Teisipäev, juuli 14, 2020
 

Torm jättis kogu saare seitsmeks minutiks vooluta

Harda Roosna | Hiiu Leht
Lääne-Eestist üle läinud torm lülitas seitsmeks minutiks võrgust välja kogu Hiiumaa ja vooluta jäi üle 7000 kliendi. Laupäeval puhunud tugev tuul põhjustas hulgaliselt elektririkkeid. Poole kaheks päeval oli tormituulte tõttu vooluta üle 20 000 majapidamise. Kõige rohkem oli vooluta kliente Pärnu ja Rapla maakonnas, aga suurima mõjuga katkestus oli Hiiumaal, kus kell 10.27 läks korraga rivist välja kaks toiteliini ja vooluta jäi 7076 klienti.
Elektrilevi juhtimiskeskuse juhtivspetsialist Hardi Puusepp ütles Hiiu Lehele, et kaks 35 kV toiteliini, mis tormituultes välja lülitusid, hargnevad Saaremaalt Leisi alajaamast ning nende kaudu saavad pinge Saaremaa ja Hiiumaa vahel olevad merekaablid.
“Õhuliinide pingetuks jäämine katkestas terve Hiiumaa elektrivarustuse,” selgitas Puusepp. “Õnneks oli liinidest kahjustada saanud üks, teine lülitus välja hetkeks tekkinud ülepinge tõttu. Tänu sellele, et üks liin jäi terveks, said dispetšerid selle kaudu Hiiumaa kiiremas korras uuesti pingestatud.”
Elektrilevi dispetšerid suutsid kaugjuhtimise teelseitsme minutiga kõikidele klientidele voolu taastada. Mujal Eestis olid katkestused pikemaajalised.
Hiiu Leht on varemgi kirjutanud, et Saaremaalt voolu Hiiumaale toovad merekaablid võivad olla uued ja Leisi alajaam kaasaegne, aga Hiiu saare elektrivarustus on seni ikka ohus kuni Saaremaal on elektriühendustes nõrk koht – Leisi alajaamast mere-kaablini viiv õhuliin.
Laevad seisid ühe reisi
Praamiliiklust mandri ja Hiiumaa vahel korraldav TS Laevad teatas, et keeruliste ilmaolude tõttu Rohuküla-Heltermaa liinil tühistati kell 11.30 väljumised nii Rohuküla kui Heltermaa sadamast.
Muuhulgas lükkas tormituul ümber osa Rohuküla sadama uue lisarambi ehitusplatsi ümbritsevast piirdeaiast. Muud silmanähtavat kahju sadamas tuul teinud pole, edastas ERR-i korrespondent Juhan Hepner.
Pärast kella 12 tuule suund ja kiirus muutus ja see võimaldas laevadel väljuda. Esimene reis väljus nii Rohuküla kui Heltermaa sadamast kell 13.
Kuivastu ja Virtsu sadamatest toimusid reisid sõidu-plaani järgi.
Laupäeva hommikul ulatusid tuulepuhangud Liivi lahel ja suuremal osal Saaremaast 18 kuni 24 meetrini sekundis. Riigi ilmateenistuse vaatluskaardilt on Hiiumaa puhangute keskpäevaseks maksimumiks märgitud 21,5 meetrit sekundis.
Sellest piisas, et Kassaris puid teedele murda, Kärdlas telke võõrastesse õuedesse lennutada, Kõrgessaare sadamast paati merele toimetada ja Orjakus kai külge kinnitatud jahte lahti loksutada.

HARDA ROOSNA
harda.roosna@hiiuleht.ee

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411