Teisipäev, september 29, 2020
 

Elektrilevi uuendas Emmaste alajaama

ELEKTRILEVI
Võrguettevõte Elektrilevi uuendas ligi 1 miljoni euroga Emmaste piirkonnaalajaama ja kolis selle senisest asukohast mere äärde.
“Hiiumaa piirkondlike alajaamade uuendamisega oleme jõudnud poolele teele, kaasaegse tehnika ja värskema ilme on saanud nii Käina kui ka Emmaste alajaam,” sõnas Elektrilevi elektrivõrgu ehituse üksuse juht Meelis Melder. “Võrguinvesteeringute juures lähtume kahest kesksemast eesmärgist – töökindluse suurendamine ja klientide ootused. Kõige üldisemalt tähendab see võimalikult minimaalseks viidud rikete arvu ja erinevate liitumis­teenuste võimaldamist. Emmaste uue alajaamaga said mõlemad eesmärgid korraga täidetud.”
Käina alajaam sai 1,4 miljoni euroga korda 2017. aastal, korda teha on jäänud veel kaks saarel asuvat ala­jaama.
Tänu uuele piirkonna­alajaamale suureneb piir­konna võrgu üldine töökindlus, sest alajaama toitel olevat võrku on võimalik ühendada nii Emmaste-Leisi kui ka Emmaste-Käina 35 kV liini toitele. Sellega koos suureneb ringtoitel olevate klientide arv, mis tähendab, et liinilõigu rikke korral saab voolu teist liini pidi ringi suunata ja nii ei pruugi kliendid elektrikatkestust tajuda. Alajaama mõjupiirkonda jääb 802 klienti, investeeringu mahuks kujunes 930 000 eurot. Uus alajaam hakkab kliente elektriga varustama alates oktoobri keskpaigast.
Vana alajaam oli varustatud seadmetega, mis pärit 1958. aastast, alajaam oli amortiseerunud ja rikkeid tuli tihti ette. Piirkonna maaühendusvool ei vastanud kaasaja nõuetele ning seda tuli kompenseerida alajaama paigaldatud seadmetega.
Emmaste alajaam koliti uude asukohta, merest 350 meetri kaugusele. Varem asus see merest umbes 2,5 kilomeetri kaugusel sisemaal. Kuna aga elekter jõuab saarele Leisilt merekaabliga, oli mõistlik viia alajaam võimalikult kaabliotsa veest väljatuleku lähedale, mis lubas 10-kilovoldiste väljuvate liinide ehitust optimeerida.
Uus mereäärne asukoht seadis alajaama ehitus­töödele keerukamad nõuded. Arvestama pidi kaitset tavapärasest kõrgema veetaseme eest. Varasematel aastatel on juhtunud, et vesi on ulatunud kevadiste või sügiseste tormide käigus alajaama uue asukoha territooriumile. Riskide maandamiseks otsustati ehituse käigus maapinda 1,5 meetri võrra kõrgemale tõsta, hoone püstitati kivikonstruktsioonis. Lisaks ehitati kõik metallist konstruktsioonid ja detailid vastupidavaks mereäärsetele tingimustele
Emmaste piirkonnaalajaama ehitas ABB Power Grids Estonia.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411