Reede, august 28, 2020
 

Ruuben kerkib Valge Ingli kõrvale

Harda Roosna | Hiiu Leht
Tahkuna uus elektrituulik Ruuben tuleb sama kõrge kui nn Valge Ingel, aga võimsam ja suurema tiivikuga.
Uus 250kilovatine tuuleelektri­jaam saab nimeks Ruuben ja hakkab võrku elektrit tootma. Eesti esimene, 1995. aastal Ruuben Posti algatusel püstitatud elektrituulik, rahvasuus Valgeks Ingliks hüütu, aga demonteeritakse.
Uue tuuleturbiini püstitamiseks Tahkunas on tehtud eeltöid ja vundamendi alus­põhi seni veel püsti seisva Valge Ingli kõrval on valmis. Sel teisi­päeval tõi eriveok ehitusplatsile kohale alajaama, turbiini labad ja ühe mastiosa.
OÜ Tahkuna Tuulik juhatuse liige Tiit Keldo ütles, et uus tuuleturbiin tuleb vanaga sarnane. “Uus tuleb põhi­mõtteliselt samasugune, natuke suuremate tiibadega – uueväärne, ilus tööstus­masin,” kinnitas Keldo.
5,3 meetrit kõrgem
Ehitusloa uue elektrituuliku püstitamiseks Tahkuna tuuliku kinnistule väljastas vald mullu 30. oktoobril. Valge Ingli masti kõrgust täpsustati paar aastat tagasi, kui vald väljastas uue jaoks projekteerimistingimused. Alal kehtis siis veel Kõrgessaare valla detailplaneering aastast 2012, milles masti kõrguseks maa­pinnast oli märgitud 30 meetrit.
2018. aastal Valge Ingel mõõdistati ning 3. mail vallale esitatud teatise andmetel oli mastiosa seniarvatust 5 meetrit ja 30 sentimeetrit kõrgem. Nii märkis vald ka uue elektri­tuuliku mastiosa lubatud kõrguseks 35,3 meetrit.
Keldo täpsustas, et uue masina masti kõrgus on natuke üle 30 meetri ja tiivad vastavalt võimsusele vana masina omadest paar meetrit pikemad.
Võrdluseks, et lähedalasuva Tahkuna tuletorni kõrgus on 43 meetrit.
Elekter müügiks, ettepanekud oodatud
Maikuus sõlmis Elektrilevi lepingu ASiga Connecto Eesti Tahkuna tuuliku ühendamiseks elektrivõrguga. Keldo ütles, et kogu tuuliku toodetud elekter müüakse võrku ja mingit muud plaani selle kasutamiseks pole. Ka pole ettevõttel kavatsust ega võimalustki samasse kohta püstitada rohkem elektrituulikuid.
2009. aastal ostis seisatud Tahkuna tuuleelektrijaama Eesti Energia ja 2011. aastal ütles ettevõtte esindaja Hiiu Lehele, et vana tuuleturbiini asemel on plaanis püstitada uus ja sama suur. Samuti kaaluti olemasoleva tuuleelektrijaama gondli eksponeerimist avatuna maapinnal. Projekt sai valmis nagu ka väike nn abihoone, kuid 2017. aastal müüs Eesti Energia kompleksi enampakkumisel.
Tiit Keldo ütles, et OÜ Tahkuna Tuulik, mille juhatuse liikmed on ka Kaido Schmidt ja Margus Must, ostis jaama seniselt omanikult selle aasta alguses. Ka on nad tutvunud eelnimetatud plaaniga vana gondli maapinnal eksponeerimiseks, kuid praegu on veel täiesti lahtine, mida vana jaamaga teha.
“Kui on kellelgi huvi ja tehakse ettepanek, siis me kindlasti kuulame selle ära,” kinnitas Keldo, et ettepanekud on oodatud. Esmane eesmärk on tema sõnul siiski uus tuule­elektrijaam püsti ja tööle saada ning ümbrus korda teha.
Uue Tahkuna tuuleelektrijaama paigaldab OÜ Kamo Ehitus koostöös OÜga Meritreid, tööde kogumaksumust Keldo avaldada ei soovinud, aga võrku võiks uus jaam elektrit andma hakata selle aasta lõpuks.
Eesti jaoks oluline sümbol
23 aastat tagasi Tahkuna poolsaarele püstitatud 150kilovatise nimivõimsusega Gendvind 150 oli Eesti esimene kaas­aegne tuuleelektrijaam.
See rajati taastuvenergia tootmise võimaluste uurimiseks Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala direktori Ruuben Posti (1944–2002) algatusel ja Taani keskkonnaagentuuri toel.
Jaam käivitati 19. septembril 1997, see töötas 7 aastat 4 kuud ja 20 päeva ning jäeti seisma 8. veebruaril 2005. Aastani 2000 tootis see u 2,1 GWh elektrienergiat ning tõestas, et Eestis on mõtet tuulest elektrit toota.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411