Reede, september 25, 2020
 

Uus kopteriplats tuleb mugavam

Harda Roosna | Hiiu Leht
Lähiajal valmib Kärdlas haigla juures uus meditsiinilendude vastu­võtmiseks mõeldud plats, kuhu kopteripilootidel on märksa mugavam maanduda.
Uue kopteriplatsi planeerimisel selgus, et vana plats on nii väike, et lennumasin sai maanduda n-ö diagonaalis. Otse platsi kõrval aga kõrgus haigla katlamaja 16meetrine korsten, mis asus täpselt lennukoridoris ja täpselt maandumisplatsi kõrval.
“Kopteripiloodid ütlesid, et see ei olnud üldse hea ja ei olnud mugav maanduda,” vahendas valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak.
Nii tuli katlamaja korstna ülaosa lammutada, alles jäeti osa korstnast, juhuks kui seda peagi tsentraalkeskküttega ühendataval haiglal kunagi vaja võiks minna.
ASi Tariston töötajad said uue platsi valmis esmas­päevaks, aga asjaajamine võtab veel aega. Vana kopteri­plats toimib seni, kuni uus avatakse, sest kahte ei tohi korraga olla.
Vana väljak võetakse üles ja selle asemele rajatakse haigla maaküte. “Helikopteriplats nihkus väga vähe, aga uue kvaliteet on hoopis teine,” märkis Pihlak.
Kraana 5 minutiga pikali
Põllu tänavale kerkiva spordikeskuse ja haigla maandumisplatsi ehitus olid seotud nii, et enne kui uus kopteriplats valmis saab ja meditsiini­lennud sinna üle viiakse, ei oleks saanud spordikeskuse seinad kerkima hakata. Pihlak ütles, et sellist olukorda ei tekkinudki.
Ka pole probleemiks kõrge kraana, mis praegu objektil töötab. Vallavalitsusel on haiglaga kokkulepe, et juhul kui kopteri väljakutse tehakse, helistavad nad ka objekti­juhile. 45 minutit on üldjuhul lennust etteteatamise aeg ja lennu ajaks pannakse kraananokk maha.
“Tegelikult saab selle viie minutiga maha panna, kuigi kraana on suur ja kohale toodi viies tükis viie laevaga: lindid eraldi, traktor eraldi, noka tükid eraldi… Meil on kokku­lepe, et igal õhtul võetakse kraananokk maha, nägin, kuidas seda ühel õhtul tehti ja see on väga lihtne, kuna see on nii kompaktne,” rääkis Pihlak.
Kärdla kopteriplatsi ehitas AS Tariston, projekteeris OÜ Roadplan, tellija on Hiiumaa vald.
Hankel välja öeldud orienteeruv maksumus oli 150 000 eurot, kaheksa pakkuja seast oli parim ASi Tariston pakutud hind 182 000 eurot ilma käibemaksuta.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411