Reede, juuli 31, 2020
 

Valmis Kärdla meteoriidikraatri mudelväljak

Tiit Leito
Palukülas sai valmis Hiiumaa geoloogilist ajalugu tutvustav turismiobjekt – Kärdla meteoriidikraatri mudelväljak.
Umbes 455 miljonit aastat tagasi tekkis ligi 4kilomeetrise läbimõõduga meteoriidi­kraater madalas merevees teisel pool ekvaatorit. Pärast paljusid geoloogilisi protsesse nagu setete teke, maakoore liikumine ja mitmed jääajad, on kraater tänapäeval looduses raskesti märgatav. Selleks, et erilisest loodusmälestisest paremat ülevaadet saada, oleme Paluküla bussipeatusest vaid 0,5 kilomeetri kaugusele rajanud kraatri mudelväljaku, mis annab külastajale ruumiliselt tajutava pildi Kärdla kraatri suurusest ja proportsioonidest. Mudelväljak on sajakordse vähendusega, võrreldes kraatri tegeliku suurusega, selle läbimõõt on u 43 meetrit ja ringvalli pikkus 140 meetrit. Kärdla kraatri teket ja sellele järgnenud aastamiljonilisi geoloogilisi muudatusi tutvustab kaarja kujuga infostend ja mudelala keskel asub meteoriiti kujutav suur kauni­mustriline kivi.
Mudelala lahutamatuks osaks on sellega piirnev 3 meetri kõrgune paepaljand. Tähelepanu väärib asjaolu, et see on kirdesuunalise kallakuga, põhjuseks kraatrit katva paelasundi erinev vajumine kraatri ringvalli kohal. Pangast lääne poole jääb kunagine paemurd. Siit võetud Paluküla lubjakivist on ehitatud Kärdla kirik ja Kärdla linna sadama­hooned, samuti Paluküla kirik. Täpsemat infot jagab klaasist teabestend ja olemise teeb mõnusaks vastvalminud vaate­platvorm.
Mudelala rajamise idee kuulub Kärdla kraatri avastanud ja väga suure põhjalikkusega uurinud geoloog Kalle Suur­ojale. Mudelväljaku rajamist alustati enam kui paarkümmend aastat tagasi, kuid kahjuks ei leidnud objekt kasutamist ja see võsastus. Sel aastal taastasime ja kaasajastasime mudelala Pühalepa osavalla igakülgsel toetusel ja Palade Loodus­hariduskeskuse eestvedamisel. Loodame nüüd, et ala leiab väärika koha Hiiumaa teiste turismiobjektide hulgas.
Kõik huvilised on oodatud mudelväljaku avamisele, mis saab olema üks põnev retk üle 400 miljoni aasta tagustesse aegadesse, kui ringatollina tekkis esialgne Hiiumaa saar. Avamisele on lubanud tulla ka Kalle Suuroja. Kokku saame reedel, 7. augustil kell 16 Kärdla kraatri mudelväljakul. Sõita tuleb Paluküla bussipeatusesse ja sealt juhatavad teid edasi vastavad suunaviidad.

Karin Poola ja
Tiit Leito

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411