Reede, august 28, 2020
 

Saare suuremad viljakasvatajad veavad vilja mandrile

Harda Roosna | Hiiu Leht
Isa ja poeg Harri (61) ja Karli (32) Kattel koguvad oma põldudelt saaki kuuendat aastat. Enam kui 200 hektarise külvipinnaga on nad Hiiumaa suurimad viljakasvatajad, aga ka vilja kokkuostu viijad.
“Nisu on veel võtta ja natuke otra,” rääkis Karli Kattel, kes vilja kasvatab kuuendat hooaega.  Esmaspäeval seisis osaühingu kombain kiriku juures, Karli aga külvas traktoriga ühel Reigi põllul talirapsi. Samalt põllult oli oder juba võetud ja talirapski külvatud, aga üks põllunurk oli kogemata külvamata jäänud, selgitas noor viljakasvataja. Kuna vilja­võtmiseks oli ilm liiga niiske ja kombain ootas kuivemat aega, tekkis paras moment vigade paranduseks.
Seda, millal kombaini taas põldu lasta saaks, ta pakkuda ei osanud, kuna lähipäevadeks lubati muudkui vihma. Ehkki võetud on alles pool viljast, arvas Kattel, et tänavused saaginumbrid jäävad eelmisele aastale alla. Mullu oli keskmine saagikus kõikide HK Kodeste põldude peale kokku 3,7 tonni. “Sel aastal on saak natuke kehvem kui eelmisel, suve alguses oli natuke liiga kuiv,” arutles ta “aga no võib olla mõni põld veel üllatab, mine tea.”
Kummalgi, ei Harril ega Karlil põllumajanduslikku haridust ei ole ja kõik vilja­kasvatamise oskused on saadud kogemuste teel, tasapisi on ettevõtmist laiendatud. Praeguseks algavad OÜ HK Kodeste põllud Lauka kandi Heigi külast pihta ja lõppevad Värssu külas Hellamaa lähedal.
Kogu vili läheb eksporti – nisu toiduviljaks, oder söödaviljaks. Lisaks kasvatatakse talirapsi.
Oma teise ettevõtte, Klemetiga veavad Harri ja Karli Kattel mandrile kogu Hiiumaal kasvatatud vilja, ka teiste põllumeeste oma. Ja vilja paistab saarel jätkuvat – sel aastal on praeguseks vilja veetud juba kolm nädalat jutti, iga päev ja kahe autoga.
Suuremad viljakasvatajad, kes Klemeti viljaautodele tööd annavad, on veel Toomas Remmelkoor Pühalepas, Even Suislepa Kraaviperve talu Emmastes, Heiki Maiveli Turu talu, Indrek Sammali Reigi Agro OÜ jt. Vilja kasvatavad ka piimakarja­pidajad, Sulev Matto Pühalepa valla maadel ja Martin Vallikivi Männamaal.

 

Sildid: , , , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Lars

    Artiklis on suured faktivead. Näiteks ei ole nad päris kindlasti suurimad vilja kasvatajad, neist suuremaid on Hiiumaal lausa mitmeid ja Vallikivi lause on täitsa vale. Palun kontrollige ka ikka andmeid enne kui loo avaldate. Täitsa piinlik on lugeda ja ka raadiost veel kuulata lugu, mis oleks nagu huupi välja mõeldud.

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411