Reede, juuli 24, 2020
 

1,2 miljoni petitsioonile anti 710 allkirja

MIKAEL KELOMEES
1,2 miljoni koroona-investeeringu euro kasutamise petitsioonile anti 710 toetusallkirja – see on ligi kümme korda rohkem kui volikogu eelnõu algatamiseks vaja.
Petitsiooni algatajad soovivad, et 1,2 miljonit eurot nn koroonainvesteeringute raha kasutataks Hiiumaa spordihoone teise etapi ehitustööde rahastamiseks.
Kolmapäeval andsid petitsiooni algatajad Georg Linkov, Anti Kalle ja Tanel Malk selle Hiiumaa vallavalitsusele üle, vastu võttis puhkuseoleva vallavanema kohusetäitja Lauri Preimann.
“Võib tekkida olukord, kus eelarvelised vahendid, mis on spordikeskuse tarvis eraldatud, suunatakse mõnda muusse objekti ja oodatakse järgmist “rahalaeva” selleks, et spordikeskusega edasi minna,” põhjendas Linkov, miks allkirjade kogumine algatati.
Preimann nõustus, et kuna Hiiumaa spordihoone puhul on tegemist ehitusstaadiumis oleva projektiga, on igati mõistlik see korraga valmis ehitada, eriti veel, kuna spordihoone kaks etappi moodustavad ühe terviku.
Paberil toetushääli rohkem
Petitsioon vajas eelnõu kujul vallavolikogusse jõudmiseks vähemalt ühte protsendi valla elanikeregistris olevate hääleõiguslike kodanike toetusest ehk ligikaudu 80 häält.
Tegelikult saadi algatusele märksa suurem toetus: keskkonnas petitsioon.ee anti sellele 242 allkirja, paberil 468 allkirja. Kokku 710 allkirja ehk ligikaudu kümme korda rohkem kui vaja.
Linkov ütles, et ainuüksi selle põhjal, kui hoogsalt allkirjade kogumisele kaasa tuldi, saab järeldada kui sportlik on Hiiumaa rahvas.
Enne eelnõu koostamist peab vallavalitsuses kontrollima kas kõik allkirjaandjad ikka on valla elanikeregistris ja kas neil on õigus valimistel hääletada.
Petitsioonis toodud ettepaneku vormistab vallavalitsus eelnõuna. Preimann ütles, et vallavalitsus teeb omalt poolt kõik, et otsus jõuaks esimesel võimalusel volikokku. Hiiu Lehe andmetel võiks teema olla volikogus arutlusel juba augustikuu istungil.
Mis saab 1,2 miljonist
Spordihoone ehituse esimeseks etapiks on eraldatud riigieelarvest 2,9 miljonit eurot, valla eelarvest  3,1 miljonit eurot – kogumaksumuseks seega ligi 6 miljonit eurot. Ehitajaks on valitud Tallinna päritolu osaühing Ehitus5ECO.
Raha Hiiumaa spordikeskuse esimese etapi ehituseks, milles pallimängu saal, kergejõustikuosa, noortekeskus ja hostel, on olemas, leping ehitajaga sõlmitud ja eeltööd käimas. Teises etapis ehitataks tennisehall, kuid selleks vallal veel rahastust pole.
Küsimuse all oleva 1,2 miljonit eurot eraldas rahandusministeerium investeeringuteks, et ergutada koroonaviirusest tingitud kriisi järel Hiiumaa valla majandust. Lisaks tulid väiksemad toetussummad valla eelarveaukude katteks ja teede investeeringuteks.
Rahandusminister Jaak Aab vastas valla taotlusele, eraldada spordikeskuse teise etapi töödeks 2 miljonit eurot, et vald võiks kasutada eelnimetatud 1,2 miljonit eurot ning lisaks võtta laenu.
Selle, millistele ehitusobjektidele saadud investeeringutoetust kasutatakse, otsustab Hiiumaa valla volikogu.
Lisaks petitsiooni algatajate ettepanekule on volikogus kaalumisel veel kaks objekti, kuhu eelnimetatud 1,2 miljonit eurot paigutada: Pühalepa juustukoda ja Käina huvikool, lisas Preimann.

MIKAEL KELOMEES

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411