealuste osakaal – omal vabal tahtel asus seekord riigi­kaitselist kohustust täitma 55% kutsutud noormeestest ja see trend kasvab.
Järjest kasvab ka terve klassiga ajateenistusse siirdujate hulk. Käesoleva aasta juulis läksid koos klassikaaslastega aega teenima 17 klassi noored koolidest üle Eesti – kokku 137 noort inimest. Aasta tagasi juulis oli klassiga teenima minejaid neljast koolist.

Kommentaar.
Eks see ajateenistus oli omamoodi kange vaev kohati, aga tasus end ära. Sain väga erinevate inimestega tuttavaks, kes mu silmaringi avasid. Kindlasti soovitan ajateenistust kõigile, nii noormeestele kui ka neidudele. Mis puudutab neide, siis elu on näidanud, et iga neiu, kes aja­teenistusse tuleb, on oma iseloomult pea­jagu üle keskmisest noormehest. Kohati tundub, et naised said isegi paremini aja­teenistuses hakkama kui noormehed. Füüsiline jõud on küll oluline, aga veel tähtsam on vastutustunne antud ülesanded ilusti ära teha, võõrastes olukordades alati lahendusi leida jne. Mõned ütlevad, et kaitseväel ei ole reaalse eluga mingit pistmist, mina ütlen, et kaitseväes õpitu tuleb elus väga otseselt kasuks.

Mikael Kelomees
Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala esmakursuslane

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411