Teisipäev, juuli 7, 2020
 

Vald vastas küsimusele tee sulgemise õiguslikest alustest

Maaamet
Kalana küla elanikud pöördusid vallavanema Toomas Rõhu poole murega, mis ajendatud Ristna lõunaneeme äkilisest ja nende hinnangul põhjendamatust sulgemisest. Nende muret süvendasid poolsaare sulgemise viis ja selle tegelikud põhjused.
“Nimelt on Paap Kõlar langetanud kõigile Ristna lõunaneemele (kohalike keeli paradiisiranda) viivatele metsateedele palke ja takistusi, mis teevad võimatuks harjumuspäraste teede kasutamise nii kohalikele elanikele kui külastajatele. Lõunaneemel teadupärast saab nautida kauneid vaateid, külastada ujumiskohta ning tutvuda vanade sõjaväerajatistega, mis on kahtlemata Kõpu poolsaare üheks tõmbenumbriks. Seetõttu tundub see tegu risti vastupidine olema Hiiu valla aastaid kestnud kampaaniaga “Külastage Hiiumaad, kus saab ilusaid paiku näha”, sest üks vaatamisväärsustest, Kõpu poolsaare tipp, on lihtsalt toore jõuga läbipääsmatuks muudetud,” seisis kirjas, milles paluti uurida tee sulgemise õiguslikke aluseid.
Vallavanema vastust
Kalana küla elanikele vahendas avalike suhete osakonna juhataja Liina Siniveer.
Vastuses on kirjas, et Paap Kõlari poolt suletud eratee läbib eraomandis olevaid kinnistuid.
Liiklusseaduse § 72 lõike 5 kohaselt peab eratee omanik lubama erateed kasutada alarmsõidukil, jälitussõidukil ja erakorralise või sõjaseisukorra ajal kaitseväe sõidukil.
Muudel sõidukitel peab eratee omanik lubama erateed ajutiselt kasutada ainult juhul, kui samasse kohta mõistlikult juurdepääsu võimaldav avalikult kasutatav tee on avarii või loodusõnnetuse tagajärgede likvideerimiseks suletud. Seega, erateed võib kasutada üksnes kinnisasja omaniku loal.
Keskkonnaseadustiku üld-osa seaduse § 33 sätestab võõral maatükil asuva tee ja raja kasutamisel, mille lõike 3 kohaselt ei või omanik keelata eratee ega raja kasutamist jalgsi, jalgrattaga ega muul sellesarnasel viisil liikumiseks, kui kasutus põhineb väljakujunenud taval ega ole talle koormav.
Kui veel eelmise nädala lõpus oli tee suletud palkidega, siis praeguseks on paigaldatud liiklusmärgid.
Mootorsõidukiga eratee kasutamist keelab liiklusmärk 311b ning sõita võib vaid teeomaniku loal, 311c ja 311d leevendavad keeldu.
Hiiu Leht kirjutas samal teemal pikemalt reede, 3. juuli leheloos “Maaomanikud sulgesid tee Ristna lõunaneemele”.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411