Reede, oktoober 9, 2020
 

Eesti parim kopteriplats asub nüüd Kärdlas

Liina Siniveer
Liina Siniveer
Kolmapäeval avati Kärdlas Hiiumaa haigla juures üks Eesti kaasaegsemaid meditsiinilendudeks mõeldud kopteriplatse, esimese maandumise tegi kaasa hiidlane, kes uue platsi hindas Eesti parimaks.
Helikopter lähenes haiglale Hausma poolt ja tegi uuele platsile enne maandumist terve ringi peale. “Uuele platsile oli tõepoolest tunduvalt parem tulla ning tegemist on ühe Eesti parima maandumis­platsiga – sama hea on veel ainult Kuressaares,” ütles kopteri maandanud PPA lennu­salga vintsioperaator hiidlane Marko Mänd.
Mänd selgitas, et vastutuul on kopteri maandamiseks vajalik ning just seetõttu on oluline, et plats oleks ligi­pääsetav igalt küljelt, samuti kiitis ta uue väljaku nähtavust.
Hiidlastele ja haiglale
Hiiumaa haigla juhatuse liige Tõnis Siir ütles avamisel, et uus kopteriplats on valla ja haigla ühine ja oluline panus kogukonna heaks: “Siit lendavad Hiiumaa inimesed järgmise taseme haiglasse ja see on kogukonna paremaks teenindamiseks ja paremateks võimalusteks.”
Uue maandumisplatsi ehitus­hind koos käibemaksuga
oli pisut üle 200 000 euro ja suurema osa platsi ehitus­kuludest kattis vald. Valla arenguosakonna juhataja
Monika Pihlak märkis, et kopteri­plats on n-ö kogu Hiiumaa asi, seega valla kulutusena mõistlik. Ja kuigi uue maandumis­platsi rajamist alustati seoses lähedale kerkiva valla spordikeskuse ehitustöödega, selgus projekteerimise käigus, et uue maandumisplatsi rajamise vajadus oli vaid aja küsimus.
Vallavanema asendaja Hergo Tasuja ütles avamisel, et kuigi uus plats on Hiiumaale eluliselt oluline, soovib ta, et meil ei läheks seda kunagi vaja.
Tegelikult peab helikopter saarel käima umbes poolsada korda aastas ja sel aastal on kopter teinud juba 23 lendu. Mullu kasutati haigla kopteri­platsi meditsiinilendudeks 44 korral.
Patsient Toomas Kokovkin meenutas avamisel oma kevadist kogemust helikopteri pardal: “Sain omal nahal tunda, kui oluline see teenus hiidlastele on.”
Tagab töökindluse
Siir ütles, et uus kopteriplats annab haiglale parema töökindluse, sest helikopter saab nüüd maanduda oluliselt kehvemates ilmastikutingimustes kui vanale oleks saanud. Uue maandumisplatsi kõige suuremaks eeliseks nimetas ta, et see on sertifitseeritav.
Võrreldes haigla seni kasutusel olnud kopteriplatsiga, on uus suurem ja suurema kandevõimega. Ka on uuel oluliselt parem valgustus ja selle juhtimine on võimalik kopterist. Maandatud on ka kõik võimalike elektrikõikumisega seotud küsimused.
Esimene õige
PPA lennusalga peaspetsialist Ando Maalik ütles, et haigla endine kopteriplats pole tegelikult kunagi vastanud mitte ühelegi tsiviil­lennunduse reeglile, ei märgistuse ega ligipääsetavuse mõttes. Eriti suure probleemina tõi ta välja kõrge aiapiirde, mis takistas turvalist maandumist ja õhkutõusu. “Kui helikopter peaks hädaolukorras toime tulema näiteks kahe mootori asemel ühega, poleks vanal platsil maandumine olnud võimalik,” ütles Maalik Hiiu Lehele.
Uuel platsil asetseb maandumisala aiapiirdest pisut kõrgemal ning kopter saab sellele maanduda laugelt, lähenedes väljakule mistahes küljelt. Ka on uus plats taevast vaadates tunduvalt paremini nähtav nii parema valgustuse kui ka suurema pindala tõttu.
Tühisõitu helikopter Hiiumaal tegemas ei olnud. Peale avamistseremooniat ja lindilõikamist ronisid meeskonna­liikmed kabiini, helikopter tõusis õhku ning tegi platsi ümber veel paar tiiru, et see igast nurgast teiste pilootide ja lennusalkade jaoks üles pildistada.
Edasi liikus kopter Kuressaarde ja Kihnu, kus samuti hiljuti valminud kopteri­platsid. Kuressaare oma sai tänavu valmis veebruaris ja Kihnu oma mullu.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 2

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Vahur Reede, saa..

  Jah, veebruaris, kui lõpuks valmis Kuressaare haigla juures kopteriplats, oligi Saaremaa ajalehes kirjutis peakirjaga “Kopteriplatsist sai Eesti parim”. Kui hiidllased said oma teise kopteriplatsi ehitatud natuke üle 200 k€ eest, siis saarlased oma esimese natuke üle 300 k€ eest, millest 200 k€ tuli riigieelarvest. Ja siis selgus, et haigla juurest ei pääsegi plaanitavale helikopteriplatsile – vald pidi ostma 15 k€ eest paarsada ruutu maad tee rajamiseks.

  Olge tublid!

  PS. Mitu sertifitseeritud kopteriplatsi on Eestis?
  5? 10? 15?

  Ülla-ülla: NULL!
  Aastaid oli ainus sertifitseeritud kopteriplats perekond Sõnajalgade oma Saaremaal aga ka selle sertifikaat aegus.
  ecaa.ee

   
   
   
  • Täpsustus.
   2019. aasta riigieelarvest saadi Kuressaare haigla kopteriplatsi jaok 200 000 eurot ning 117 071 eurot tuli lisaks maakondlike arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest. Ehitus maksis kokku 333 546 eurot, puudujääva summa lisas Saaremaa vald.

   Ja krt küll – ikka on hiidlastel parem! ;)

    
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411