Reede, juuli 3, 2020
 

1,2-miljoni petitsioonil 170 allkirja


Harda Roosna
Kolm Hiiumaa spordiga seotud meest, Tanel Malk, Anti Kalle ja Georg Linkov koguvad allkirju petitsioonile, et algatada eelnõu ja sundida volikogu kasutama 1,2 miljonit eurot nn koroonainvesteeringute raha Hiiumaa spordikeskuse täismahus väljaehitamiseks.Pealkirja all “Eelnõu algatus Hiiumaa vallavolikogule” kutsutakse allakirja andma eelnõule, millega tehakse ette-
panek riigi poolt eraldatud investeeringutoetus summas 1,2 miljonit eurot kasutada “spordikeskuse täies mahus välja ehitamiseks”.
“Soovime, et see kaua planeeritud Hiiumaa spordikeskus korraga, ühes tükis, igal juhul valmis tehtaks ja ei jääks aastateks teise ja kolmanda etapi valmimist ootama,” selgitas Malk Hiiu Lehele.
Eilseks oli petitsioon.ee keskkonnas antud 170 allkirja, aega allkirju anda on veel 12 päeva.
Kristi Linkov ütles, et allkirju kogutakse nii elektrooniliselt kui paberil.
KOKSist tulenevalt on ühel protsendil valla elanikest õigus algatada kohaliku elu küsimustes vallavolikogu eelnõusid. “Minu arvates võiks kodanikud julgemalt oma õigusi kasutada,” lisas Linkov. “Minu teada pole seda õigust varasemalt kasutatud ja see teeb algatuse harukordseks.”
Päris esimene see algatus siiski pole. 2014. aastal taotles 278 Hiiu valla elanikku, et kehtetuks tunnistataks Hiiu valla ja Loode-Hiiumaa meretuulepargi arendaja ASi Nelja Energia sõlmitud ühiste kavatsuste protokoll. 12 poolt- ja 3 vastuhäälega jättis Hiiu vallavolikogu ühiste kavatsuste protokolli jõusse.
Tüliõuna hind 1,2 miljonit
Juuni algul hakkas levima sõnum, et koalitsioonil on kavas kasutada 1,2 miljonit toetus-eurot Palade spordihoone ja Käina huvikooli remondiks.
Hiiumaa tenniseklubi juhatuse liige Tanel Malk reageeris kuuldusele raevukalt sotsiaalmeedias: “Unistused ei kipu täituma, isegi kui sa oled peaminister. Hiiumaa koalitsiooninõukogu otsustas selle asemel, et ehitada lõpuni Hiiumaa spordihoone, investeerida valitsuse eraldatud koroonakriisi leevandamise raha, summas 1,2 miljonit Palade võimla lammutamisse 400 000 eurot ja 1972!!! ehitatud Käina Kaunite Kunstide hoonesse 800 000 eurot. Uskumatud valikud! Aga ega midagi, tundub et läheb võitluseks. Peab Jürilt küsima, millal tal on plaanis talvel Hiiumaal sõpradega tennist mängida?”
Diskussiooni sekkus ka praegu lapsepuhkusel viibiv Hiiumaa vallavanem Reili Rand, kes ütles, et kogukondlik aktiivsus Hiiumaa spordikeskuse teemal teeb rõõmu, kurb on aga kõrvalt vaadata, et kihutustöö hakkab sisu varjutama. Rand kinnitas, et Hiiumaa spordikeskus ehitatakse valmis. Esimeses etapis valmivad kergejõustikusaal ja pallimängude saal, noortekeskus ja hostel – kõik kokku üle 4000 ruutmeetri ja maksumusega üle 5 miljoni euro.
“Küsimusena on õhus veel tennisehalli ja väliväljakute rahastamine, suurusjärgus 2 miljonit eurot. Selleks kutsun aga poliitilise vägikaikaveo asemel üheskoos lahendust otsima – ikka nii, et võidaks terve Hiiumaa.”
Diskussioon jõudis ka Hiiu Lehe arvamuskülgedel, kus sõna said jalgpallitreener Georg Linkov, Käina osa-
vallavanem Omar Jõpiselg ja Hiiumaa spordikooli nõukogu esimees Hergo Tasuja. Nii Jõpiselg kui Tasuja ütlesid, et otsust 1,2 miljoni euro kasutamise kohtet pole veel tehtud ja kutsusid üksmeelele.
Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn ütles Hiiu Lehele, et riigipoolse toetuse võimalused selguvad alles riigieelarve strateegia 2021–2024 menetlemise käigus. See protsess aga lükkus kriisi tõttu hilisemaks ja toimub praeguse seisuga alles augustis-septembris.
“Kui enne kriisi võis tõepoolest olla mõõdukalt optimistlik, kuna tegemist on nii spordi- kui regionaalpoliitiliselt vajaliku objektiga, siis arvestades tänast kriisist räsitud majanduslikku olukorda, on riigieelarvelised võimalused kindlasti keerulisemad ja on väga raske ennustada, millisele tulemusele jõutakse,” lisas asekantsler.
Sel nädalal teatas kultuuri-minister Tõnis Lukas (Isamaa), et spordikeskuse jaoks riigieelarvest, 2 miljoni eurot lisaraha ei saa. Samas kinnitas Lukas, et valitsus on Hiiumaa spordikeskuse rajamise olukorrast teadlik ning töötatakse selle nimel, et leida lisarahavõimalusi kriisijärgsete majandust elavdavate meetmete toel.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411